Ухвала від 19.06.2018 по справі 162/411/18

Справа №162/411/18

Номер провадження 1-кс/162/53/2018

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2018 року смт. Любешів

Слідчий суддя Любешівського районного суду Волинської області ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

начальника СВ Любешівського ВП

Камінь-Каширського ВП ГУНП у

Волинській області ОСОБА_3 ,

прокурора Любешівського відділу Маневицької

місцевої прокуратури ОСОБА_4 ,

розглянувши клопотання начальника СВ Любешівського ВП Камінь-Каширського ВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_3 , погоджене з начальником Любешівського відділу Маневицької місцевої прокуратури ОСОБА_4 , про надання дозволу на проведення позапланової перевірки дотримання вимог земельного законодавства у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12018030140000066 від 28 березня 2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 356 КК України , -

ВСТАНОВИВ:

Клопотання надійшло до суду 19 червня 2018 року.

Клопотання обгрунтоване тим, що 28 березня 2018 року слідчим відділенням Любешівського ВП Камінь-Каширського ВП ГУНП у Волинській області до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за ознаками складу злочину, передбаченого ст. 356 КК України, за фактом самовільного зайняття та використання земельних ділянок місцевими жителями на території с. Бірки Любешівського району Волинської області.

Із матеріалів кримінального провадження вбачається, що у 2018 році Любешівською селищною радою надано дві земельні ділянки жителям с. Бірки Любешівського району ОСОБА_5 по АДРЕСА_1 та ОСОБА_6 на АДРЕСА_2 . Зокрема, рішенням Любешівської селищної ради №2-4/126 від 23.02.2018 ОСОБА_6 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_2 та відмовлено ОСОБА_7 в наданні даної земельної ділянки для вказаних цілей.

Крім того, Любешівською селищною радою на цій же сесії розглядались заяви ОСОБА_5 та ОСОБА_8 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 , однак рішення не було прийняте, оскільки від голосування утрималось 10 депутатів.

У подальшому, ОСОБА_5 повторно звернувся до Любешівської селищної ради із заявою аналогічного змісту, згідно рішення №2-5/28 від 23.03.2018 йому надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення вказаної вище земельної ділянки.

Разом з тим, ОСОБА_9 стверджує, що вказані вище земельні ділянки розташовані навколо її будинку, використовується її сім'єю тривалий час на підставі рішення Бірківської сільської ради від 08.11.1991 та передані у власність незаконно.

Таким чином, з метою встановлення фактичних обставин у кримінальному провадженні виникла необхідність отримати дозвіл спеціалістам Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Волинській області на проведення позапланової перевірки дотримання вимог земельного законодавства в діяльності Любешівської селищної ради (за необхідності проведення розрахунку завданої шкоди), а саме перевірки законності прийняття рішень щодо земельних ділянок по АДРЕСА_1 та по АДРЕСА_2 .

Заслухавши пояснення слідчого та думку прокурора, які клопотання підтримали, перевіривши надані матеріали, приходжу до наступного висновку.

Клопотання відповідає вимогам КПК України, належним чином обгрунтоване, слідчим наведено достатньо підстав вважати, що результати перевірки матимуть важливе значення для встановлення фактичних обставин у кримінальному провадженні.

Згідно з ч. 2 ст. 84 КПК України одним із процесуальних джерел доказів є документи, до яких п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України віднесено і акти перевірок.

Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, в т.ч. і шляхом витребування та отримання від органів державної влади актів перевірок чи інших документів по результатах перевірки.

У відповідності до ст. 2 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель є: забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України; запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення.

Згідно із ст. 4 вищезгаданого Закону об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.

Стаття 5 даного Закону передбачає, що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Згідно із ст. 15-2 Земельного кодексу України, ст. 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та ст. 18-1 Закону України «Про охорону земель» до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у сфері земельних відносин, належить організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються, зокрема, шляхом: проведення перевірок, розгляду документації із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель.

Згідно Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМ України від 14.01.2015 № 15, Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності.

Так, відповідно до п. 25-1 згаданого вище Положення Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань: організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Таким чином, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.

Відповідно до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру свої повноваження вона здійснює безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи Держгеокадастру в областях, містах Києві та Севастополі, районах.

У відповідності до п.п. 1, 2 постанови КМ України від 13.08.2014 № 408 „Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» надання дозволу КМ України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами за переліком згідно з додатком здійснюється шляхом прийняття відповідного розпорядження. Надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 71 КПК України спеціалістом у кримінальному провадженні є особа, яка володіє спеціальними знаннями та навичками застосування технічних або інших засобів і може надавати консультації під час досудового розслідування і судового розгляду з питань, що потребують відповідних спеціальних знань і навичок. Спеціаліст може бути залучений для надання безпосередньої технічної допомоги (фотографування, складення схем, планів, креслень, відбір зразків для проведення експертизи тощо) сторонами кримінального провадження під час досудового розслідування і судом під час судового розгляду.

Таким чином, з метою дотримання вимог КПК України та необхідністю в подальшому отримати належний та допустимий доказ, перевірку необхідно провести за рішенням суду (слідчого судді).

Отже, з метою встановлення фактичних обставин у кримінальному провадженні виникла необхідність отримати дозвіл спеціалістам Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Волинській області на проведення позапланової перевірки дотримання вимог земельного законодавства в діяльності Любешівської селищної ради (за необхідності проведення розрахунку завданої шкоди), а саме перевірки законності прийняття рішень щодо земельних ділянок по АДРЕСА_1 та по вул. Вишнева, 28Д с. Бірки Любешівського району Волинської області.

Беручи до уваги вищевикладене, з метою забезпечення швидкого, повного і неупередженого розслідування обставин вчинення даного кримінального правопорушення, виявлення та фіксації відомостей щодо обставин його вчинення, є необхідність у проведенні в даному провадженні перевірки дотримання вимог земельного законодавства, в зв"язку з чим клопотання підлягає до задоволення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 71, 93, 110 КПК України, Постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року № 408 „Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами”, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати дозвіл на проведення позапланової перевірки дотримання вимог земельного законодавства (за необхідності проведення розрахунку завданої шкоди) в діяльності Любешівської селищної ради, а саме: з приводу надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 та по вул. Вишнева, 28Д с. Бірки Любешівського району Волинської області.

Виконання ухвали доручити спеціалістам Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Волинській області (43021, м. Луцьк, вул. Винниченка, 67).

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: