Рішення від 18.06.2018 по справі 761/12407/17

Справа № 761/12407/17

Провадження № 2-а/761/55/2018

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2018 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді - Фролової І.В.,

при секретарі - Подоляні Ю.А.,

позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу ведення Державного реєстру виборців Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації про поновлення виборчих прав, -

встановив:

10 квітня 2018 року до Шевченківського районного суду м. Києва звернулася ОСОБА_1 із вказаним позовом, у якому просила суд визнати незаконним рішення Відділу ведення Державного реєстру виборців Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації №330/21 від 24 березня 2017 року щодо відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 про зміну виборчої адреси у Державному реєстрі виборців шляхом внесення даних до Державного реєстру виборців; зобов'язати Відділ ведення Державного реєстру виборців Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації внести дані до Державного реєстру виборців про зміну виборчої адреси ОСОБА_1, а саме: АДРЕСА_1.

Поданий позов мотивує тим, що позивач є вимушеним переселенцем, оскільки внаслідок терористичної загрози був змушений покинути своє постійне місце проживання. Вона є громадянкою України, виборцем, включеним до Державного реєстру виборців і має намір здійснювати свої виборчі права. Понад один рік постійно проживає у приймаючій територіальній громаді, що підтверджується її реєстрацією весь цей час в якості ВПО. Проте, не дивлячись на зміну фактичної адреси позивача, до Державного реєстру виборців досі не були внесені дані про її нову фактичну виборчу адресу, адже відсутній правовий механізм для узгодження процедури реєстрації місця знаходження ВПО з реєстрацією зміни виборчої адреси у Державному реєстрі виборців. Оскільки листом від 24 березня 2017 року № 330/21 відповідач відмовив позивачу у задоволенні заяви про внесення змін до персональних даних Реєстру, ОСОБА_1 звернулася до суду із відповідним позовом.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 13 квітня 2017 року відкрито провадження по справі.

На підставі розпорядження щодо повторного автоматичного розподілу справи № 01-08-1089 від 21 листопада 2017 року за підписом керівника апарату Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_2, протоколом автоматичного розподілу судової справи між суддями матеріали позову передані на розгляд судді Малинникова О.Ф., у зв'язку із звільненням судді ОСОБА_3

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 24 листопада 2017 року справу прийнято до провадження судді Малинникова О.Ф.

На підставі розпорядження щодо повторного автоматичного розподілу справи № 01-08-233 від 17 травня 2018 року за підписом керівника апарату Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_2, протоколом автоматичного розподілу судової справи між суддями матеріали позову передані на розгляд судді Фролової І.В., у зв'язку із довготривалим лікарняним судді Малинникова О.Ф.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 21 травня 2018 року справу прийнято до провадження судді Фролової І.В.

Позивач у судовому засіданні поданий позов підтримав та просив суд його задовольнити у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що поданий позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що місце проживання ОСОБА_1 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2, з 13 жовтня 1998 року, місце перебування останньої зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1, з 21 квітня 2015 року.

За даними Довідки від 21 квітня 2015 року № 3010007358 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яка видана Управлінням соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації, ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, фактичне місце перебування перебування - АДРЕСА_1.

21 березня 2017 року позивач звернувся до Відділу ведення Державного реєстру виборців Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації із заявою про видачу наказу про зміну її виборчої адреси у Державному реєстрі виборців та включення її до списку виборців на місцевих виборах за наступною виборчою адресою: АДРЕСА_1.

24 березня 2017 року (вих.№ 330/21) Відділ ведення Державного реєстру виборців Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації, у відповідь на звернення позивача, повідомив про відмову у задоволенні її заяви, у зв'язку з тим, що належність громадянина до відповідної територіальної громади на місцевих виборах визначається його зареєстрованим місцем проживання, що зазначено у паспорті громадянина України або тимчасовому посвідченні громадянина України.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади створення і ведення єдиного Державного реєстру виборців в Україні визначає Закон України «Про Державний реєстр виборців» від 22 лютого 2007 року № 698-V.

Основними завданнями Реєстру є ведення персоніфікованого обліку виборців; складання списків виборців для проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, всеукраїнських та місцевих референдумів. ( ч. 1 ст. 2 Закону України «Про Державний реєстр виборців»)

Органом ведення Реєстру є у районі, районі в місті Києві, місті Севастополі - відповідний структурний підрозділ апарату районної, районної у місті державної адміністрації. ( п. 1 ч. 5 ст. 14 Закону України «Про державний реєстр виборців»)

Статтею 26 цього Закону визначено порядок складання попередніх списків виборців, а статтею 28 - складання уточнених списків виборців.

В силу ч. 1 ст. 32 цього Закону, особа, яка зверталася до органу ведення Реєстру або регіонального органу адміністрування Реєстру щодо включення себе або інших осіб до Реєстру, внесення змін до персональних даних Реєстру або отримання відповіді на свій запит, може оскаржити до суду рішення, дії чи бездіяльність відповідного органу Реєстру в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 8 Закону України «Про державний реєстр виборців», виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці.

Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України «Про місцеві вибори» від 14 липня 2015 року № 595-VIII.

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 3 цього Закону, право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради, виборах сільського, селищного, міського голови мають громадяни України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України, належать до відповідної територіальної громади та проживають в межах відповідного виборчого округу.

Громадяни України, які мають право голосу на відповідних місцевих виборах, є виборцями.

Документом, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця на місцевих виборах є: 1) паспорт громадянина України; тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України).

Належність громадянина до відповідної територіальної громади та проживання його на відповідній території визначається його зареєстрованим місцем проживання.

За змістом положень ст. 8 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII, внутрішньо переміщена особа реалізує своє право голосу на виборах Президента України, народних депутатів України, місцевих виборах та референдумах шляхом зміни місця голосування без зміни виборчої адреси згідно з частиною третьою статті 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців».

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців», до персональних даних, які визначають місце та умови голосування виборця, належать: 1) виборча адреса виборця, визначена відповідно до статті 8 цього Закону; 2) номер територіального або зазначення закордонного виборчого округу, до якого віднесений виборець; 3) номер виборчої дільниці, до якої віднесений виборець; 4) відомості про постійну нездатність виборця пересуватися самостійно (за наявності підстав).

Територіальний виборчий округ та виборча дільниця, утворені на відповідних виборах чи референдумах, до яких відноситься виборець, визначаються органом ведення Реєстру на підставі відомостей про виборчу адресу виборця.

За мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси. Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю.

Виходячи з аналізу наведених норм чинного законодавства, яке регулює спірні відносини, убачається, що ключове юридичне значення при вирішенні виборчих спорів щодо включення до списків виборців для голосування на чергових виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост, є місце реєстрації громадянина.

В силу положень ст. 6 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року №1207-VII, за зверненням громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї, за місцем їх перебування оформляються і видаються органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, довідки, що підтверджують місце їх перебування. Такі довідки видаються громадянам у день звернення на підставі паспорта громадянина України чи іншого документа, до якого згідно ізЗаконом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» вносяться відомості про реєстрацію місця проживання, та письмової заяви, в якій зазначається адреса, за якою громадянину може бути вручена офіційна кореспонденція. При цьому відомості (відмітка) про місце перебування такої особи не вносяться до її паспорта.

Таким чином, Довідка від 21 квітня 2015 року № 3010007358 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яка видана Управлінням соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, фактичне місце перебування проживання/перебування якої є: АДРЕСА_1, жодним чином не підтверджує факт її реєстрації за вказаною адресою, а відтак, позивач не належить до територіальної громади Шевченківської району міста Києва, оскільки місцем її реєстрації в паспорті громадянина України є: АДРЕСА_2.

Місце голосування і виборча адреса не є тотожними поняттями, тому незалежно від того чи відбувається на даний час виборчий процес у громаді, де фактично мешкає внутрішньо переміщена особа чи ні, позивач має право на зміну виборчої адреси у Державному реєстрі виборців як своїх персональних даних, оскільки в разі оголошення початку виборчого процесу, позивач, з урахуванням положень ст. 8 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», має змогу реалізувати своє виборче право за місцем тимчасового проживання без зміни виборчої адреси у Державному реєстрі виборців.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.ст. 5-9, 77, 139, 246, 255, 295 КАС України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу ведення Державного реєстру виборців Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації про поновлення виборчих прав - задовольнити у повному обсязі.

Зобов'язати Відділ ведення Державного реєстру виборців Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації внести дані до Державного реєстру виборців про зміну виборчої адреси ОСОБА_1, а саме: АДРЕСА_1.

Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на подання апеляційної скарги з клопотанням про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Реквізити учасників справи:

ОСОБА_1, місце проживання - АДРЕСА_1.

Відділ ведення ДРВ Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації, місцезнаходження - 04111, м. Київ, вул. Щербаківського Данили, 49.

Повний текст рішення складений 27 червня 2018 року.

Суддя: