20 червня 2018 року справа №225/224/18
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2018 року (повний текст складено 20 квітня 2018 року в м. Слов'янськ) у справі № 225/224/18 (суддя І інстанції - Загацька Т.В.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Добропільске об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
20 грудня 2017 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Добропільске об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просила: - визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо припинення виплати та невиплати позивачу пенсії з серпня 2014 року; - зобов'язати відповідача поновити позивачу виплату пенсії з 01.08.2014 року; - відповідно до п.1 ч.1 ст. 256 КАС України допустити негайне виконання постанови суду в частині виплати пенсії у межах суми за один місяць.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що вона отримувала пенсію в Управлінні Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька до липня 2014 року, з серпня 2014 року - виплати припинились.
Вказує, що неодноразово зверталась до відповідача із запитам стосовно надання інформації щодо його пенсійного забезпечення. У відповідях на запити містилась інформація стосовно того, що позивач не перебуває на обліку в управліннях Пенсійного фонду України в Донецькій області на території, підконтрольній Україні та запропоновано особисто з'явитись в якості внутрішньо переміщеної особи до Управління Пенсійного фонду за місцем реєстрації для поновлення виплати пенсії.
Посилається на те, що постійно проживає за адресою своєї реєстрації та не має можливості виїхати на територію, підконтрольну Україні, через важкий стан здоров'я.
Вважає бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати йому пенсії протиправною, тому звернувся з адміністративним позовом до суду.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2018 року у справі № 225/224/18 у задоволенні позову - відмовлено.
Представник позивача не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив оскаржене рішення суду скасувати та постановити нове рішення про задоволення позовних вимог.
В обгрунтування апеляційної скарги зазначено, що відповідач не приймав рішення про припинення виплати пенсії Позивачу, як це передбачено ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Добропільске об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на адресу суду надіслали відзив на апеляційну скаргу, в якому просили апеляційну скаргу зилишити без задоволення, а судове рішення без змін.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.
Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Позивач, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії АД НОМЕР_2 (а.с. 10,15).
Як вбачається з копії паспорта позивача серії ВЕ № НОМЕР_1 позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.13).
З 01.08.2014 року виплата пенсії припинилась, вказані обставини були визнані сторонами та жодною із сторін не оскаржувались, у зв'язку з чим суд на підставі ч. 1 ст. 78 КАС України вважає ці обставини доведеними.
15.09.2017 року представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із запитом про надання інформації стосовно пенсійного забезпечення позивача (а.с. 21).
Листом Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 27.09.2017 року № 11177/02-1, повідомлено що позивач в управліннях Пенсійного фонду України в Донецькій області не перебуває, та повідомлено, що позивачу необхідно звернутися до управління Пенсійного фонду України у місті, де зареєстроване постійне місце проживання позивача (а.с. 22).
Також 15.09.2017 року представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою про поновлення виплати пенсії позивачу з дати її припинення (а.с. 23).
Листом Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28.09.2017 року № 17008/02 повідомлено що позивач в управліннях Пенсійного фонду України в Донецькій області не перебуває, та запропоновано особисто з'явитися в якості внутрішньо переміщеної особи на території, підконтрольній українській владі (а.с. 26-27).
Частиною 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено підстави припинення виплати пенсії та визначено, що виплата пенсії припиняється або за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду, або за рішенням суду.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року 1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення", м. Донецьк віднесено до населених пунктів, на території яких органи державної влади не здійснюють свої повноваження.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Позивач є громадянином України і у відповідності до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за наявності відповідного страхового стажу набув право на отримання пенсії.
Як було встановлено судом, позивач, не є внутрішньо переміщеною особою, оскільки відповідну довідку не отримував.
Згідно зі ст. 14 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.06.2014 року) передбачено, що у районі проведення АТО можуть вводитися тимчасові обмеження прав і свобод громадян.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" установлено, що призначення та продовження виплати усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509.
Указом Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення АТО на території Донецької та Луганської областей.
Національний банк України постановою від 23.07.2014 року № 436 на території Донецької та Луганської областей з 24.07.2014 року запровадив надзвичайний режим роботи банківської системи.
Постановою від 06.08.2014 року № 466 "Про призупинення здійснення фінансових операцій" Національний банк України зобов'язав банки України, небанківські установи та національного оператора поштового зв'язку, які є учасниками платіжних систем, призупинити здійснення усіх видів фінансових операцій на території, яка не контролюється українською владою.
Порядок та умови отримання пенсії особам, які зареєстровані на тимчасово окупованій території України, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, передбачений Законом України від 20.10.2014 року "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509, постановою Кабінету Міністрів України "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" від 05.11.2014 року № 637, відповідно до яких пенсія та заборгованість особам, які перебувають в районі проведення антитерористичної операції, виплачується після їх звернення з заявою до будь-якого органу Пенсійного фонду України за місцем знаходження особи на території підконтрольній Україні та надання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509 "Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції" для продовження виплати пенсії, пенсіонеру необхідно особисто стати на облік в управлінні соціального захисту населення за місцем проживання (перебування) на території, яка контролюється українською владою та отримати довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції та надати її до управління Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання (перебування).
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365 затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (далі - Порядок) та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування (далі - Порядок № 365).
Відповідно до ч. 1 Порядку, він визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Документом, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи, є довідка, видана такій особі відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб" (ч. 2 Порядку).
Згідно з ч. 5 Порядку для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред'являється оригінал такої довідки.
Відповідно до п. 7 Порядку для призначення (відновлення) соціальних виплат структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за власною ініціативою або за зверненням органів, що здійснюють соціальні виплати, протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідної заяви внутрішньо переміщеної особи або з дня надходження звернення від органів, що здійснюють соціальні виплати, проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.
Для призначення (відновлення) соціальних виплат особі, яка перебуває на обслуговуванні в територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) або здобуває освіту певного рівня в дошкільних, шкільних, професійно-технічних і вищих навчальних закладах (студенти денної форми навчання), структурний підрозділ з питань соціального захисту населення надсилає до відповідного органу (закладу) запит щодо надання протягом 15 днів підтвердження перебування/навчання внутрішньо переміщеної особи в такому органі (закладі). У разі не підтвердження факту перебування/навчання внутрішньо переміщеної особи, про що відповідний орган (заклад) інформує письмово, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 252-VIII, а також Закону України від 16.09.2014 року № 1680-VII "Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування" м. Донецьк визнано тимчасово окупованою територією.
Як вбачається з пояснень представників третіх осіб, які наявні в матеріалах справи, Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька не здійснює свою діяльність, у зв'язку відсутністю керівного складу працівників управління.
Отже, особи з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, мають право на одержання пенсійних виплат за умови переміщення в населенні пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, і звернення до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту та взяття на облік, що має бути підтверджено довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Судом встановлено, що позивач до будь-якого органу Пенсійного фонду України на території, підконтрольній українській владі, із заявою про виплату щомісячних пенсійних виплат не зверталась, на обліку як внутрішньо переміщена особа не перебувала та не перебуває на час розгляду справи.
Державою на законодавчому рівні гарантовано та врегульовано питання надання соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО. Їх права в повній мірі захищено Законом України від 20.10.2014 року "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", актами Кабінету Міністрів України, іншим нормативно-правовими актами. На законодавчому рівні також визначено, що фінансування видатків з бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на тимчасово неконтрольованих українською владою територіях здійснюватиметься тільки після повернення вказаних територій під контроль органів державної влади.
Отже, жодними нормативними актами, що регламентують порядок та умови отримання пенсії у період збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру, не передбачено здійснення пенсійних виплат потерпілим, які не перемістились із тимчасово окупованої території на підконтрольні органам державної влади території.
Слід зазначити, що у постанові від 12.04.2017 року по справі №6-51цс17 Верховний суд України дійшов до такого ж висновку, що при відсутності довідки внутрішньо переміщеної особи соціальні виплати не здійснюються.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що у позивача відсутні правові підстави для визнання бездіяльності відповідача протиправною, а також отримання пенсійних виплат.
З серпня 2014 року по теперішній час м. Донецьк знаходиться в зоні проведення антитерористичної операції, відповідач свою діяльність там не здійснює. Пенсійні виплати здійснюються особам, які добровільно переселилися з тимчасово окупованої території, району проведення АТО або зони надзвичайної ситуації, мають право на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг за їх фактичним місцем проживання (перебування), що підтверджується довідкою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення АТО. Оскільки позивач таку довідку не надав, то відсутні дані про його постійну реєстрацію на іншій території України поза межами території проведення АТО, і, як наслідок, - відсутні правові підстави для здійснення пенсійних виплат.
Слід також зазначити, що позивач не позбавлений права на отримання пенсії на підконтрольній органам державної влади України території у разі факту реєстрації як внутрішньо переміщеної особи.
У зв'язку з вищевикладеним, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Добропільске об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності щодо невиплати пенсії з серпня 2014 року та зобов'язання поновити виплату пенсії та виплатити заборгованість за період, починаючи з серпня 2014 року не обґрунтовані та не підлягають задоволенню.
При викладених обставинах, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2018 року у справі № 225/224/18 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2018 року у справі № 225/224/18 - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 20 червня 2018 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий А.А. Блохін
Судді Т.Г. Гаврищук
М.Г. Сухарьок