Справа 2 «а» - 2788/2009
30 грудня 2009 року м. Макіївка
Центрально-Міський районний суд м. Макіївки Донецької області у складі:
головуючого судді Єрьоміна Д.О.,
при секретарі Голда О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Центрально-Міського районного суду м. Макіївки справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, в інтересах якої діє ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради, 3-я особа Головне управління державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, перерахунок і стягнення заборгованості з виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення недоотриманої допомоги при народженні дитини, -
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради про визнання дій неправомірними, перерахунок і стягнення заборгованості з виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення недоотриманої допомоги при народженні дитини, в обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначила, що вона 18.10.2007 року народила дитину - сина ОСОБА_3. Після народження дитини вона звернулась до управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради із заявами на отримання грошової допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. На підставі поданих заяв їй було призначено та виплачено допомогу при народженні дитини у розмірі 8500 грн. та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах - 55, 78 грн. у грудні 2007 року та 144, 10 грн. за період з січня 2008 року по червень 2009 року. Також зазначила, що згідно зі ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини призначається у розмірі кратному 22, 6 прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. В зв'язку з чим, позивачка зазначає, що через неправомірні дії управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради недоотримала 1963, 80 грн. в якості грошової допомоги при народженні дитини та 10977, 58 грн. в якості допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і таким чином, загальна сума заборгованості складає 12941, 38 грн. На підставі наведеного просила визнати дії відповідача неправомірними; зобов'язати відповідача здійснити виплату на її користь грошових коштів у розмірі 1963, 80 грн. недоплаченої грошової допомоги при народженні дитини і 10977, 58 грн. недоплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнути за рахунок державного бюджету витрати на правову допомогу в розмір 2000 грн. та інші судові витрати в повному обсязі, зобов'язати відповідача здійснювати нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму.
Позивачка та її представник у судове засідання не з'явились, про день та час слухання справи були повідомлені своєчасно та належним чином. Представник позивача, що діє на підставі довіреності - ОСОБА_2 надав суду заяву з прохання розглядати справи без його участі.
Представник відповідача, управління праці та соціального захисту населення Центрально-міської районної адміністрації Макіївської міської Ради, в судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки суду нічого не повідомив, але відповідачем суду було надано листа, в якому просили справу розглядати без участі їх представника. Також зазначили, що позов ОСОБА_1 не визнають.
В запереченнях наданих суду, управлінням праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради зазначено, що позивач ОСОБА_1 отримувала грошову допомогу при народженні дитини з 01.10.2007 року по 31.10.2008 року та з 20.12.2007 року отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з в розмірі відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та відповідно до постанови КМУ «Про деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми» № 13 від 11.01.2007 року. Також зазначили, що на підставі ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було зупинено дію ст.ст. 41, 43 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 року, в яких правління фонду соціального страхування встановлювався розмір допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до 3-х років, для застрахованих осіб, в розмірі не менше прожиткового мінімуму. Відповідно до Закону України № 2240-ІІІ, Державним бюджетом України на 2007 рік була встановлена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 23 % прожиткового мінімуму для працездатних осіб та допомога при народженні дитини у розмірі 8500 грн., виплата якої здійснювалась одноразово при народженні дитини в сумі 3400 грн., решта протягом наступних 12 місяців рівними частками. Щодо виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку у 2008 році, то вона здійснювалась у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 130 гривен згідно Закону України № 2812 - ХІІ від 21.11.1992 року із змінами, внесеними згідно із Законом України № 107-VІ від 28.12.2007 року. Згідно цих встановлених розмірів ОСОБА_1 і було перераховано зазначені допомоги за 2007 та 2009 роки.
У запереченнях проти позову відповідач наполягав на застосуванні строку звернення до адміністративного суду.
Представник 3-ї особи Головного управління Державного казначейства України в Донецької області, також в судове засідання не з'явився, але суду було надано листа в якому просили справи розглядати без участі їх представника.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи і перевіривши надані докази, вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до довідки УПСЗН Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради від 10.07.2009 року за № 09/3369 позивачу було сплачено допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за грудень 2007 року - 55,78 грн., з січня 2008 року по червень 2009 року по 144, 10 грн.. Зазначена допомога виплачується позивачу з 20.12.2007 року (а.с. 6).
З свідоцтва про народження ОСОБА_3, який народився 18.10.2007 року, вбачається, що батьками дитини є ОСОБА_4 та ОСОБА_1 (а.с. 7).
Відповідно до довідки УПСЗН Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради від 10.07.2009 року за № 09/3368 позивачу було сплачено допомогу при народженні дитини у жовтні 2007 року - 3400 грн., а з листопада 2007 року по жовтень 2008 року включно по 425 грн. щомісячно, на загальну суму 8 500 грн. /а.с. 6/.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» є загальним, тому до спірних правовідносин слід застосовувати норми спеціального закону, яким є Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, суд зазначає, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів України не делеговані.
Відповідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-V допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.
Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006, № 489-V було зупинено на 2007 рік дію статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-V. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 12 та 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а допомога при народженні дитини надається у сумі кратній 22, 6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження.
Таким чином, позивачка має право на отримання допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 18 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік» встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень. Згідно довідки відповідача, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, позивачці провадилась в таких розмірах: за грудень 2007 року - 55,78 грн. В зв'язку з чим, за період з 20.12.2007 року по 31.12.2007 року позивачці не доплачено суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 126,15 грн., виходячи з такого розрахунку: за грудень 2007 року 470 грн. : 31 х 12 - 55, 78 грн. = 126,15 грн. (сума недоплати), таким чином загальна сума недоплати складає 126,15 грн., і ця сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
При виплаті позивачці допомоги при народженні дитини відповідачеві було слід застосовувати положення ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», у редакції, що діяла на момент виплати, оскільки зупинення дії ст. 12 цього Закону було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) з 09.07.2007 року, а дитину позивачка народила 18.10.2007 року. Як встановлено судом, позивачці фактично було сплачена допомога при народженні дитини 8500 грн., тоді як розмір суми, що підлягав виплаті при народженні дитини повинен був становити 10 463, 80 грн., виходячи з такого розрахунку: 470 (прожитковий мінімум) х 22, 6 = 10622 грн., тобто розмір недоплати складає 2122 грн., виходячи з такого з такого розрахунку: 10622 грн. - 8500 грн. = 2122, і ця суми недоплати підлягає стягненню на користь позивача.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк. Згідно ч. 2 ст. 100 КАС України, якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом. Таким чином, суд вважає можливим поновити позивачу ОСОБА_1 строк звернення до суду, оскільки позивачка займалась доглядом малолітньої дитини і немала часу для звернення до суду за захистом своїх порушених прав.
Разом з тим, суд враховує, що відповідно до пункту 23 розділу ІІ Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" N 107-VI від 28.12.2007, було передбачено д опомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Дана норма Закону "Про державний бюджет України на 2008 рік" до теперішнього часу Конституційним Судом України не визнана неконституційною, в зв'язку з чим, стосовно виплат, що здійснені відповідачем у 2008 році у розмірі 144, 10 грн., то суд вважає такі виплати правомірними і доводить правомірність застосування зазначених норм відповідачем при виплаті спірної допомоги за вищезазначений рік, в зв'язку з чим в задоволені позову, а саме в частині стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період за 01.01.2008 року по 31.12.2008 року, позивачу ОСОБА_1 слід відмовити.
Крім того, відповідно до ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» допомога при народженні дитини до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюється в розмірах і порядку визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 22 постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу з дітьми» допомога по догляду за диною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 130 гривен.
Зазначені норми Законів та постанови Кабінету Міністрів України до теперішнього часу Конституційним Судом України не визнані неконституційними, в зв'язку з чим, стосовно виплат, що здійснені відповідачем у 2009 році у розмірі 144, 10 грн., то суд вважає такі виплати правомірними і доводить правомірність застосування зазначених норм відповідачем при виплаті спірної допомоги за вищезазначений рік, в зв'язку з чим в задоволені позову, а саме в частині стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 01.01.2009 року по 01.10.2009 року, позивачу ОСОБА_1 слід також відмовити.
Крім того, не підлягають задоволенню вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснювати нарахування та виплату допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму.
Оскільки, згідно ст. 104 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Отже, необхідною умовою для звернення особи до суду з адміністративним позовом є обов'язкова наявність порушення прав, свобод чи інтересів цієї особи у сфері публічно-правових відносин, тобто захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, буде воно порушено чи ні.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
З огляду наведеного, суд вважає за необхідне відмовити позивачу ОСОБА_1 в частині позовних вимог щодо стягнені за рахунок держави витрат на правову допомогу у розмірі 2000 грн. та інших судових витрати, оскільки суду не було надано належних документальних підтверджень понесених позивачем судових витрат.
Враховуючи наведене, на підставі наданих та оцінених доказів, суд дійшов до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1, а саме слід визнати неправомірною відмову відповідача щодо сплати позивачеві допомоги по догляду за дитиною до досягнення неї трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 20.12.2007 року по 31.12.2007 року в розмірі 126, 15 грн. та допомоги при народженні дитини в розмірі 2122 грн. і стягнути недоотримані суми, поновити позивачу строк для звернення до суду, а в іншій частині позовних вимог відмовити.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 69-72, 86, 94, 99, 100, 158-163, 167, 185, 186, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік», Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік», Законом України «Про державний бюджет України на 2009 рік», Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року, суд -
постановив:
Позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Центрально - Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Центрально - Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 20.12.2007 року по 31.12.2007 року та допомоги при народженні дитини відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Центрально - Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради на користь ОСОБА_1 недоотримані суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 20.12.2007 по 31.12.2007 року, у розмірі 126, 15 грн. та допомоги при народженні дитини у розмірі 2122 грн., а всього - 2248, 15 грн., за рахунок коштів Державного бюджету України.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Центрально - Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів і подачі після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанову винесено в нарадчій кімнаті в 1-ому екземплярі.
Суддя:
Справа 2 «а» - 2788/2009
ВСТУПНА ОСОБА_5 ЧАСТИНА
30 грудня 2009 року м. Макіївка
Центрально-Міський районний суд м. Макіївки Донецької області у складі:
головуючого судді Єрьоміна Д.О.,
при секретарі Голда О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Центрально-Міського районного суду м. Макіївки справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, в інтересах якої діє ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради, 3-я особа Головне управління державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, перерахунок і стягнення заборгованості з виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення недоотриманої допомоги при народженні дитини, -
встановив:
Керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 69-72, 86, 94, 99, 100, 158-163, 167, 185, 186, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік», Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік», Законом України «Про державний бюджет України на 2009 рік», Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року, суд -
постановив:
Позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Центрально - Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Центрально - Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 20.12.2007 року по 31.12.2007 року та допомоги при народженні дитини відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Центрально - Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради на користь ОСОБА_1 недоотримані суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 20.12.2007 по 31.12.2007 року, у розмірі 126, 15 грн. та допомоги при народженні дитини у розмірі 2122 грн., а всього - 2248, 15 грн., за рахунок коштів Державного бюджету України.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Центрально - Міської районної адміністрації Макіївської міської Ради - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі і подачі після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови буде виготовлено протягом п'яти днів.
Вступна та резолютивна частина постанови виготовлена суддею у нарадчій кімнаті.
Суддя: