49089 м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, (веб адреса сторінки на офіційному веб -порталі судової влади України в мережі інтернет - http://adm.dp.court.gov.ua)
18 червня 2018 року Справа №804/18307/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Жукової Є.О.
при секретарі судового засідання - Воробйовій П.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі заяву Кам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про заміну відповідної сторони та поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі №804/18307/14 за адміністративним позовом Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по єдиному соціальному внеску у сумі 11 426,08 грн., -
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.12.2014 р. у справі №804/18307/14 адміністративний позов Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по єдиному соціальному внеску у сумі 11 426,08 грн. було задоволено повністю.
13.06.2018 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява Кам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області заміну відповідної сторони та поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі №804/18307/14.
13.06.2018 р. вищевказану заяву розподілено судді Жуковій Є.О.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 червня 2018 року заява Кам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про заміну відповідної сторони та поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі №804/18307/14 була призначена до судового розгляду.
18.06.2018 року у судове засідання сторони не з'явились, повноважних предстаників до зали судового засідання не направили, докази щодо отримання судової повістки в матеріалах справи наявні, причини неявки невідомі.
Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення сторін належним чином про розгляд даної заяви за їх участі та реалізації ними права судового захисту своїх прав та інтересів. Таким чином, суд вважає за можливе розглянути заяву на підставі доказів, наявних у матеріалах справи, та без участі сторін.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Зважаючи на викладене, та, відповідно до ст. 229 КАС України, враховуючи описану вище явку сторін у судове засідання, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу судом не здійснювалось.
Враховуючи зазначену вище явку сторін, суд вважає за необхідне закрити підготовче провадження та перейти до розгляду заяви по суті, застосувавши принцип процесуальної економії та у відповідності до ст.ст.192 - 211, 217, 224 - 228 КАС України безпосередньо 18.06.2018 року.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено наступне.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.12.2014 р. у справі №804/18307/14 стягнуто з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1), що знаходиться за адресою: 52100, Дніпропетровська область, П'ятихатський район, м. П'ятихатки, вул. Мічуріна, буд 52 суму боргу по єдиному соціальному внеску в розмірі 11 426,08 грн. (одинадцять тисяч чотириста двадцять шість грн.. 08 коп.).
31.03.2015 року зазначена постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.12.2014 р. у справі №804/18307/14 набрала законної сили, що підтверджується матеріалами справи.
04.06.2015 року на виконання постанови Дніпропетровсьокго окружного адміністративного суду від 08.12.2014 року було видано виконавчой лист по справі №804/18307/14..
В обгрунтуванні заяви щодо заміни відповідної сторони у справі №804/18307/14 заявник зазначає наступне.
Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.2015 року № 892 «Деякі питання територіальних органів ДФС», п.7 Положення про ДФС України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2011 № 236, та порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року №1074 та згідно наказу ДФС України «Про реорганізацію деяких територіальних органів ДФС у Дніпропетровській області № 159 із змінами, внесеними наказом ДФС від 27.05.2016 № 475 Верхньодніпровську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Дніпропетровській області було реорганізовано шляхом приєднання до Дніпродзержинської об'єднаної дердавної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
В свою чергу, відповідно до Закону України від 09 квітня 2015 року № 317-\ТІІ «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», постанови Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 року № 941 «Про перейменування деяких територіальних органів Державної фіскальної служби», наказу Державної фіскальної служби України від 25.01.2017 № 39 «Про перейменування деяких територіальних органів ДФС» Дніпродзержинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області була перейменована на Кам'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
Також, необхадно зазначити, що набрав чинності Закон України "Про внесення змін до податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 р. №1797-УШ, де функції державних податкових інспекцій визначені ст. 19-3 Податкового кодексу України державні податкові інспекції:
- здійснюють сервісне обслуговування платників податків;здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням;
- формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи;
- виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Тобто, Кам'янська об'єднана державна податкова інспекця Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області позбавлена права звертатися до державної виконавчої служби з заявою про відкриття виконавчого провадження.
Таким чином, стороною по справі слід вважати Головне управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області.
Так, у відповідності до ч.1 ст.52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Дослідивши документи, які містяться в матеріалах адміністративної справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви про заміну відповідної сторони у справі №804/18307/14, виходячи з наступного.
Відповідно до поставнови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року за №311 територіальні органи Міністерства доходів і зборів були реорганізовані шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 2 та були утворені юридичні особи публічного права територіальні органи Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 1. Таким чином, Верхньодніпровська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області була рерганізована шляхом утворення юридичної особи публічного права територіального органу Державної фіскальної служби та була приєднана до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.2015 року №892 "Деякі питання територіальних органів Державної фіскальної служби" Верхньодніпровську об'єднану державну податкову інспекцію головного управління Державної фіскальної служби України було реорганізовано шляхом приєднання до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області.
Згідно до Закону України від 09 квітня 2015 року № 317-\ТІІ «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», постанови Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 року № 941 «Про перейменування деяких територіальних органів Державної фіскальної служби», наказу Державної фіскальної служби України від 25.01.2017 № 39 «Про перейменування деяких територіальних органів ДФС» Дніпродзержинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області перейменована на Кам'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області.
Також, суд зазначає, що набрав чинності Закон України "Про внесення змін до податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 р. №1797-УШ, де функції державних податкових інспекцій визначені ст. 19-3 Податкового кодексу України державні податкові інспекції: здійснюють сервісне обслуговування платників податків;здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом. Тобто Кам'янська ОДШ позбавлена права звертатися до ДВС з заявою про відкриття виконавчого провадження.
Відтак, з урахуванням зазначеного вище Верхньодніпровська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області позбавлена права звернення до Державної виконавчої служби із заявою про відкриття виконавчого провадження.
Зазначене вище суперечить ст.370 КАС України, відповідно до змісту якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Таким чином, суд вважає за необхідне здійснити заміну відповідної строни у справі №804/18307/14 з Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на Головне управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області.
При цьому, щодо поновлення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання суд зазначає наступне.
Строком пред'явлення виконавчого листа до виконання, зазначеним безпосередньо у виконавчому листі по адміністративній справі №804/18307/14 є 31.03.2015 року, що, враховуючи дату отримання вказаного виконавчого листа заявником, а саме: 04.06.2015р., що дійсно унеможливлює пред'явлення виконавчого листа по адміністративній справі №804/18307/14 до виконання, а відтак, обставини, що склалися, суперечать ч.2 ст.372 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є підставою для його виконання.
Згідно ч.2 ст.14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до ст.376 КАС України, cтягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено. Заява про поновлення пропущеного строку подається до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції. Суд розглядає заяву про поновлення пропущеного строку в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Ухвалу суду за результатами розгляду заяви про поновлення пропущеного строку може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.
05.10.2016р. набрав чинності Закон України "Про виконавче провадження" за статтею 12 якого були зменшені строки пред'явлення виконавчого документа до виконання з одного року до 3-х місяців.
Таким чином, з аналізу вищенаведених норм чинного законодавства та викладених обставин видно, що заявником (стягувачем) був пропущений строк для пред'явлення до виконання виконавчого листа від 04.06.2015 р. у справі №804/18307/14 з причин, які не залежали від волі стягувача.
Враховуючи те, що строк пред'явлення виконавчого листа до виконання уже сплив та заявник (стягувач) позбавлений можливості пред'явити виконавчий документ до виконання та з метою забезпечення виконання виконавчого документа, суд прийшов до висновку, що наведені вище заявником причини пропуску строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у цій справі є поважними, у зв'язку з чим пропущений стягувачем строк для пред'явлення до виконання вищевказаного виконавчого листа підлягає поновленню у відповідності до вимог ч. 1 ст. 376 Кодексу адміністративного судочинства України.
За таких підстав, суд вважає за необхідне поновити строк пред'явлення виконавчого листа до виконання по справі 804/18307/14.
Керуючись ст.ст. 52, 242-244, 248, 250, 254, 255, 376 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Заяву Кам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про заміну відповідної сторони та поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі №804/18307/14 за адміністративним позовом Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по єдиному соціальному внеску у сумі 11 426,08 грн. - задовольнити.
Замінити сторону у справі №804/18307/14, а саме: з Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на Головне управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області
Поновити строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання по справі №804/18307/14.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.О. Жукова