Справа № 426/15286/18
21 червня 2018 року , м.Сватове
Сватівський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді: Осіпенко Л.М.,
за участю секретаря судового засідання Тиріної В.С.,
за участю прокурора Забари М.А.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1,
розглянувши матеріали справи про корупційне адміністративне правопорушення, які надійшли від Луганського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, який працює слідчим слідчого відділу Сватівського ВП ГУНП в Луганській області, не одруженого, маючого вищу освіту, зареєстрованого та проживаючого за адресою ІНФОРМАЦІЯ_3, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого
ч.2 ст.172-6 КУпАП,-
Відносно ОСОБА_1 складено протокол № 000002 від 11.06.2018 року, згідно з яким він, обіймаючи посаду слідчого СВ Сватівського ВП ГУНП в Луганській області, будучи відповідно підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.2 ст.52 вищевказаного Закону повідомив про суттєві зміни у майновому стані з порушенням встановленого 10 денного строку, що виник у зв'язку із придбанням вказаного транспортного засобу, Національне агентство з питань запобігання корупції про суттєві зміни у майновому стані, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.2 ст.172-6 КУпАП.
Так, будучи слідчим СВ Сватівського ВП ГУНП в Луганській області, будучи особою, яка зобов'язана подавати декларацію відповідно до цього Закону, являючись суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідно до п.п. «з» п.1 ч.1 ст.3 Закону, порушив вимоги ч.2 ст.52 Закону, а саме, після придбання за договором купівлі-продажу транспортного засобу від 18.04.2017 року №1249/2017/421797, а саме: транспортного засобу марки Volkswagen Passat, 2006 року випуску, державний номер НОМЕР_1 вартістю 255570 гривень 45 копійок розмір якого відповідно перевищує 50 мінімальних заробітних плат, встановлених на 01.01.2017 року (1600х50= 80000 грн.), у ОСОБА_1, як суб'єкта декларування, починаючи з 18.04.2017 року виник обовязок у десятиденний строк подати письмове повідомлення про суттєві зміни у майновому стані про придбання зазначеного майна, шляхом заповнення відповідної форми змін в особистому кабінеті користувача на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Кінцевою датою подання такого повідомлення, без порушення вимог ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції» у даному випадку, є 28.04.2017 року.
Проте встановлено, що згідно публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування ОСОБА_1 щодо придбання автомобіля марки Volkswagen Passat, 2006 року випуску, державний номер НОМЕР_1 вартістю 255570 гривень 45 копійок вартість якого перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01.01.2017 року, подано 05.05.2017 року, що є порушенням вимог п.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке встановлено ч.2 ст.172-6 КУпАП.
Прокурор Забара М.А. у судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 120 неоподаткованих мінімумів доходів громадян в сумі 2040 грн., зокрема зазначив про доведеність факту придбання ОСОБА_1 18.04.2017 року Volkswagen Passat, 2006 року випуску, державний номер НОМЕР_1 вартістю 255570 гривень 45 копійок і неповідомлення НАЗК про такі суттєві зміни у майновому стані в десятиденний строк.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 заперечував проти факту вчинення ним правопорушення та в обґрунтування своїх доводів суду пояснив, що дійсно 18.04.2017 року на його ім'я було зареєстровано автомобіль Volkswagen Passat, 2006 року випуску, державний номер НОМЕР_1 вартістю 255570 гривень 45 копійок. Про такі суттєві зміни у майновому стані він повідомив НАЗК в електронному виді шляхом створення та відправлення електронного повідомлення до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважений на виконання функцій держави або місцевого самоврядування лише 05.05.2017 року, оскільки в період з 28.04.2017 року по 05.05.2017 року під час входу до Єдиного державного реєстру декларацій осіб виникли збої при вході та виникла помилка при зчитуванні персонального ключа.
Вважає, що у його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, оскільки протокол відносно нього складений з порушенням вимог Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, зареєстровані в Міністерстві юстиції України від 01.12.2015 року за № 1496/27941, а саме: протокол про адміністративне правопорушення складається на бланку, що виготовлений друкарським способом, крім того, усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюється чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою. Крім того, зазначив, що в його діях відсутня суб'єктивна сторона правопорушення внаслідок відсутності умислу на скоєння вказаного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, думку прокурора Забари М.А., суд приходить до наступних висновків:
Відповідно до ч.2 ст.172-6 КУпАП, неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, коментована стаття визначає правопорушення щодо обов'язкового декларування доходів особами, що уповноважені на виконання функцій держави та місцевого самоврядування.
З об'єктивної сторони правопорушення становить діяння у формі неподання декларації, неповідомлення / несвоєчасного повідомлення про відкриття валютного рахунку у банку-нерезиденті чи суттєвих змін майнового стану.
Суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Із суб'єктивної сторони правопорушення характеризується умисною формою вини.
Примітка до ст.172-6 КУпАП, вміщуючи вказівку на суб'єкт цього правопорушення, відсилає правозастосувача до норм спеціального антикорупційного закону, зокрема частин 1 і 2 ст.45 Закону, в яких, крім іншого, передбачено певну деталізацію відповідних положень нормативно-правових актів, що наповнює норму ст.172-6 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення саме тих ознак, які мають значення для правової кваліфікації зазначеного діяння.
Діяння, передбачені ст.172-6 КУпАП, є діяннями з формальним складом, які можуть бути вчинені тільки умисно.
Статтею 10 КУпАП визначено, що адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Таким чином, вирішуючи питання про наявність в діях конкретної особи складу адміністративного правопорушення, необхідно враховувати наявність суб'єктивної сторони даного правопорушення.
Крім того, відповідно до інформаційного листа від 22.05.2017 №223-943/0/4-17 ВССУ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією», направлений судам першої та апеляційної інстанції для забезпечення однакового і правильного застосування судами загальної юрисдикції Закону України «Про запобігання корупції» та положень Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою уникнення неоднозначного тлумачення норм закону в судовій практиці та запобігання помилкам при розгляді справ про окремі адміністративні правопорушення, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, суди зобов'язані забезпечувати своєчасний та якісний їх розгляд, точне й неухильне застосування чинного законодавства.
Вирішуючи справи цієї категорії, суди повинні керуватися Конституцією України, Конвенцією ООН проти корупції (Нью-Йорк, 31 жовтня 2003 року), Кримінальною конвенцією Ради Європи про боротьбу з корупцією (Страсбург, 27 січня 1999 року), додатковим протоколом до Кримінальної конвенції Ради Європи про боротьбу з корупцією (Страсбург, 15 травня 2003 року), Законом України від 14 жовтня 2014 року №1700-VII «Про запобігання корупції» (далі - Закон), Кодексом України про адміністративні правопорушення, іншими нормативно-правовими актами України, а також практикою Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).
Рішенням ЄСПЛ від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України» визначено концепцію якості закону, зокрема з вимогою, щоб він був доступним для заінтересованих осіб, чітким та передбачуваним у своєму застосуванні. Відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості і точності порушує вимогу «якості закону». В разі коли національне законодавство припустило неоднозначне або множинне тлумачення прав та обов'язків осіб, національні органи зобов'язані застосувати найбільш сприятливий для осіб підхід.
Відповідно до ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції» в редакції закону № 1022-VIII від 15.03.2016 встановлено, що у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 мінімальних заробітних плат, встановлених на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства. Порядок інформування Національного агентства про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, а також про суттєві зміни у майновому стані визначаються Національним агентством.
Згідно п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», до початку роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб'єкти декларування подають декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру в порядку, встановленому Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції". Зазначені декларації підлягають оприлюдненню в порядку, встановленому Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції"
Так, на виконання наведеного вище пункту Перехідних положень, рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від червня 2016 року №3 затверджено Форму повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за №961/29091, відповідно до якої, під суттєвою зміною у майновому стані суб'єкта декларування розуміється отримання ним одноразового доходу або придбання майна на суму, яка перевищує 50 мінімальних заробітних плат, встановлених на 01 січня відповідного року, у якому подається повідомлення. Якщо вартість майна перевищує 50 мінімальних заробітних плат, але була сплачена частинами, то повідомлення про суттєві зміни в майновому стані подається після переходу права власності на таке майно. Дохід, який був нарахований, але не сплачений (не отриманий), не повідомляється.
Повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування подається ним особисто шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Інформація, включена в повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування, повинна бути також відображена в декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яку такий суб'єкт декларування подає відповідно до Закону України «Про запобігання корупції».
Далі, рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року №2, зареєстрованого в МЮ України 15 липня 2016 року за №958/29088, визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи: 1) перший етап з 00 годин 00 хвилин 15 серпня 2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування: щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці.
Згідно п.2 рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року №2, зареєстрованого в МЮ України 15 липня 2016 року за №958/29088, зазначені у пункті 1 цього рішення декларації (повідомлення) подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайта Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Потім, рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 18 серпня 2016 року №1, зареєстрованого в МЮ України 19 серпня 2016 року за №1153/29283, у пункті 1 пункту 1 рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року №2, зареєстрованого в МЮ України 15 липня 2016 року за №958/29088, слова та цифри «15 серпня 2016 року» змінено словами та цифрами «01 вересня 2016 року».
Таким чином, національним агентством з питань запобігання корупції рішенням №3 від 10.06.2016 року було визначено порядок формування, ведення та оприлюднення інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування. У подальшому, рішенням №2 від 10.06.2016 року було визначено, що система подання та оприлюднення декларацій розпочинає свою роботу з 00 год. 00хв. 15 серпня 2016 року. Однак, рішенням №1 від 18.08.2016 року початок роботи системи було перенесено з 15 серпня 2016 року на 01 вересня 2016 року. Отже, кінцевим строк формування, ведення та оприлюднення інформації декларацій осіб з розрахунку 60 календарних днів з дати, визначеної рішенням, є 30 жовтня.
При цьому, у наведеному рішенні НАЗК, визначаючи шестидесятиденний термін для подачі декларації за 2015 рік, як фактично початкових даних суб'єкта декларування чітко не визначив порядок та строк подачі декларації про суттєві зміни у майновому стані, з урахуванням необхідності подачі їх до моменту подачі першої Е-декларації за 2015 рік.
Така нечіткість і не передбачуваність вбачається і з Закону України «Про запобігання корупції», що не відповідає положенням рішення ЕСПЛ від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України».
Під час розгляду справи встановлено, що 09.03.2017 згідно наказу ГУНП в Луганській області № 168 о/с ОСОБА_1 був призначений на посаду слідчого відділення Сватівського ВП ГУНП в Луганській області. (а.с.13)
Відповідно до договору купівлі-продажу №1249/2017/421797 від 18.04.2017 року ОСОБА_1 придбав у власність транспортний засіб Volkswagen Passat, 2006 року випуску, державний номер НОМЕР_1, вартість якого становить 255570 гривень 45 копійок, що перевищує 50 мінімальних заробітних плат, встановлених для працездатних осіб на 01.01.2017 рік (а.с. 25)
За таких умов, у ОСОБА_1 в період часу з 00:00 год. 19.04.2017 року по 23:59 год. 29.04.2017 року виник обов'язок, відповідно до вимог ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції» у десяти денний строк з моменту придбання майна повідомити НАЗК про суттєві зміни в майновому стані.
З рапорту старшого оперуповноваженого в ОВС Луганського управління ДВБ НПУ ОСОБА_2 від 16.04.2018 року та відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій вбачається, що ОСОБА_1 надав повідомлення до НАЗК про суттєві зміни у майновому стані лише 05.05.2017 року о 22:25 годині, тобто з порушенням десятиденного строку. (а.с.8,9-11).
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що наміру приховувати придбання транспортного засобу взагалі не мав. Про це свідчать його дії щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру декларацій про суттєві зміни в майновому стані від 05.05.2017 року.
Ці твердження об'єктивно підтверджуються матеріалами справи.
Таким чином в суді встановлено, відсутність суб'єктивної сторони адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-6 КУпАП, а саме: ставленням до наслідків яке характеризується наявністю вини у формі прямого умислу, тобто в діях ОСОБА_1 не було умисних дій на несвоєчасне неподання без поважних причин Національному агентству з питань запобігання корупції про суттєві зміни у своєму майновому стані.
Діяння, передбачені ст.172-6 КУпАП, є діяннями з формальним складом, які можуть бути вчинені тільки умисно.
Оскільки, суб'єктивна сторона адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-6 КУпАП визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, а в протоколі про адміністративне корупційне правопорушення, що передбачене ч.2 ст.172-6 КУпАП, відносно ОСОБА_1 про умисний характер дій останнього взагалі не зазначено і в судовому засіданні умислу ОСОБА_1 на неподання без поважних причин декларації не встановлено.
В матеріалах провадження відсутні також і дані про мету ОСОБА_1 уникнути від фінансового контролю.
Відповідно до ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи вищезазначене, оцінюючи пояснення ОСОБА_1, висловлені у судовому засіданні, письмові докази на підтвердження доводів, доданих до протоколу та які містяться у матеріалах справи, суд приходить до висновку про не встановлення вини ОСОБА_1 у несвоєчасному поданні декларації про суттєві зміни в майновому стані через відсутність умислу на вчинення правопорушення, а саме суб'єктивної сторони складу правопорушення, відтак провадження в справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172 - 6 КУпАП.
Підсумовуючи наведене, оцінивши вищевказані докази в їх сукупності з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження у справі, у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.62 Конституції України, ч.2 ст. 172 - 6, 245, п.1 ч.1 ст. 247, 280, 283, 284 КУпАП, ст. 12 ЗУ «Про запобігання корупції», суд,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити, у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172 - 6 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Луганської області протягом 10 днів з дня винесення постанови через Сватівський районний суд Луганської області.
Суддя Л.М. Осіпенко