Іменем України
19 червня 2018 року
Київ
справа № 592/11570/17
провадження № К/9901/46121/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши в порядку письмового провадження в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Ковпаківського районного суду м. Суми у складі судді Косолап М.М. від 12 січня 2018 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Григрова А.М., Подобайло З.Г., Тацій Л.В. від 27 лютого 2018 року,
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просив:
- визнати противоправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, щодо відмови в здійснені перерахунку раніше нарахованої пенсії, згідно Схеми розмірів посадових окладів затвердженої наказом Міністерства оборони України від 14 лютого 2017 року № 94;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області у Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженому постановою Kабінету Mіністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 скласти список на його ім'я за формою з додатком 1, направити його до Сумського обласного військкомату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії на підставі наказу Міністерства оборони України від 14 лютого 2017 року № 94 та з врахуванням вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» від 15 липня 2015 року № 614-VIII провести перерахунок пенсії з 1 вересня 2008 року в повному обсязі.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 12 січня 2018 року. залишеного без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 27 лютого 2018 року, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено.
3. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди виходив з того, що у зв'язку з не направлення Міністерством оборони України на адресу Пенсійного фонду України, а Пенсійним фондом України в свою чергу Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області інформації про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, у Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області відсутні підстави для вчинення вказаних дій щодо перерахунку пенсій.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_1 звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 12 січня 2018 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 27 лютого 2018 року, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
На виконання постанови Ковпаківського районного суду м. Суми від 29 січня 2013 року, залишену без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2015 року, ОСОБА_1 з 3 квітня 2014 року та з 15 квітня 2015 року проведено перерахунок пенсії з урахуванням посадового окладу у розмірі 1250,00 грн.
17 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області зі скаргою та просив здійснити перерахунок раніше нарахованої пенсії на підставі наказу Міністерства оборони України від 14 лютого 2017 року № 94.
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області листом від 19 жовтня 2017 року № 697/Н-11 повідомило позивача про те, що рішень Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення після 1 січня 2008 року не приймалось, відповідного повідомлення до головного управління не надходило, отже відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України від 14 лютого 2017 року № 94.
На звернення позивача від 10 жовтня 2017 року Сумський обласний військовий комісаріат листом від 18 жовтня 2017 року № 11/2111 повідомив, що обчислення грошового забезпечення здійснене за посадами керівного, наукового та науково-педагогічного (педагогічного) складу офіцерів військових навчальних закладів і наукових установ Збройних Сил України - відповідно до схем затверджених наказом Міністерства оборони України від 28 липня 2008 року № 377 та за розміром премії, установлений наказом Міністра оборони України від 26 березня 2012 року № 165 складає 4148,00 грн., з них посадовий оклад - 1250,00 грн. Розмір посадового окладу викладача військових навчальних закладів згідно наказу Міністра оборони України від 27 листопада 2013 року № 814 залишився на рівні 1250,00 грн. Розмір посадового окладу викладача військових навчальних закладів згідно наказу Міністра оборони України від 14 лютого 2017 року № 94 залишився на рівні 1250,00 грн.
6. Не погоджуючись з такими діями (бездіяльністю) відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що нa підставі наказу Міністерства оборони України від 14 лютого 2017 року № 94 з 14 лютого 2017 року нараховується і сплачується заробітна платня військовим викладачам (керівному складу і науковцям) які перебувають ще на військової службі. Військовослужбовцям, які звільнились з військової служби, пенсія обчислюється з розміру грошового забезпечення виходячи з посадового окладу та премії в розмірі 90 відсотків встановлених наказами Міністерства оборони України від 28 липня 2008 року № 377, від 5 листопада 2010 року № 576, від 27. Листопада 2013 року № 814 від 14 лютого 2017 року № 94. Премія, згідно частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є однією із складових грошового забезпечення, що зобов'язує відповідача виконати регламентовану процедуру визначену Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Вважає, що суди попередніх інстанцій не визнали порушенням відповідачем постанови Kабінету Mіністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 у зв'язку із набуттям чинності наказом Міністерства оборони України від 14 лютого 2017 року № 94.Не визнали бездіяльність відповідача щодо не підготовки списку та направлення його до військкомату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії і лише на підставі довідки провести перерахунок раніше нарахованої пенсії, на підставі наказу Міністерства оборони України від 14 лютого 2017 року № 94.
8. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області та Сумським обласним військовим комісаріатом відзиву на касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 12 січня 2018 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 27 лютого 2018 року не подано.
9. Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»
Стаття 63. Перерахунок раніше призначених пенсій
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
10. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
1. Перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
2. На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
3. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
11. Аналіз норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» свідчить про те, що Порядком встановлена наступна послідовність дій: Міноборони повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій; Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
12. Водночас, як встановлено судом визначену вказаним Порядком процедуру дотримано не було, оскільки Міноборони не повідомляло Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, а Пенсійний фонд України у свою чергу не повідомляв відповідача про необхідність підготовки головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 14 лютого 2017 року № 94.
13. Органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
14. Виходячи з наведених обставин, висновки судів першої та апеляційної інстанцій про відсутність підстав для визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії, є вірними.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
15. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанцій є законним і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновок суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги його не спростовують.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 12 січня 2018 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 27 лютого 2018 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. Коваленко
Судді: Я. О. Берназюк
М. І. Гриців