26 червня 2018 року
Київ
справа №813/2485/15
адміністративне провадження №К/9901/23157/18
К/9901/23154/18
К/9901/23148/18
Суддя Касаційного адміністративного суду у Верховному Суді Гриців М.І., розглянувши заяви Пустомитівської міської ради Пустомитівського району Львівської області (далі - Міськрада), ОСОБА_2, ОСОБА_3 про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого адміністративного суду України від 17 січня 2017 року у справі за позовом Міськради до Державного агентства земельних ресурсів України, Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, про визнання протиправним та скасування рішення, -
встановив:
Міськрада, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися із заявами про перегляд і скасування постанови Вищого адміністративного суду України від 17 січня 2017 року, якою скасовано постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2015 року та прийнято нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Заявники просили Верховний Суд України переглянути оспорене рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України, у редакції чинній на час звернення із заявами (далі - КАС). У заявах посилаються на неоднакове застосування судом касаційної інстанції положень статті 37 Закону України від 17 червня 2004 року № 1808-ІV «Про державну експертизу землевпорядної документації» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 1808-ІV).
На обґрунтування заяв додали ухвалу Вищого адміністративного суду України від 19 травня 2016 року (№ К/800/44139/15), яка, на думку заявників, підтверджує неоднакове застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм права у подібних правовідносинах.
Суддя Верховного Суду України ухвалами від 10, 27 квітня 2017 року відкрив провадження у справі та витребував її з Львівського окружного адміністративного суду.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VІІІ «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» (далі - Закон № 2147-VІІІ).
Відповідно до підпунктів 1, 7 пункту 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII Верховний Суд України розпорядженням від 12 січня 2018 року № 20/0/19-18 заяви Міськради, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 передав до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
За підпунктом 1 пункту 1 Перехідних положень КАС у новій редакції заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України в адміністративних справах, які подані та розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку колегією у складі трьох або більшої непарної кількості суддів за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви розглядаються без повідомлення та виклику учасників справи, за винятком випадку, коли суд з огляду на обставини справи ухвалить рішення про інше.
Згідно з вимогами статті 2401 КАС у попередній редакції здійснено підготовку справи до розгляду Верховним Судом.
Для забезпечення відповідності складу та рівня суду, визначеного для перегляду заяв Міськради, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за правилами КАС в редакції Закону № 2147-VIII, складу суду та порядку розгляду заяв, названої вище категорії, що діяв раніше і за статтею 241 КАС у попередній редакції передбачав їх розгляд у складі Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, потрібно збільшити склад колегії суддів Верховного Суду до кількості суддів, передбаченої підпунктом 1 пункту 1 розділу VІІ Перехідних положень КАС в редакції Закону № 2147-VІІІ, яка має бути не меншою п'яти суддів.
Підстав для розгляду справи з повідомленням та викликом учасників справи не вбачається.
Керуючись підпунктом 1 пункту 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VІІІ «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», статтею 2401 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Розгляд заяв Пустомитівської міської ради Пустомитівського району Львівської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого адміністративного суду України від 17 січня 2017 року у справі за позовом Пустомитівської міської ради Пустомитівського району Львівської області до Державного агентства земельних ресурсів України, Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, про визнання протиправним та скасування рішення розпочати спочатку за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VІІІ, колегією суддів у складі п'яти суддів.
Визначення колегії суддів у складі п'яти суддів провести відповідно до положень статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розгляд справи провести без повідомлення та виклику учасників справи.
Призначити справу до розгляду в порядку письмового провадження на 27 червня 2018 року у приміщенні Касаційного адміністративного суду у Верховному Суді за адресою: вул. Московська, 8, корп. 5, м. Київ.
Інформувати, що відомості у справі, яка розглядається, учасники справи можуть отримати за адресою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: supreme.court.gov.ua.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя М.І. Гриців