Постанова від 26.06.2018 по справі 822/106/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/106/18

Головуючий у 1-й інстанції: Ковальчук О.К.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

26 червня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Залімського І. Г.

суддів: Смілянця Е. С. Сушка О.О. ,

секретар судового засідання: Платаш В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду в м. Хмельницькому на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 лютого 2018 року (ухвалене 23 лютого 2018 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду в м. Хмельницькому про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 лютого 2018 року позов задоволено. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо призначення ОСОБА_2 пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому призначити ОСОБА_2 пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% з 28.12.2017 року.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 лютого 2018 року скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що рішення суду першої інстанції є незаконним та необґрунтованим. Так, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148-VIII від 3 жовтня 2017 року пенсії, призначені до набрання чинності цього Закону відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ від 09.07.2003 року з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Пенсія вперше призначена позивачу у 2010 році. Тому, у зв'язку з переходом з 28.12.2017 року на пенсію відповідно до закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія правомірно обчислена позивачу в розмірі 2688,30 грн. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Позивач не подав відзив на апеляційну скаргу відповідача.

Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав у повному обсязі, просив вимоги, що в ній викладені, задовольнити.

Позивач в судове засідання не з'явився, повноважного представника не направив, хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи. В матеріалах справи відсутні клопотання відповідача/позивача про участь в судових засіданнях суду апеляційної інстанції.

Решта учасників справи в судове засідання повноважних представників не направили, хоча були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи.

Згідно ч.2 ст.313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Керуючись положеннями даної норми та враховуючи відсутність заперечень представника відповідача, колегія суддів вирішила провести розгляд справи за даної явки сторін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 з 11.12.2010 року головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначена пенсія відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 28.12.2017 року позивач знятий з обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області «у зв'язку з переходом на пенсію за іншим законом» (атестат про зняття обліку №53 від 28.12.2017 року).

28 грудня 2017 року позивач подав до управління Пенсійного фонду України у Хмельницькому заяву про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Листом від 28.12.2017 року №652/М-12 управління Пенсійного фонду України у Хмельницькому повідомило позивача, про те, що у зв'язку з переходом з пенсії, призначеної вперше в 2010 році відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на пенсію відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія обчислена йому із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Позивач вважає вказані дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому протиправними, а тому звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, оскільки позивач отримував пенсію відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яким передбачені інші підстави та порядок призначення пенсії, та знятий з обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області «у зв'язку з переходом на пенсію за іншим законом», та звернувся за призначення пенсії відповідно до Закону №1058-ІV вперше 28.12.2017 року, то відповідач безпідставно застосував для призначення розміру пенсії частину третю статті 45 Закону №1058-IV.

Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує викладене нижче.

Відповідно до ст.1 закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ) передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Згідно ст.2 Закону №1788-ХІІ за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років; б) соціальні пенсії.

Відповідно до статті 1-1 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Статтею 7 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором.

Відповідно до статті 7 Закону №1788-ХІІ звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

Отже особа, яка отримує пенсію відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" будь-який час після виникнення у неї права на пенсію відповідно до Закону №1058-IV може звернутись до органу Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії відповідно до Закону №1058-IV.

Згідно зі статтею 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (ст.1 Закону №1058-IV).

Відповідно до ч.1 ст.25 Закону №1058-IV в редакції Закону від 03.10.2017 р. N 2148-VIII, яка діяла на час звернення позивача за призначенням пенсії, коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу (у відсотках), який за період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування дорівнює 1 %.

При цьому, пунктом 4-4 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV в редакції «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 3 жовтня 2017 року N 2148-VIII, який набрав чинності з 11.10.2017 року, передбачено, що з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону України №1058-ІV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.

З урахуванням викладеного колегія суддів наголошує, що особам, які в період з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року звернулись за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-IV, її розмір визначається із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Встановлено, що позивач за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-ІV звернувся вперше 28.12.2017 року, а тому відповідач для визначення розміру пенсії по інвалідності зобов'язаний був застосувати пункт 4 - 4 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV в редакції закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 3 жовтня 2017 року N 2148-VIII, відповідно до якого при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Таким чином, дії відповідача щодо призначення позивачу пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % є неправомірними.

Посилання відповідача на частину 3 статті 45 Закону №1058-IV, як на підставу для застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % для визначення позивачу розміру пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058-ІV є безпідставними.

Відповідно до частини 3 статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Види пенсій, які призначаються відповідно до Закону №1058-IV, визначені статтею 9 цього Закону. Вказаною нормою передбачено, що відповідно до Закону №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Отже, положення частини 3 статті 45 Закону №1058-IV застосовуються лише для переведення з одного виду пенсії, передбаченого частиною 1 статі 9 Закону №1058-IV, на інший вид пенсії, також передбачений цією нормою.

Разом з тим, Законом №1058-IV не передбачене поширення вказаної норми на правовідносини щодо призначення пенсії у зв'язку з переходом на пенсію за іншим законом.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 29.11.2016 (справа №133/476/15-а), у справі № 21-612а14 від 31.03.2015, у справі № 21-550а14 від 09.06.2015.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду в м. Хмельницькому залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 лютого 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 27 червня 2018 року.

Головуючий ОСОБА_1

Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4