08 червня 2018 року ЛуцькСправа № 803/856/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Каленюк Ж.В.,
за участю секретаря судового засідання Шаблій Л.П.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” (далі - ТзОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН”, товариство, позивач) звернулося з позовом до Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України, відповідач) про визнання протиправними та скасування рішень комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 29 січня 2018 року №574163/41048714, №574065/41048714; зобов'язання зареєструвати податкові накладні від 30 листопада 2017 року №513, №588 в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що зазначеними рішеннями позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних 30 листопада 2017 року №513, №588 з підстави надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування.
Позивач не погоджується із вказаними рішеннями Комісії ДФС, вважає їх незаконними та необґрунтованими, оскільки у рішеннях чітко не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Позивач зазначає, що реєстрація вказаних податкових накладних зупинялася відповідачем з підстави “податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних”; виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання товарів.
Незважаючи на надані пояснення та первинні документи до них (податкові накладні, договір, картку рахунку, акт приймання-передачі послуг та ін.), котрі підтверджують факт здійснення господарських операцій із ТзОВ “ВГП” та ТзОВ “ЛВН ЛІМІТЕД” та спростовують припущення про їх ризиковість, рішеннями Комісії ДФС безпідставно відмовлено у реєстрації таких податкових накладних від 30 листопада 2017 року №513, №588.
Відповідач, приймаючи рішення, не врахував специфіку діяльності товариства. Надані для підтвердження господарських операцій первинні документи не мають дефекту форми, змісту або походження.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
На підставі ухвали від 14 травня 2018 року розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) учасників справи відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідач у відзиві на позов (а.с.89-90) його вимог не визнав з тих підстав, що за результатами перевірки податкових накладних від 30 листопада 2017 року №513, №588 їх реєстрація була зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, оскільки ті відповідають критеріям оцінки ступеня ризику, визначеному пунктом 6 наказу Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567 “Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”, про що сформовано відповідні квитанції. Так було виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання товарів згідно з УКТ ЗЕД 72.20.19 та запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів, достатні для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту “в” підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України. Такий перелік документів затверджений наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567.
Проте позивачем не було надано всіх необхідних і достатніх документів, що підтверджують реальність вчинення господарських операцій, а тому рішеннями Комісії ДФС від 29 січня 2018 року №574163/41048714, №574065/41048714 правомірно відмовлено у реєстрації зазначених податкових накладних.
На підставі наведеного відповідач просив відмовити в задоволенні позову.
Позивач відповідь на відзив не подавав, а відповідно відповідач - заперечення на відповідь на відзив.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві; представник відповідача позовні вимоги заперечує з підстав, викладених у відзиві на позов.
Перевіривши доводи позивача та відповідача, дослідивши письмові докази, заяви по суті справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ТзОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” (виконавець) при здійсненні операцій з надання послуг замовникам - ТзОВ “ВГП” та ТзОВ “ЛВН ЛІМІТЕД” оформив та надіслав відповідачу для реєстрації в ЄРПН податкові накладні від 30 листопада 2017 року №513 та №588 відповідно (а.с.11, 49-50).
Як вбачається з матеріалів справи (а.с.12, 51), вказані податкові накладні були прийняті ДФС, але їх реєстрація була зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), оскільки вказані податкові накладні відповідають критеріям оцінки ступеня ризику, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України (МФУ) від 13 червня 2017 року №567; за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 73.20.19. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН відповідно до пункту “в” підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13 червня 2017 року №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу (квитанції від 15 грудня 2017 року).
Позивачем на адресу ДФС України в електронному вигляді надіслано повідомлення від 22 січня 2018 року №32 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій за податковою накладною від 30 листопада 2017 року №513. У поясненнях від 22 січня 2018 року №21 (а.с.109) було зазначено, що ТзОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” в процесі здійснення господарської діяльності (оптової торгівлі) придбаває та реалізовує товар в асортименті контрагентам, а також надає маркетингові послуги. Позивач одночасно надав документи, що підтверджують реальність здійснення операцій (податкову накладну від 30 листопада 2017 року №513, договір №ЦМ-05 про надання послуг від 28 березня 2017 року, картку рахунку 3777, акт приймання-передачі надання послуг за листопад 2017 року від 30 листопада 2017 року (а.с.13-24).
Аналогічне повідомлення 23 січня 2018 року за №33 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій надіслано відповідачу і за податковою накладною від 30 листопада 2017 року №588. До повідомлення додавалося письмове пояснення від 23 січня 2018 року №25 (а.с.94) про господарську операцію та такі документи: податкова накладна від 30 листопада 2017 року №588, договір №ЦДМ-166 про надання послуг від 01 вересня 2017 року, аналіз рахунку 3777 від 30 листопада 2017 року, акт приймання-передачі надання послуг за листопад 2017 року від 30 листопада 2017 року (а.с.52-64).
Однак 29 січня 2018 року Комісія ДФС України прийняла рішення №574163/41048714, про відмову у реєстрації податкової накладної від 30 листопада 2017 року №513, №574065/41048714 про відмову у реєстрації податкової накладної від 30 листопада 2017 року №588 в ЄРПН з підстави: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (а.с.25-26; 64-65).
Відповідно до положень підпункту 56.23.1 пункту 56.23 статті 56 ПК України вищезазначені рішення комісії ДФС позивач оскаржив в адміністративному порядку (а.с.27-34; 66-73), однак рішенням Комісії з питань розгляду скарг ДФС від 09 лютого 2018 року скарги товариства залишені без задоволення, а рішення комісії ДФС без змін (а.с.35; 74).
Частинами першою, другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач не довів правомірність оскаржуваних рішень від 29 січня 2018 року №574163/41048714 та №574065/41048714.
Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України (у редакції, чинній на час виникнення правовідносин між учасниками справи) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Відповідно до пункту 201.16 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
За приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 “Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних” (далі - Порядок №1246) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Як передбачено пунктом 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу
Згідно із пунктом 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
ТзОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” отримало квитанції від 15 грудня 2017 року про зупинення реєстрації податкових накладних від 30 листопада 2017 року №513 та №588 (а.с.12, 51).
Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідач у зазначених вище квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних повідомив, що такі податкові накладні відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567. За результатами опрацювання виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання товарів згідно з УКТ ЗЕД: 73.20.19.
Так відповідно до пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року №753/30621, далі Критерії оцінки) моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 рази більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних /розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI ПК України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Суд зазначає, що визначення фіскальним органом у квитанціях конкретного критерію ризику прямо впливає на можливість надання в подальшому платником податків відповідних документів, перелік яких міститься у наказі Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567, котрим затверджено Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Вичерпний перелік документів).
Відповідно до пункту 1 Вичерпного переліку документів у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв, такими документами є:
1) договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Зі змісту квитанцій про зупинення реєстрації за податковими накладними від 30 листопада 2017 року №513 та №588 вбачається, що фіскальним органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної відповідно до пункту “в” підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2016 року №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
Відповідно до підпунктів 201.16.2, 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті “в” підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України. Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту. Форма таких рішень встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
У порядку, визначеному підпунктом 201.16.2 пункту 201.6 статті 201 ПК України, позивач надав копії документів та пояснення щодо змісту наданих послуг, щодо яких подані для реєстрації податкові накладні. Як уже зазначалося вище, в матеріалах справи містяться повідомлення щодо подачі документів за податковими накладними, реєстрація яких зупинена.
Проте Комісія ДФС за результатами розгляду таких документів прийняла оскаржувані рішення про відмову у реєстрації цих податкових накладних.
Відповідно до абзацу першого постанови Кабінету Міністрів України “Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації” від 29 березня 2017 року №190 (далі - Постанова №190) Комісія ДФС приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту “в” підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Абзацом 2 Постанови №190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту “в” підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №566, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за № 752/30620 (далі- Порядок №566), цей Порядок визначає організаційні та процедурні засади діяльності комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а також права та обов'язки її членів. Комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V ПК України та постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №190 “Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації”.
Згідно із пунктом 16 Порядку №566 Комісією розглядаються письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 розділу V ПК України, а також висновок контролюючого органу з пропозицією щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації.
За приписами пункту 19 Порядку №566 розгляд питання на засіданні Комісії включає такі етапи: 1) доповідь секретаря Комісії; 2) доповідь члена Комісії, співдоповіді (у разі потреби); 3) внесення пропозицій членами Комісії, їх обговорення; 4) оголошення головою Комісії рішення про припинення обговорення питання; 5) голосування; 6) оголошення головою Комісії результатів голосування; 7) оформлення протоколу, який підписується учасниками засідання. Протокол засідання Комісії повинен містити перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядались на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті Комісією рішення.
З оскаржуваних рішень Комісії ДФС від 29 січня 2018 року №574163/41048714 про відмову в реєстрації податкової накладної від 30 листопада 2017 року №513, та рішення від 29 січня 2018 року №574065/41048714 про відмову в реєстрації податкової накладної від 30 листопада 2017 року №588 в ЄРПН вбачається, що вони прийняті з підстави надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Суд звертає увагу, що вказані рішення формально містять підставу для їх прийняття, що зазначена у Постанові №190, а саме: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.
Разом з тим, у зазначених рішеннях не вказано, які саме надані платником податків копії документів складені з порушенням законодавства та якими мотивами керувалася Комісія ДФС, вважаючи, що надані документи не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію спірних податкових накладних.
Відповідач витяги з протоколів засідань Комісії ДФС, на яких були прийняті рішення від 29 січня 2018 року №574163/41048714 та №574065/41048714 суду не надав, хоч такі вимагалися ухвалою від 14 травня 2018 року (а.с.1).
Висновки ГУ ДФС у Волинській області від 24 січня 2018 року №5767/41048714 та від 25 січня 2018 року №5802/41048714 (а.с.92-93) також не містять будь-якого обґрунтування невідповідності документів, поданих позивачем відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України; у них лише вказано, що платником не надано достатній перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
В свою чергу, на думку суду, наявні у позивача документи підтверджують здійснення господарських операцій, за якими складено податкові накладні від 30 листопада 2017 року №513, №588. Господарські операції відповідають умовам поставки із надання послуг, визначених договором про надання послуг від 28 березня 2017 року №ЦМ-05, укладеному із ТзОВ “ВПГ”, та договору від 01 вересня 2017 року №ЦД/М-166, укладеному із ТзОВ “ЛВН ЛІМІТЕД”. Податкові накладні, акти приймання-передачі послуг від 30 листопада 2017 року, документи, що підтверджують оплату отриманих послуг ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення не містять та є достатніми для прийняття Комісією ДФС рішення про реєстрацію податкових накладних.
У письмових поясненнях до ГУ ДФС у Волинській області від 22 січня 2018 року №21 та від 23 січня 2018 року № 25 щодо податкової накладної від 30 листопада 2018 року №513 та №588 відповідно (а.с.94, 109) позивач вказав, щодо відповідно до засновницьких документів та даних витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України дослідження кон'юнктури ринку (КВЕД 73.20) є одним із видів діяльності товариства.
За змістом договору про надання послуг від 01 вересня 2017 року №ЦМ/Д-166 (а.с.36-43), укладеному між ТзОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” (виконавцем) та ТзОВ “ЛВН ЛІМІТЕД” (замовником), під послугами розуміється у тому числі, але не виключно маркетингові послуги у сфері вивчення ринку, внесення продукції до інформаційних баз продажу, стимулювання збуту продукції, політики цін, організації та управління руху продукції до споживача, спрямованих на збільшення обсягів закупівлі та подальшої реалізації товару кінцевим споживачам, створення сприятливих умов для реалізації товару шляхом спеціальної викладки продукції на торгівельних конструкціях, забезпечення наявності продукції в обсягах, що є оптимальним для задоволення потреб споживача. Детальний зміст послуг наводиться у пункті 1.3 договору. Згідно із пунктом 2.2 договору діяльність виконавця не обмежується лише придбанням товару в замовника, але й, зокрема, полягає і у наданні послуг (тобто створенні виконавцем умов, спрямованих на збільшення обсягів закупівлі товарів в замовника) на користь замовника.
Акт виконаних робіт від 30 листопада 2017 року (а.с.80) засвідчує факт приймання- передачі послуг від виконавця до замовника, що обумовлено пунктом 5.1 договору. За цим актом надано послуги з передпродажної підготовки товару та мерчандайзингу виконавця за листопад 2017 року; послуги з організації руху товарів замовника до покупців та кінцевих споживачів шляхом централізації поставок за вказаний період відповідно до пункту 2.1 договору. Податкова накладна від 30 листопада 2017 року№588 містить перелік наданих послуг, визначений актом приймання-передачі від 30 листопада 2017 року (а.с.49). Взаєморозрахунки між сторонами відображено аналізом рахунку 3777, документом про оплату послуг (а.с.81-83).
В свою чергу, між ТзОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” та ТзОВ “ВОГ РИТЕЙЛ” укладено договір про надання маркетингових послуг з розміщення товарів в асортименті в місцях продажу виконавця (стелажі, полиці) відповідно до адресної програми в мережі АЗС послуг WOG. Документи (договір, картка рахунку 6821 про взаєморозрахунки із контрагентом, акт виконаних робіт та податкова накладна) додавалися разом із письмовими поясненнями від 23 січня 2018 року №25 (а.с.94-101).
Також судом досліджено договір надання послуг від 28 березня 2017 року №ЦМ-05 (а.с.36-43), що був укладений між ТзОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” та ТзОВ “ВГП”, умови якого подібні до тих, що і в договорі від 01 вересня 2017 року №ЦМ/Д-166. Надання послуг за таким договором засвідчується актом приймання-передачі послуг, документами про оплату; взаєморозрахунки відображені в бухгалтерському обліку, про що видно з аналізу рахунку 3777 (а.с.44-47).
Позивач надав письмові поясненні від 22 січня 2018 року №21 до ГУ ДФС у Волинській області про зміст господарської операції за податковою накладною від 30 листопада 2017 року, документи, що засвідчують таку операцію (а.с.109-117).
Окрім того, у судовому засіданні встановлено, що 13 грудня 2017 року позивач надіслав таблицю даних платника податку (УКТ ЗЕД 73.20) з письмовими поясненнями №18 (а.с.125-129), як це передбачено пунктом 4 наказу МФУ від 13 червня 2017 року №567.
Разом з тим, ні ГУ ДФС у Волинській області при наданні висновку, ні комісією ДФС, ні комісією з питань розгляду скарг не надано об'єктивну оцінку при розгляді наданих позивачем документів.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення від 29 січня 2018 року №574163/41048714 та №574065/41048714 прийняті з порушенням вимог зазначених вище нормативно-правових актів, без зазначення у них мотивів їх прийняття, тобто, є необґрунтованими, а відтак, позовні вимоги про визнання їх протиправними та скасування підлягають задоволенню.
За приписами пункту 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Суд звертає увагу на приписи підпункту 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 ПК України, відповідно до яких податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Аналогічний механізм визначений пунктами 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про необхідність для належного захисту порушеного права позивача зобов'язати ДФС України зареєструвати податкові накладні від 30 листопада 2017 року №513 та №588 у ЄРПН. Задоволення такої позовної вимоги є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач за подання до суду даного позову сплатив відповідно до платіжного доручення від 05 травня 2018 року №2079 судовий збір у сумі 3524,00 грн., який зараховано до спеціального фонду Державного бюджету України (а.с.2; 85). Отже, у зв'язку із задоволенням позову такі судові витрати мають бути стягнуті на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ДФС України.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295, пунктом 15 частини першої розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 29 січня 2018 року №574163/41048714 та №574065/41048714.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” від 30 листопада 2017 року №513 та №588.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” (43010, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кременецька, 38, ідентифікаційний код юридичної особи 41048714) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, місто Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код юридичної особи 39292197) судові витрати у сумі 3524,00 грн. (три тисячі п'ятсот двадцять чотири грн. 00 коп.).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя Ж.В. Каленюк
Повне судове рішення складено судом 13 червня 2018 року