27 червня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/1019/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - ГУ ПФУ в Херсонській області, відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.01.2016 по 31.12.2017 згідно постанови КМУ від 13.02.2008 №45 (в редакції до 21.02.18 р.);
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року на підставі довідки ЛК УМВС в Херсонській області від 10.05.2017 року №1183/19/01-2017 згідно Закону №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови КМУ від 11.11.2015 року №988 і 13.02.08 №45 (в редакції до 21.02.2018 року);
- провести виплату недоплаченої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року з урахуванням індексації та компенсації відповідно до Законів України №1283-ХІІ від 03.07.1991 року та №2050-ІІІ від 19.10.2000 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії. За результатами розгляду заяви отримав відповідь від 15.05.2018 р. та копію довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №1183/19/01-2017 від 10.05.2017 року з повідомленням про неможливість її застосування з посиланням на лист МВС від 28.02.2018 р. Вважає таку бездіяльність протиправною, оскільки збільшення грошового забезпечення поліцейських є підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції. Постановою КМУ від 21.02.2018 р. № 103 визначено, що перерахунок буде проведено з 01.01.2016 р. на підставі нових довідок, а недоплати за 2016-2017 роки мають проводитися протягом 2019-2021 років. Звертає увагу на те, що згідно ч.3 ст.7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції або Закону України, суд має застосовувати правовий акт, що має вищу юридичну силу, та зазначає, що оскаржує бездіяльність ГУПФ в період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р., протягом якого діяв інший порядок перерахунку пенсії, визначений постановою КМУ від 13.02.2008 р. № 45, постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1.
Ухвалою суду від 01.06.2018 р. відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
13.06.2018 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого він просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що порядок призначення та перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію, визначається Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ. У Законі № 2262 не міститься жодної норми, яка б слугувала підставою для перерахунку пенсій відповідній категорії громадян. У зв'язку з цим, постанову Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 не можна розглядати як акт, яким змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських (як того вимагає положення ст.63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"), оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше в історії української держави. Внаслідок видачі УМВС України в Херсонській області довідки від 10.05.2017 р. № 1183/19/01-2017 у Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області не виникає автоматично обов'язку по перерахунку пенсії позивачу. Лише з дня набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" з 24.02.2018 р. встановлено порядок перерахунку та виплати пенсій, призначених згідно із Законом № 2262. Тому посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 є безпідставним, так як пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перераховуються на умовах та в розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103. Крім того, листом Міністерства внутрішніх справ України від 28.02.2018 р. № 2900/05/22-2018 повідомлено Пенсійний фонд України про відсутність підстав для використання довідок про розмір грошового забезпечення, виданих до набрання чинності постанови КМУ № 103, для проведення перерахунку пенсії. Надана позивачем довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 10.05.2017 р. № 1183/19/01-2017 не відповідає вимогам постанов КМУ від 11.11.2015 р. № 988 та від 21.02.2018 р. № 103.
Позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 та з урахуванням розміру грошового забезпечення за наданою новою довідкою Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 23.03.2018 р. № 19/1785. В результаті перерахунку Головним управлінням проведена доплата позивачу між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2018 р. по 30.04.2018 р. у сумі 3273,93 грн., а сума перерахованої пенсії 24603,29 грн. виплачується у порядку, встановленому КМУ та у спосіб, зазначений у постанові № 103. Розмір пенсії позивача станом на 01.05.2018 р. складає 2270,48 грн., яка має періодичний характер та виплачується щомісячно. Щодо вимоги позивача про зобов'язання виплатити недоплачені пенсію з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. з урахуванням індексації та компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати нарахованої пенсії, вказує на те, що за приписами ст.1, ч.1 ст.6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі. Підвищення до пенсії, яке є додатковою виплатою особі, яка визнана такою, що має на нього право, нерозривно пов'язано з виплатою пенсії і також має не визначений у часі граничний термін виплати, тому, вирішуючи питання про зобов'язання нарахувати та виплатити відповідні періодичні платежі позивачу, суд, вже встановивши під час розгляду справи відсутність спору про право позивача на отримання підвищення до пенсії, не має підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх нарахування і виплати, певним проміжком, якщо не відбулося змін у законодавстві. Вказаний підхід щодо порядку сплати періодичних платежів узгоджується з правовою позицією, викладеної у постанові Верховного Суду України від 08.07.2014 р. Відповідно до положень Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків їх виплати" основною умовою для виплати громадянину компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів. Але обов'язок по нарахуванню та виплаті пенсії позивачу у Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області виник лише після набрання чинності постанови КМУ № 103. Головним управлінням перерахунок та виплати нарахованої пенсії здійснюється своєчасно, заборгованості перед позивачем у вигляді нарахованих, але не виплачених сум коштів не існує.
Згідно п. 2 ч.1 ст.263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
З аналізу спірних правовідносин суд дійшов висновку про віднесення даної справи до категорії справ, передбачених п. 2 ч.1 ст.263 КАС України.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 2010 року є пенсіонером за вислугою років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області.
10.05.2017 р. Ліквідаційною комісією УМВС в Херсонській області відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови КМУ від 15.11.2015 р. № 988, наказу МВС від 06.04.2016 р. № 260, видано довідку № 1183/19/01-2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за посадою міліціонер-водій сектору тилового забезпечення Дніпровського ВМ ХМВ УМВС/поліцейський.
Даною довідкою визначено грошове забезпечення у розмірі 4031,37 грн., з яких: 1700 грн. - посадовий оклад, 1000 грн. - оклад за військовим (спеціальним) званням «прапорщик міліції», 1080,00 грн. - надбавка за стаж служби (40 %), премія (6,65 %) - 251,37 грн.
26.02.2018 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.
Листом від 15.05.2018 р. № 333/К-99-1 Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у відповідь на заяву позивача повідомило, що відсутні підстави для використання довідки від 10.05.2017 р. № 1183/19/01-2017 з посиланням на лист Міністерства внутрішніх справ України від 28.02.2018 р. № 2900/05/22-2018. Зазначив, що Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивачу відповідно до Постанови № 103 на підставі нової довідки про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Позивач вважаючи, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області допущено бездіяльність, яка полягає у не здійсненні перерахунку та виплати пенсії після настання відповідних підстав, звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
29.12.2015 р. набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23.12.2015 р.
Цим Законом внесені доповнення в ст.63 Закону № 2262-ХІІ, а саме, ст.63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Зазначеною статтею встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 392 в редакції на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1, 4 Порядку № 45 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно пункту 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст.102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988.
Відповідно до ст.10 Закону № 2262-ХІІ обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
Частиною 3 статті 52 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян, як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян, як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Згідно п.17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 р. № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1), не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
У відповідності до п.п.23, 24 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону. При цьому пенсіонери звертаються до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій, згідно зі статтею 63 Закону, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, тобто, відбулись зміни, які є підставою для перерахунку пенсії та зобов'язують органи, на які покладено проведення перерахунку здійснити його.
Відповідно до вищевказаної постанови грошове забезпечення значно перевищує посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
На день набрання чинності Законом № 900-VІІІ постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, не здійснюючи ОСОБА_1 перерахунок пенсії, після виникнення підстав для проведення такого перерахунку на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 10.05.2017 р. № 1183/19/01-2017, допустило протиправну бездіяльність.
Суд вважає помилковим твердження відповідача про те, що територіальні підрозділи Національної поліції України не є правонаступниками ліквідованих територіальних органів Міністерства внутрішніх справ, оскільки відповідно до абзацу 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. № 900-VШ) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як зазначено в ст.102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З урахуванням вищенаведених норм суд приходить до висновку, що в розумінні вказаних вимог позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988, що спростовує також і висновок відповідача про правонаступництво.
У наявному у справі відзиві відповідача вказано на обставини прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 р. № 103, а також те, що виплата пенсії будуть здійснені у відповідності до вказаної постанови після надходження бюджетних асигнувань.
Суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16.12.1974 р. у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16.09.1996 р., якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005 р.) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Стосовно посилання відповідача у поданому до суду відзиві на прийняття постанови Кабінетом Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 та здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 23.03.2018 р. № 19/1785 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії та подальшу виплату перерахованої пенсії у встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 строки та відповідно до порядку суд зазначає наступне.
Станом на час розгляду даної справи відбулися зміни правового регулювання спірних правовідносин, шляхом прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103, якою встановлено новий порядок перерахування та виплати пенсій пенсіонерам внутрішніх справ.
При цьому, у позивача з 01.01.2016 р. виникли обставини, що слугують підставою для зміни розміру пенсії.
Водночас, відповідно до положень ст.58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно п.5 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 р. № 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Таким чином, відповідачем у відповідності до положення вказаної постанови Кабінету Міністрів України перерахунок пенсії позивача має бути проведений на підставі довідки про розміри грошового забезпечення від 10.05.2017 р. № 1183/19/01-2017, поданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області до набрання чинності цією постановою.
Тим більше, відповідно до п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Як слідує з перерахунку пенсії ОСОБА_1, яку здійснено на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 23.03.2018 р. № 19/1785, пенсія перерахована з 01.01.2018 р. та складала 2270,48 грн.
Також, суд зазначає, що фактично постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262-ХІІ та постанови КМУ № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Позиція суду стосовно кола питань, які врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103, відповідає висновку Верховного Суду, викладеному в ухвалі від 02.05.2018 р. у справі № 818/1076/18.
В той же час, доводи відповідача стосовно не чинності довідки від 10.05.2017 р. № 1183/19/01-2017 суд вважає безпідставними, оскільки жодних доказів на підтвердження цього відповідачем не надано.
Таким чином, суд приходить до висновку, що оскільки право на перерахунок пенсії позивача передбачено нормами діючого законодавства та було дотримано вимоги Порядку № 45 для проведення виплати пенсії позивачу в перерахованому розмірі, ОСОБА_1 має законні підстави для перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. При цьому, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку, що відповідачем в порушення положень ст.51 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 45 після надходження довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 10.05.2017 р. № 1183/19/01-2017 не було здійснено перерахунок пенсії, що свідчить про допущення відповідачем протиправної бездіяльності щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VІІІ, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 10.05.2017 р. № 183/19/01-2017.
Отже, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є саме зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VІІІ, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11.112015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 10.05.2017 р. № 1183/19/01-2017 з 01 січня 2016 року.
В той же час суд вважає, що відсутні підстави для задоволення вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням компенсації частини доходів позивачу, оскільки ці пенсійні виплати ще не нараховані, а тому заборгованість з їх виплати перед позивачем не виникла.
Також не підлягають задоволенню позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації, оскільки права позивача в цій частині на час розгляду даної справи не порушені, так як перерахунок пенсії не проведено, а суд не може під час прийняття постанови вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому.
Приписами ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вул.28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (рнокпп: НОМЕР_1, 73039, м. Херсон, пр. Адмірала Сенявіна, 118) відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VІІІ, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 10.05.2017 р. № 1183/19/01-2017 з 01 січня 2016 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вул.28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (рнокпп: НОМЕР_1, 73039, м. Херсон, пр. Адмірала Сенявіна, 118) відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VІІІ, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській областівід 10.05.2017 р. № 1183/19/01-2017 з 01 січня 2016 року з урахуванням проведених виплат.
В решті позовних вимог відмовити..
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ковбій О.В.
кат. 10.2.4