Ухвала від 27.06.2018 по справі 909/564/18

Справа № 909/564/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

27.06.2018 м. Івано-Франківськ

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шкіндера П.А., розглянувши матеріали

за позовом першого заступника керівника Калуської місцевої прокуратури 77300, Івано-Франківська обл., м. Калуш, просп. Лесі Українки, 16-б) в інтересах держави в особі Калуської міської ради (77300, Івано-Франківська обл., м. Калуш, вул. І. Франка, 1

до відповідача ОСОБА_1 акціонерного товариства "Оріана" ( вул. Євшана, 9, м. Калуш, Івано-Франківська обл.)

про стягнення з відкритого акціонерного товариства "Оріана" (77300, Івано-Франківська обл., м. Калуш, вул. Євшана, 9) 3 609 486 грн 93 коп. за договором оренди землі,

ВСТАНОВИВ

перший заступник керівника Калуської місцевої прокуратури звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом в інтересах держави в особі Калуської міської ради про стягнення з ВАТ "Оріана" 3 609 486 грн 93 коп. за договором від 04 серпня 2016 р. оренди земельної ділянки, що знаходиться у м. Калуш по вул. Шахтарська, 5. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач в порушення умов укладеного між ним та Калуською міською радою договору оренди землі, не оплатив визначену цим договором орендну плату за 01.03.2018р. по 01.06.2018 р.

Згідно з ст. 53 ГПК України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Як визначено в частинах 1, 3, 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в абз. 4 п. 4 мотивувальної частини рішення від 08 квітня 1999 р. № 3-рп/99, інтереси держави є оціночною категорією, яка визначається і обґрунтовується прокурором у кожному конкретному випадку самостійно з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, необхідність їх захисту та зазначається орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. В п. 2 резолютивної частини цього рішення зазначено: "під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" потрібно розуміти як орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади".

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

За змістом положень статей 16, 61 Закону України "Про місцеве самоврядування", матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є, зокрема, доходи місцевих бюджетів. Органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) самостійно розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України.

У даних правовідносинах особою, яка наділена територіальною громадою відповідними повноваженнями згідно з положеннями Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є Калуська міська рада. Прокурор звернувся до суду із відповідним позовом, оскільки дійшов висновку, що орган місцевого самоврядування не виконує належним чином покладені на нього законом повноваження, чим порушуються права територіальної громади шляхом ненадходження до місцевого бюджету коштів від надання в оренду об'єктів комунальної власності.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що прокурор обґрунтував наявність підстав для звернення до суду із даною позовною заявою.

Відповідно до частин 1, 3 ст. 12 ГПК України, господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку наказного провадження та позовного провадження (загального або спрощеного). Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Враховуючи ціну позову, характер спірних правовідносин, склад учасників справи, суд вважає за необхідне розгляд даної справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Керуючись статтями 53, 176, 178, 181, 234, 235 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

2. Здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

3. Підготовче засідання призначити на 19.07.2018 о 10:20.

Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Івано-Франківської області за адресою: вул. Шевченка, 16, м. Івано-Франківськ, 76018, зал судових засідань № 12.

4. Відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали в передбаченому ст. 178 ГПК України порядку надіслати Господарському суду Івано-Франківської області відзив на позовну заяву і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову, копію відзиву та доданих до нього документів також надіслати позивачу та прокурору. Крім того, подати суду належним чином засвідчену копію статуту.

5. Довести до відома учасників справи, що копії письмових доказів, які подаються до суду, слід оформити відповідно до вимог ст. 91 ГПК України та п. 5.27 Національного стандарту України Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації "Вимоги до оформлення документів" (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України № 55 від 07 квітня 2003 р.

6. Учасникам справи направити в судове засідання своїх представників, повноваження яких оформити у відповідності із зазначеними в ст. 60 ГПК України вимогами.

7. Довести до відома учасників справи, що отримувати інформацію по справі можна на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/fair/sud5010/ та на веб-сторінці Єдиного державного реєстру судових рішень за веб-адресою http://reyestr.court.gov.ua/

8. Дана ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.

Суддя Шкіндер П.А.