Постанова від 12.06.2018 по справі 233/5761/17

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2018 року справа №233/5761/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Казначеєва Е.Г., суддів Компанієць І.Д., Ястребової Л.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 04 квітня 2018 р. у справі № 233/5761/17 (головуючий І інстанції Бєлостоцька О.В.) за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1Ф.) звернулась до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області з адміністративним позовом до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому просила: визнати протиправними дії Костянтинівського ОУПФУ в частині зменшення при перерахунку пенсії з 01 жовтня 2017 року коефіцієнту стажу з 0,55013 до 0,40750 та зняття доплати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів № 327 від 23 квітня 2012 року в сумі 100 гривень та підвищення відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в сумі 58 гривень 66 копійок; зобов'язати Костянтинівське ОУПФУ здійснити їй перерахунок пенсії з 01 жовтня 2017 року з урахуванням коефіцієнту стажу 0,55013, доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 327 від 23 квітня 2012 року в сумі 100 гривень та підвищення відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Закону № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV)в сумі 58 гривень 66 копійок з виплатою недоотриманих з 01 жовтня 2017 року сум. (а.с.1-3)

Рішенням Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області 04 квітня 2018 року в задоволені позовних вимог відмовлено (а.с.44-46).

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. В обґрунтування скарги зазначено, що відповідачем при перерахунку пенсії неправомірно зменшено коефіцієнт стажу з 0,55013 до 0,40750 та скасовано підвищення за ст.42 Закону № 1058-IV та доплати за Постановою Кабінету Міністрів України № 327 від 23.04.2012 року. Станом на час призначення пенсії 02.09.2013 року страховий стаж збільшувався на коефіцієнт 1,35, що було гарантовано законом, проте, всупереч вимогам статті 22 Конституції України з 01.10.2017 року зазначене збільшення було скасовано відповідно до Закону № 2148 від 03.10.2017 року. Також, законодавством було гарантовано підвищення до пенсії за ст.42 Закону № 1058-IV та доплата за Постановою Кабінету Міністрів України № 327 від 23.04.2012 року (а.с.48-51)

Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Костянтинівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області по справі як отримувач пенсії за віком (а.с.5, 6).

10 листопада 2017 року позивач звернувся до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про роз'яснення розрахунку і виплати пенсії.

Відповідач листом від 15 листопада 2017 року № 26749/03/0746 повідомив позивача, що позивач з 20.08.2010 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV. 01.10.2017 року набув чинність Закону № 2148 від 03.10.2017 року, яким передбачено проведення перерахунків пенсії в два етапи: на першому етапі - осучаснення заробітної плати та зменшення величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35 до 1 % у формулі визначення коефіцієнту; на другому етапі - перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» з використанням прожиткового мінімуму, встановлено на 01.12.2017 року -1452 грн. Позивачу пенсія за віком розрахована з урахуванням страхового стажу 40 років 09 місяців 13 днів, врахованого по 31.08.2014 року включно (коефіцієнт стажу - 0,40750), заробітної плати за період з 01.01.1989 року по 31.12.1993 та з 01.07.2000 по 31.07.2010 за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 0,94172). Також зазначено, що розрахунок пенсії до 01.01.2017 року складається з: середній заробіток для розрахунку: 0,94172х1650,43 грн. - 1554,24 грн.; коефіцієнт стажу: 0,40750х1,35 - 0,55013; основний розмір пенсії - 1554,24х0,55013 - 855,03 грн.; доплата до прожиткового мінімуму - 456,97 грн. (до 1312 грн.); доплата за 20 років понад нормованого стажу - 171,01 грн. (855,03х 20%); підвищення відповідно до ст. 42 Закону № 1058-IV - 58,66 грн.; доплата по Постанові КМУ № 327 від 23.04.2012 року - 100 грн.; Загальний розмір - 1641,67 грн. Розрахунок пенсії після 01.01.2017 року складається з: середній заробіток для розрахунку: 0,94172х3764 грн. - 3545,01 грн.; коефіцієнт стажу: 0,40750; основний розмір пенсії - 3545,01х40750- 1444,59 грн.; доплата до прожиткового мінімуму - 7,41 грн. (до 1452 грн.); доплата за 20 років понад нормованого стажу - 288,92 грн. (1444,59х20%); підвищення відповідно до ст. 42 Закону № 1058-IV - відсутнє.; доплата по Постанові КМУ № 327 від 23.04.2012 року - відсутня.; Загальний розмір - 1740,92 грн. Відповідачем зазначено, що пенсія розрахована і виплачується відповідно до діючого законодавства (а.с.7-8).

Згідно розпорядження Костянтинівського ОУПФУ Донецької області від 07 березня 2017 року № 183371 при обчисленні пенсії позивачки по справі було застосовано в тому числі коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 в розмірі 0,55013, доплата в розмірі 100 гривень та підвищення відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» № 1058 (а.с.39).

Розпорядження Костянтинівського ОУПФУ Донецької області від 15 листопада 2017 року № 183371 свідчить, що з 01 жовтня 2017 року після перерахунку розмір пенсії позивачу збільшився на 99 гривень 25 копійок і становить 1740 гривень 92 копійки. Під час перерахунку відповідачем застосовано коефіцієнт стажу - 0,40750, та не враховано доплату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 327 від 23 квітня 2012 року в сумі 100 гривень та підвищення відповідно до ст.42 Закону № 1058-IV в сумі 58 гривень 66 копійок (а.с.40).

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх необґрунтованості, оскільки відповідачем вірно було застосовано при перерахунку пенсії позивача показник середньої заробітної плати із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, як це передбачено ч.4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV, який, у свою чергу, розраховано із застосуванням коефіцієнту 0,40750.

Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з наступних підстав.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Частина 1 ст. 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону №1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Згідно із ст. 27 Закону № 1058, розмір пенсії визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Для визначення коефіцієнту стажу (Кс) відповідно до ст. 25 Закону № 1058-IV, застосовують формулу: Кс = СмхВс / 100% х 12, де : Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%

Згідно ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Частиною 3 ст. 45 Закону № 1058-IV визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Тобто, за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Відповідно до ч. 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Пунктом 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року №2148-VIII установлено, що з 1 жовтня 2017 року до встановлення розміру прожиткового мінімуму, який буде більшим за розмір, встановлений на 1 грудня 2017 року та збільшений на 79 гривень, при призначенні та перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством, використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.

Відповідно до ч. 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Таким чином, величина оцінки одного року страхового стажу повинна застосовуватись в розмірі 1,35 % лише у випадку призначення іншої пенсії за іншим законом, а не перерахунок вже призначеної пенсії.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що пенсія призначена позивачеві відповідно до Закону №1058-ІV до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій". Відтак, остання підлягає перерахунку з 1 жовтня 2017 року з врахуванням частини 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Позивачу призначено пенсію з 01 жовтня 2010 року за віком відповідно до Закону №1058-ІV, жодних заяв про призначення іншого виду пенсії позивач до відповідача не подавав, а тому колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, оскільки в даному випадку мало місце перерахунок вже призначеної пенсії, а не призначення іншого виду пенсії позивача.

Частину 1 статті 42 Закону №1058-ІV , виключено на підставі Закону№ 2148-VIII від 03.10.2017, а частину другу цієї статті якою передбачалось здійснення щорічного перерахунку раніше призначених пенсій через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, було викладено в іншій редакції яка передбачає новий механізм перерахунку, зважаючи на що відсутні підставі для врахування під час перерахунку пенсії позивачки з 01 жовтня 2017 року підвищення в розмірі 58 гривень 66 копійок, обчисленого на підставі законодавства, яке діяло раніше.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту населення» № 327 від 23 квітня 2012 року передбачено, що пенсії, призначені до 1 травня 2012 р. відповідно до Законів України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (за наявності страхового стажу у чоловіків - не менш як 25 років, у жінок - не менш як 20 років), Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей), Про наукову і науково-технічну діяльність таПро пенсійне забезпечення(одержувачам соціальних пенсій), підвищуються таким чином, щоб розмір підвищення з урахуванням перерахунку, проведеного відповідно до пункту 1 цієї постанови, становив не менш як 100 гривень, для пенсій, призначених відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у осіб, які не мають страхового стажу: чоловіки - 25 років, жінки - 20 років, - 50 гривень, для соціальних пенсій - 30 гривень. Підвищення встановлюється до розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги та пенсій за особливі заслуги перед Україною, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, і сум індексації), що склався станом на 30 квітня 2012 року.

Матеріали справи свідчать, що позивачу до 01 жовтня 2017 року здійснювалась виплата підвищення розміру пенсії на 100 грн. у відповідності до п.2 постанови Кабінету Міністрів України № 327 «Про поліпшення рівня соціального захисту населення», тобто фактично, з 01 травня 2012 року коефіцієнт заробітку не змінювався, а лише здійснено підвищення пенсії позивача на 100 грн.

Порядок перерахунку пенсій, здійсненого з 01 жовтня 2017 року, який регламентований Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій від03 жовтня 2017 року №2148-VIII не передбачає додаткового підвищення пенсій з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України № 327 від 23 квітня 2012 року, зважаючи на що відсутні підстави враховувати під час перерахунку пенсії доплату в розмірі 100 гривень. Отже в діях відповідача при перерахунку пенсії відсутні порушення законодавства.

Як підтверджується матеріалами справи, до перерахунку пенсії позивача її розмір становив 1641,67 грн., і після перерахунку з 01 жовтня 2017 року її розмір склав1740,92 грн.

Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У п. 2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) (254к/96-ВР ).

При вирішенні спірних правовідносин колегією суддів також враховується й правова позиція Європейського суду з прав людини, викладена в рішенні "Великода проти України" від 03.06.2014, в якому суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.

Таким чином, суд погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що перерахунок розміру пенсії позивача відповідає приписам законодавства, не призвів до зменшення розміру пенсії позивача, яка нею отримувалась до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.

Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку про правомірність рішення суду першої інстанції.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду без змін.

Керуючись статями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 04 квітня 2018 р. у справі № 233/5761/17 - залишити без задоволення.

Рішення Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 04 квітня 2018 р. у справі № 233/5761/17- залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та відповідно до ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового суду протягом тридцяти днів з дати складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано колегією суддів 12 червня 2018 року.

Суддя-доповідач: ОСОБА_2

Судді І.Д. Компанієць

ОСОБА_3