27 червня 2018 рокуЛьвів№ 876/3888/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді - Мікули О.І.,
суддів - Курильця В.Я., Кушнерика М.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 22 лютого 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-
суддя в 1-й інстанції - Янко Б.Я.,
час ухвалення рішення - 22.02.2018 року, 14:26 год,
місце ухвалення рішення - м. Стрий,
дата складання повного тексту рішення - не зазначено,
Позивач - ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради, в якому просила скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради від 13 вересня 2017 року та зобов'язати відповідача прийняти рішення щодо призначення їй допомоги, як одинокій матері на кожну дитину.
Рішенням Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 22 лютого 2018 року в позові відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, позивач оскаржила його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що при розгляді її заяви про призначення допомоги одинокій матері відповідачем порушено «Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», що затверджений Постановою КМУ від 27 грудня 2002 року №1751, яким визначено умови і порядок виплати такої допомоги на дітей одиноким матерям, оскільки вона звернулася за призначення допомоги на трьох дітей, а призначили лише на одну. Просить скасувати оскаржуване рішення та прийняте нове, яким позов задовольнити.
Учасники справи в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, тому суд вважає можливим проведення розгляду справи в їх відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, та на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзив на апеляційну скаргу в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, 29 січня 2003 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту Стрийської міської ради із заявою про призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, а саме: допомоги у зв'язку із вагітністю та пологами, одноразової допомоги при народженні дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомоги на дітей одиноким матерям.
ОСОБА_1 з 01 березня 2003 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту Стрийської міської ради як одержувач допомоги одинокій матері на дочку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_2, серія НОМЕР_1 від 03 січня 2003 року, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Стрийського міського управління юстиції Львівської області, копія якого наявна в матеріалах справи, у графі «мати» зазначена ОСОБА_1, у графі «батько» ОСОБА_3
Згідно з довідкою відділу РАЦС Стрийського міського управління юстиції у Львівській області, виданої ОСОБА_4, в книзі реєстрації актів про народження відділу реєстрації актів цивільного стану Стрийського міського управління юстиції Львівської області 03 січня 2003 року проведено запис №6 про народження ОСОБА_2, відомості про батька вказані за вказівною матері відповідно до ч.1 ст. 135 СК України.
ОСОБА_1 отримувала вказану допомогу до 01 січня 2016 року в гарантованому розмірі без врахування доходу, однак з 01 січня 2016 року допомогу в гарантованому розмірі скасовано.
14 липня 2017 року позивач звернулась до Управління праці та соціального захисту Стрийської міської ради із заявою про призначення державної допомоги одинокій матері з дітьми: ОСОБА_2, ОСОБА_5 та ОСОБА_6, до якої додано: декларацію про доходи одинокої матері ОСОБА_1; витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію дитини ОСОБА_2; копії свідоцтв про народження дітей: ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6; копії довідок про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 та дітей ОСОБА_2, ОСОБА_6 та заяву про збір необхідних документів.
У декларації по доходи та майновий стан, поданої позивачем ОСОБА_1, у розділі ІІ в колонці вид доходу, позивачем вказуються аліменти на дітей ОСОБА_5, ОСОБА_6, в колонці джерело доходу вказано «доходи батька ОСОБА_7.».
Крім того, факт отримання аліментів на утримання дітей ОСОБА_5, ОСОБА_6 підтверджується також довідкою про доходи №0405 від 29 серпня 2017 року, виданої ОСОБА_1
Таким чином, рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 13 вересня 2017 року ОСОБА_1 призначена допомога одиноким матерям (з урахування доходів) на дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 у сумі 106,51 грн, з 01 серпня 2017 року по 31 січня 2018 року; на дітей ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, допомога не призначалась.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ст.18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відсутні правові підстави для призначення позивачу державної допомоги як одинокій матері на дітей ОСОБА_5 та ОСОБА_6, оскільки в свідоцтвах про народження дітей батьком вказано ОСОБА_7, який сплачує ОСОБА_1 аліменти на утримання цих дітей, а тому рішення Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради від 13 вересня 2017 року прийнято з дотриманням вимог чинного законодавства.
Такий висновок суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідає нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є правильним, законним та обґрунтованим, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Допомога на дітей одиноким матерям є одним з видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачений п.5 ч.1 ст.3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Відповідно ч.1 ст.18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, то за ними зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком (дружиною).
Згідно з ч.2 ст.18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державногу реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Ч.1 ст.18-3 згаданого вище Закону передбачає, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах І-IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Згідно з ч.4 ст.1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.35 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27 грудня 2001 року для призначення допомоги на дітей одиноким матерям до органу соціального захисту населення подаються такі документи: 1) заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 2) витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документ про народження, виданий компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку; 3) копія свідоцтва про народження дитини; 4) довідка про реєстрацію місця проживання матері та дитини. У разі неможливості одержати таку довідку допомога призначається на підставі висновку про початкову оцінку потреб дитини та сім'ї, наданого центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, із зазначенням факту проживання дитини з матір'ю. Якщо дитина навчається за межами населеного пункту, в якому проживає мати, і не перебуває на повному державному утриманні, подається довідка про реєстрацію місця проживання матері та довідка про реєстрацію місця проживання або перебування(навчання) дитини.
Згідно з п.34 вищевказаного Порядку середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи та декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Також цим пунктом визначається перелік осіб, що входять до складу сім'ї особи, що звертається за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям.
До складу сім'ї особи, що звертається за призначенням вказаної допомоги включаються: чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах І-ІУ рівня акредитації і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства 1 та 2 групи, або інвалідами 1 групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 13 вересня 2017 року ОСОБА_1 призначена допомога, як одинокій матері на дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 у сумі 106,51 грн з 01 серпня 2017 року по 31 січня 2018 року. На дітей ОСОБА_5 та ОСОБА_6 допомога не призначалась.
Крім того, матеріалами справи підтверджується і сторонами не заперечується той факт, що ОСОБА_7 є батьком ОСОБА_5 та ОСОБА_6 і сплачує аліменти на утримання цих дітей.
Таким чином, аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що відповідно до ст.18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відсутні правові підстави для призначення позивачу державної допомоги як одинокій матері на дітей ОСОБА_5 та ОСОБА_6, оскільки у свідоцтвах про народження дітей батьком вказано ОСОБА_7, який сплачує ОСОБА_1 аліменти на утримання цих дітей, а тому рішення Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради від 13 вересня 2017 року прийнято з дотриманням вимог чинного законодавства.
Таким чином, колегія суддів вважає доводи апеляційної скарги безпідставними, оскільки такі не спростовують висновків суду першої інстанції з вищенаведених мотивів.
З врахуванням вищенаведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про безпідставність позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ст.316 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись ст. 242, 243, 250, 291, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 22 лютого 2018 року у справі №456/3126/17 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку лише з підстав, визначених ст.328 КАС України протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий- суддя О. І. Мікула
Судді: А. Р. Курилець
М. П. Кушнерик
Повне судове рішення складено 27 червня 2018 року.