Рішення від 13.06.2018 по справі 815/1898/18

Справа № 815/1898/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Бойко О.Я.

розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Рамін ОСОБА_1 (Одеська область, Біляївський район, с. В. Дальник вул. Тираспольська, буд.45) до Саратського районного сектору ДМС України в Одеській області (68200, Одеська обл., смт Сарата, вул. Крістіана Вернера, 96 а) про визнання протиправною бездіяльність у ненаданні відповіді на запит про надання публічної інформації від 08.02.2018 р. зобов'язання надати відповідь,-

СУТЬ СПОРУ:

До Одеського окружного адміністративного суду звернувся Рамін ОСОБА_1 до Саратського районного сектору ДМС України в Одеській області , в якому просив:

1. Визнати протиправною бездіяльність бездіяльність Саратського районного сектору ДМС України в Одеській області, яка виявилася у ненаданні відповіді на запит про надання публічної інформації від 08.02.2018 року.

2. Зобов'язати Саратський районний сектор ДМС України в Одеській області протягом строку встановленого законодавством, надати належну обґрунтовану відповідь на запит про надання публічної інформації від 08.02.2018 року.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

Представник позивача за довіреністю звернулася з запитом про надання інформації щодо позивача про час та підстави надання йому громадянства України, за місцем реєстрації місця проживання позивача до Біляївського РВ ГУ ДМС України в Одеській області та до Саратського районного сектору ДМС України в Одеській області за місцем видачі паспорта громадянина України.

Під час прийому в Саратському РВ УМВС України в Одеській області завідувач ОСОБА_2 відмовився надати запитувану інформацію та у реєстрації заяви.

Однак, відповідачна усний запит позивача надав лист №5144/52 від 08.02.2018 р., яким відмовив у наданні запитуваної інформації. Зокрема, в своєму листі відповідач зазначив: «Запит про надання відомостей відносно Рамін ОСОБА_1 не належить виконанню на підставі п. 2 ст.24 Закону України «Про адвокатуру», інформація з обмеженим доступом (Закон України «Про захист персональних даних».

Таким чином, на думку позивача, відповідач проігнорував той факт, що представник діяв на підставі довіреності, а не на підставі адвокатського свідоцтва, Також відповідач проігнорував те, що Закон України «Про адвокатуру» втратив чинність на підставі Закону №5076-VІ (5076-17) від 05.07.2012 р.

Позивач вважає, що , що запитувана інформація не відноситься до інформації з обмеженим доступом, а тому відповідач повинен був її надати.

Згідно з відповіддю №5127/888 Біляївського РВ ГУ ДМС України в Одеській області було рекомендовано з приводу отримання інформації щодо документування паспортом громадянина України звертатися до Саратського РС ГУДМС України в Одеській області.

Враховуючи вищевикладене позивач знову звернувся з запитом про надання інформації щодо нього про час зокрема інформації та підстави надання громадянства України до Саратського РС ГУДМС України в Одеській області.

08.02.2018 р. позивач направив аналогічний запит про надання публічної інформації в письмовій форму в порядку, встановленому Законом України «Про доступ до публічної інформації» одночасно з заявою про надання інформації в порядку встановленому Законом України «Про звернення громадян». Зазначений запит відповідач отримав 14.03.2018 р.

Проте, станом на 24.04.2018 р. (41 день від дня отримання запиту) відповідь на запит про надання публічної інформації відповідач так й не надав.

Позивач вважає, що не надавши в установлений законом строк обґрунтованої відповіді на запит від 08.02.2018 р. є протиправною бездіяльністю Саратського районного сектору ДМС України в Одеській області. Таким чином, відповідач унеможливив реалізацію позивачем свого права на отримання інформації, порушуючи низку чинних правових норм, включно з нормами Конституції України.

На думку позивача, його порушене право на інформацію має бути відновлене шляхом визнання бездіяльності Саратського районного сектору ДМС України в Одеській області протиправною і зобов'язанням його надати позивачу належну обґрунтовану відповідь.

14.05.2018р. суд ухвалою відкрив провадження в адміністративній справі №815/1898/18 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).Відповідачу наданий термін п'ятнадцять днів з дня отримання даної ухвали для надання відзиву на позов.

Згідно з п.1 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.

07.06.2018 р. через канцелярію суду в межах встановленого судом строку від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив у задоволенні позову відмовити повністю з наступних підстав.

Відповідач вважає, що належним відповідачем у даній адміністративній справі є ГУ ДМС України в Одеській області, оскільки Саратське РС є територіальним підрозділи Головного управління та не є юридичною особою публічного права.

Також у своєму відзиві на позов відповідач зазначав, що 14.03.2018 р. до відповідача надійшла заява про надання публічної інформації про надання інформації пор час та підстави надання позивачеві громадянства України та видачу йому паспорта України.

20.03.2018 р. відповідач на адресу для листування зазначену в заяві від 08.02.2018 р. направив лист від 20.03.2018 р. №128/С з повідомленням стосовно прийнятого рішення про відмову в задоволенні запиту відповідно до ч.1 1 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені позивачемобставини по справі, суд дійшов висновку щодо достатності підстав для прийняття законного і обґрунтованого судового рішення в порядку письмового провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб які беруть участь у справі. Таким чином, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав. Суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, отримав громадянство України в 2002 році.

Представник позивача за довіреністю ОСОБА_4 звернулася з запитом про надання інформації щодо позивача зокрема про час та підстави надання йому громадянства України, за місцем реєстрації місця проживання позивача до Біляївського РВ ГУ ДМС України в Одеській області та до Саратського районного сектору ДМС України в Одеській області за місцем видачі паспорта громадянина України.

08.02.2018 р. Саратський районний сектор ДМС України в Одеській області листом за №5144/52 повідомив представника позивача, що усний запит про надання відомостей відносно Рамін ОСОБА_1 не належить виконанню на підставі п.2 ст.24 Закону України «Про адвокатуру», інформація з обмеженим доступом (Закон України «Про захист персональних даних»).

23.02.2018 р. Біляївський РВ ГУ ДМС України в Одеській області листом за №5127/888 повідомив представника позивача, що з приводу отримання інформації щодо документування паспортом громадянина України та законності документування громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_1 рекомендовано звернутися до Саратського районного сектору ДМС України в Одеській області.

08.02.2018 р. представник позивача за довіреністю звернулася до відповідача з письмовим запитом про надання публічної інформації, в якому просила надати детальну інформацію щодо РамінХашматХаліл в частині надання інформації про час та підстави надання йому громадянства України та видачі паспорта громадянина України КМ 043974. Також у запиті просила надати копію усіх документів щодо позивача, які підтверджують час та підстави надання йому громадянства України та видачі паспорта громадянина України КМ 043974.

На час звернення до суду з даним позовом відповідач не надав відповідь позивачу на зазначений запит.

До спірних правовідносин суд застосовує наступні норми права.

Відповідно до ст.34 Конституції України кожному гарантовано право на отримання, зберігання та поширення інформації.

Згідно з ст. ст.3,4,14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» гарантія права на інформацію забезпечується обов'язком органів державної влади та органів місцевого самоврядування, як розпорядників інформації, оприлюднювати інформацію, яка була отримана або створена в процесі їхньої діяльності.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації»публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Згідно з ст. 5 Закону України «Про інформацію», кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначений Законом України «Про доступ до публічної інформації».

Статтею 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:

1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;

2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону;

3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:

1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;

2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;

3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;

4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Згідно з ч.1 ст.10 Закону України «Про доступ до публічної інформації» кожна особа має право: 1) знати у період збирання інформації, але до початку її використання, які відомості про неї та з якою метою збираються, як, ким і з якою метою вони використовуються, передаються чи поширюються, крім випадків, встановлених законом; 2) доступу до інформації про неї, яка збирається та зберігається; 3) вимагати виправлення неточної, неповної, застарілої інформації про себе, знищення інформації про себе, збирання, використання чи зберігання якої здійснюється з порушенням вимог закону; 4) на ознайомлення за рішенням суду з інформацією про інших осіб, якщо це необхідно для реалізації та захисту прав та законних інтересів; 5) на відшкодування шкоди у разі розкриття інформації про цю особу з порушенням вимог, визначених законом.

Згідно з ч.ч.1,2 статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації», запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Відповідно до частин 1 та 4 статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Щодо тверджень відповідача, що він є неналежним відповідачем суд зазначає, що відповідно до п.4.5 Положення про Саратський районний сектор Головного управління ДМС України в Одеській області, затвердженого наказом Головного управління ДМС України в Одеській області від 05.12.2016р. №309/аг відповідач здійснює оформлення та видачу громадянам України, які постійно проживають в Україні документів: паспорта громадянина, паспорта громадянина у формі картки , паспорта громадянина України для виїзду за кордон, тимчасового посвідчення громадянина України.

Таким чином, суд вважає, що відповідач є суб'єктом владних повноважень наділений владними управлінськими функціями. Крім того, відповідно до вказаного вище пункту Положення суд робить висновок, що відповідач є розпорядником інформації, яка запитувалася відповідачем.

Отже на підставі викладеного суд не погоджується з твердженням відповідача щодо його неналежності як відповідача у даній адміністративній справі.

Суд встановив, що відповідач 14.03.2018 р. отримав запит позивача від 08.02.2018 р. про надання публічної інформації щодо позивача , зокрема, про час та підстави надання йому громадянства України та видачі паспорта громадянина України КМ 043974, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Доводи відповідача про те, що 20.03.2018 р. Саратський РС на адресу для листування, зазначену в заяві від 08.02.2018 р., направив лист від 20.03.2018 р. №128/С з повідомленням стосовно прийнятого рішення про відмову в задоволенні запиту відповідно до ч.1 1 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» не підтверджені жодними доказами, а відтак- суд не бере їх до уваги.

При цьому суд посилається на ч.2 ст.77 КАСУ, відповідно до якої: «В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача».

Таким чином, суд робить висновок про недоведеність з боку відповідача факту надання відповіді на інформаційний запит позивача від 08.02.2018р.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України.

Згідно з п.3 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись статтями 139, 243-246 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність бездіяльність Саратського районного сектору ДМС України в Одеській області, яка виявилася у ненаданні відповіді на запит про надання публічної інформації від 08.02.2018 року.

3. Зобов'язати Саратський районний сектор ДМС України в Одеській області протягом строку встановленого законодавством, надати належну обґрунтовану відповідь на запит про надання публічної інформації від 08.02.2018 року.

4. Стягнути з Саратського районного сектору ДМС України в Одеській за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Рамін ОСОБА_1 судовий збір у розмірі1409 (одна тисяча чотириста дев'ять),60 грн.

5. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини постанови суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення»КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду.

6. Позивач- Рамін ОСОБА_1, адреса: Одеська область, Біляївський р-н, с. В.Дальник вул. Тираспольська, буд.45, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.

Відповідач - Саратський районний сектор ДМС України в Одеській області: 68200, Одеська область, смт. Сарата, вул. Крістіана Вернера,96 а, код ЄДРПОУ 37811384.

Суддя О.Я. Бойко

.