19 червня 2018 р. м. ОдесаСправа № 821/185/18
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Ковбій О.В.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Яковлєва О.В.,
суддів - Танасогло Т.М., Запорожана Д.В.,
при секретарі - Андроновій Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 13 березня 2018 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом в якому заявлено вимоги Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області, а саме: визнання протиправною бездіяльність щодо не проведення перерахунку пенсії позивача; зобов'язання прийняти довідку ІНФОРМАЦІЯ_1 №6/2/40 від 04 січня 2018 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу; зобов'язання на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №6/2/40 від 04 січня 2018 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії, починаючи з січня 2018 року.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 13 березня 2018 року задоволено позовні вимоги.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог не відповідає встановленим обставинам справи, так як у наданій позивачем довідці для перерахунку його пенсії містяться суми грошового забезпечення військовослужбовців, які не можуть бути враховані при здійсненні такого перерахунку.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а судове рішення - скасуванню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
На виконання постанови Херсонського міського суду Херсонської області від 28 вересня 2017 року по справі №766/10955/17, позивач отримав від Херсонського ОВК довідку № 6/2/40 від 04 січня 2018 року, згідно якої грошове забезпечення позивача, станом на 01 квітня 2012 року складається з наступних виплат: посадовий оклад - 1360,00 грн; оклад за військовим званням генерал-майор - 140 грн; надбавка за вислугу років - 600,00 грн; 100% у ЗС України надбавка - 2100,00 грн; надбавка за таємність 20% - 272,00 грн; надбавка за безперервну службу в Збройних Силах України (90%) - 4472,00 грн; премія (33,3%) - 2978,35 грн.
Між тим, зазначена довідка надана позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про перерахунок пенсії.
Проте, 17 січня 2018 року пенсійний орган своїм листом № 25/с-99-1 повернув позивачу вказану довідку, так як така довідка не відповідає встановленим вимогам для перерахунку пенсії.
Внаслідок чого, вважаючи протиправною надану відмову позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок, з яким не погоджується судова колегія, про відмову у задоволенні позовних вимог так як пенсійним органом правомірно відмовлено позивачу у перерахунку його пенсії, з огляду на наступне.
Так, умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначено ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно ч. 1 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (у редакції, чинній на момент звернення до пенсійного органу), зокрема, визначено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою для перерахунку пенсії не враховуються.
Судовою колегією встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності відмови пенсійного органу у перерахунку пенсії позивача на підставі наданих додаткових документів, відповідно до положень ч. 1 та ч. 2 ст. 63 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В даному випадку, позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії з доданими до неї документами, зокрема, довідкою Херсонського ОВК № 6/2/40 від 04 січня 2018 року про грошове забезпечення.
При цьому, до складу вказаної довідки, зокрема, включено 100% надбавку до грошового забезпечення, 90% надбавку за безперервну службу та премію, в розмірі 33,3%.
В свою чергу, пенсійний орган, не погоджуючись з правомірністю включення вказаних виплат до складу грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія позивача, відмовив останньому у задоволенні поданої заяви про перерахунок пенсії.
Між тим, з вищевикладеного Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вбачається, що скасовані додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку пенсії не враховуються.
В даному випадку, указом Президента України №1234/2007 від 18 грудня 2007 року визнані такими, що втратили чинність з 01 січня 2008 року Укази Президента України «Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» № 173/2002 від 23 лютого 2002 року (100% надбавка до грошового забезпечення) та «Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Державного комітету справах охорони державного кордону України та Управління державної охорони України за безперервну службу»№ 389/2003 від 05 травня 2003 року (надбавка за безперервну службу до 90%).
Крім того, наказом Міністра оборони України № 259 від 11 червня 2008 року визнано таким, що втратив чинність наказ Міністра оборони України «Про затвердження Положення про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України» № 75 від 05 березня 2001 року, на підставі якого виплачувалась премія в розмірі 33,3%.
Тому, колегія суддів вважає, що зазначені надбавки та премії в довідці про грошове забезпечення позивача не могли враховуватися пенсійним органом для здійснення перерахунку пенсії позивача
В свою чергу, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, що постанова Херсонського міського суду Херсонської області від 28 вересня 2018 року у справі №766/10955/17, на підставі якої Херсонським ОВК видано спірну довідку, носить для пенсійного органу обов'язкий характер, так як осатаній не приймав участі у розгляді відповідної справи.
При цьому, згідно ч. 5 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.
В даному випадку, у межах розгляду даної адміністративної справи пенсійним органом доведено правомірність свого рішення щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі наданої довідки.
Більш того, саме територіальні органи Пенсійного фонд України мають виключні повноваження щодо призначення та здійснення перерахунку пенсії громадянам.
Тому, беручи до уваги, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального і процесуального права, наявні підстави для скасування оскаржуваного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - задовольнити.
Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 13 березня 2018 року - скасувати та ухвалити у справі нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів після складання повного судового рішення, відповідно до вимог ст. 243 КАС України.
Повний текст судового рішення складено 23 червня 2018 року.
Головуючий: О.В. Яковлєв
Судді: Т.М. Танасогло
Д.В. Запорожан