Справа № 822/1774/18
іменем України
20 червня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії у розмірі 70 відсотків від суми грошового забезпечення та її обмеження на рівні десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок належної ОСОБА_1 пенсії та її виплату з 01 січня 2016 року у розмірі 79 відсотків від суми грошового забезпечення, що враховується при обчисленні пенсії, без обмеження її максимального розміру на рівні десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11.01.2018 року скасовано постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 01.09.2017 року по справі №686/14533/17, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900- VIII від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" у розмірі 79 % грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2016 року.
Однак, при проведенні перерахунку, відповідач всупереч вимогам Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" протиправно обмежив максимальний розмір пенсії позивача, шляхом зменшення розміру грошового забезпечення з 79 % до 70 %.
Ухвалою від 24.05.2018 року судом відкрито провадження у даній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
У строк встановлений судом відповідач надав до суду відзив, в якому вказує, що при здійсненні перерахунку пенсії позивачу, відповідачем застосовано ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зі змінами передбаченими Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166-VII від 27.03.2014 року передбачає, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. З урахуванням зазначеного, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши письмові докази, які знаходяться в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що позивач з 2007 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, як одержувач пенсії згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11.01.2018 року скасовано постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 01.09.2017 року по справі №686/14533/17, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900- VIII від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" у розмірі 79 % грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2016 року.
На виконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11.01.2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Хмельницькій області із заявою провести перерахунок та виплату пенсії у розмірі 79% від суми грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідачем листом від 21.02.2018 №314/Ш-8 повідомлено, що на виконання постанови від 11.01.2018 та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №70/121/49-2017 від 29.05.2017 року, виданої ліквідаційною комісією Управління МВС у Хмельницькій області проведено перерахунок пенсії. Розмір пенсії встановлено у наступних розмірах: - з 01 січня 2016 року - 10740 грн.; - з 01 січня 2018 року - 13730 грн. Підстав для виплати пенсії у розмірі 23680 грн. (79% від суми грошового забезпечення), без обмеження максимального розміру немає.
Позивачем 27 березня 2018 направлено до ГУ ПФУ в Хмельницькій області заяву з проханням провести перерахунок та виплату належної пенсії у розмірі 79% від суми грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направлено відповідь від 06 квітня 2018 №838/ш-8 про відсутність підстав для виплати належної пенсії у розмірі 79% від суми грошового забезпечення для перерахунку пенсії та її обмеження на рівні десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. При цьому у відповіді зазначено, що ГУ ПФУ в Хмельницькій області проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. у розмірі 70% від суми грошового забезпечення.
Позивачем повторно 16 квітня 2018 року направлено до ГУ ПФУ в Хмельницькій області заяву з проханням провести перерахунок та виплату належної пенсії у розмірі 79% від суми грошового забезпечення для перерахунку пенсії без обмеження її максимального розміру.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 27.04.2018 №1000/ш-8 відмовлено у проведенні перерахунку та виплаті належної пенсії у розмірі 79% від суми грошового забезпечення для перерахунку пенсії без обмеження її максимального розміру, посилаючись на роз'яснення у відповідях на попередні звернення.
Не погоджуючись з даною відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх порушених прав.
Згідно з частиною 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року (далі - Порядок) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до зазначеного Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із веденням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 7 листопада 2007 року № 1294, за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
При звільнені зі служби в органах внутрішніх справ у травні 2007 року у відповідності до ч.1 ст.1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивач набув право на довічну пенсію за вислугу років та яка призначена у розмірі 79% від суми грошового забезпечення, що підтверджується копією відповіді ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 15 червня 2017 року №6391 та протоколом з пенсійної справи.
На підставі п. "а" ст.13 Закону позивачу пенсія була призначена у розмірі 79% відповідної суми грошового забезпечення.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року №1166-VII, статтю 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено в наступній редакції: "Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100 процентів, до категорії 2 - 95 процентів".
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій.
Суд звертає увагу на те, що процедури призначення пенсії та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 10.02.2015 року у справі № 21-630а14.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовну вимогу про визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії у розмірі 70 відсотків від суми грошового забезпечення необхідно задовольнити.
Суд вважає вимогу позивача здійснити перерахунок та виплачувати пенсію без обмеження максимальним розміром передчасною, виходячи з наступного.
Згідно з вимогами КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
А тому, право позивача на виплату пенсії без обмеження максимальним розміром відповідачем ще не порушено, а тому ця позовна вимога є передчасною.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги необхідно задовольнити частково.
Згідно ч.3 ст.139 КАС України та враховуючи часткове задоволення позовних вимог позивача, необхідно стягнути на його користь сплачений ним згідно банківської квитанції №18 від 16.05.2018 року судовий збір в сумі 704,80 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 29018, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код ЄДРПОУ 21318350) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії у розмірі 70 відсотків від суми грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок належної ОСОБА_1 пенсії та її виплату з 01 січня 2016 року у розмірі 79 відсотків від суми грошового забезпечення, що враховується при обчисленні пенсії.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 29018, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп., судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (29013, м. Хмельницький, вул. Герцена, 10, код ЄДРПОУ 21318350).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Головуючий суддя О.П. Шевчук