м. Вінниця
13 червня 2018 р. Справа № 802/930/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Поліщук Ірини Миколаївни, розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації, Вінницької обласної державної адміністрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 соціальної та молодіжної політики Гайсинської районної державної адміністрації про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище Коломієць) ОСОБА_3 (далі - позивач) до Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації (далі - відповідача 1) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначила, що відповідач листом від 12.02.2018 року протиправно відмовив їй у видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, у зв'язку із тим, що причинний зв'язок її інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи був встановлений не у дитячому віці.
Незгода позивача із такою відмовою зумовила її звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою від 26.03.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 17.04.2018 року. Даною ухвалою також залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 соціальної та молодіжної політики Гайсинської районної державної адміністрації.
У судовому засіданні 17.04.2018 року в зв'язку з витребуванням додаткових доказів оголошено перерву до 15.05.2018 року.
Ухвалою від 15.05.2018 року задоволено клопотання представника позивача та залучено до участі у справі в якості співвідповідача Вінницьку обласну державну адміністрацію (далі - відповідач 2). Судовий розгляд справи відкладено на 24.05.2018 року.
Ухвалою від 24.05.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 11.06.2018 року.
Після оголошеної у судовому засіданні 11.06.2018 року технічної перерви, представником позивача та представником відповідача 1 подано заяви про розгляд справи без їх участі в порядку письмового провадження.
Ухвалою від 11.06.2018 року вирішено здійснювати розгляд та вирішення справи в порядку письмового провадження.
Позиція представника відповідача щодо заявлених позовних вимог викладена у відзиві на позовну заяву, у якому останній зазначив, що оскільки позивачу в дитячому віці не встановлювався причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, то після набуття повноліття вона втратила право на отримання статусу особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Представник ОСОБА_2 соціальної та молодіжної політики Гайсинської районної державної адміністрації у судове засідання не з'явився, однак у матеріалах справи наявне клопотання останнього про розгляд справи без його участі.
З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини 3 статті 194 КАС України, суд вважає, що наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що 05.11.1997 року ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1) встановлено статус дитини, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та видано відповідне посвідчення серії Д №059581.
У відповідності до Експертного висновку від 13.09.2017 року №5404, виданого Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильські АЕС, позивачу встановлено діагноз: рак щитоподібної залози, ст. І, T1N1aM0, кл. гр. ІІІ (73.0).
Даним експертним висновком №5404 також встановлено, що захворювання позивача пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.
З урахуванням експертного висновку та враховуючи характер захворювання, пов'язаного з впливом аварії на Чорнобильській АЕС, позивачу встановлено ІІІ (третю) групу інвалідності без терміново.
Оскільки причиною захворювання, яке призвело до інвалідності, є вплив аварії на Чорнобильській АЕС, позивач звернулася до управління соціальної та молодіжної політики Гайсинської районної державної адміністрації із заявою щодо встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії та видачі їй відповідного посвідчення.
26.01.2018 року управлінням соціальної та молодіжної політики Гайсинської районної державної адміністрації направлено на адресу відповідача 1 подання на видачу посвідчення особи, постраждалої від аварії на ЧАЕС категорії 1.
Листом від 12.02.2018 року №06-637 відповідач 1 повідомив про повернення справи позивача у зв'язку з відсутністю підстав для визначення їй статусу особи, постраждалої від аварії на Чорнобильській АЕС.
Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Відповідно до п. 7 ст. 27 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції, чинній на момент видачі посвідчення) до дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, належать неповнолітні діти, які одержали дозу опромінення щитовидної залози внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка перевищує рівні, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Згідно із ст. 12 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Неповнолітнім дітям, зазначеним у статті 27 цього Закону, в разі захворювання причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи встановлюється відповідно до частини першої цієї статті.
Відповідно до п. 8 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51, після досягнення повноліття (в разі одруження або влаштування на роботу у передбачених чинним законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням, відповідно з часу одруження або влаштування на роботу) особам, зазначеним у ст. 27 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", категорії встановлюються відповідно до ст. 14 зазначеного Закону, а посвідчення видаються згідно з цим Порядком.
За змістом ч. 1 ст. 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (ст. 10, 11 і ч. 3 ст. 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
У свою чергу відповідно до ст. 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать, у тому числі, особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у статті 27 цього Закону, та яким у дитячому віці встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії відповідно до ч. 5 ст. 17 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Крім осіб, зазначених у ч. 1 цієї статті, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать неповнолітні діти, зазначені у ст. 27 цього Закону. Після досягнення повноліття (в разі одруження або влаштування на роботу у передбачених чинним законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з часу одруження або влаштування на роботу), визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи провадиться на умовах, визначених частиною першою цієї статті, а щодо потерпілих, зазначених у пункті 6 частини першої цієї статті, визначення категорії провадиться відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Аналіз зазначених правових норм свідчить, що до потерпілих від Чорнобильської АЕС відносяться особи, які досягли повноліття, з числа зазначених в ст. 27 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яким спеціалізованою медико-соціальною комісією встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Як уже зазначалось судом вище, експертним висновком від 13.09.2017 року №5404, виданим Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України встановлено, що захворювання позивача (рак щитоподібної залози, ст. І, T1N1aM0, кл. гр. ІІІ (73.0)) пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС. При цьому, їй встановлено ІІІ (третю) групу інвалідності.
Таким чином, оскільки причиною захворювання, яке призвело до інвалідності позивача, є вплив аварії на Чорнобильській АЕС, що встановлено медичною комісією, суд приходить до висновку, що позивач набула право на встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.
Вказані висновки щодо застосування норм права, узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 21.02.2018 по справі № 826/3650/17, та повинні застосовуватись до спірних правовідносин на виконання ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" і ч. 5 ст. 242 КАС України.
При цьому, суд критично оцінює посилання відповідача 1 на те, що причинний зв'язок захворювання ОСОБА_1 не був встановлений у дитячому віці, як на доказ правомірності прийнятого ним рішення, оскільки та обставина, що позивач у дитячому віці не проходила медичного обстеження, на думку суду, не спростовує наявності причинного зв'язку між її захворюванням та впливом Чорнобильської катастрофи, з огляду на документальне підтвердження цього факту Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України.
Також суд зазначає, що перелік категорій осіб, які належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи, встановлений статтею 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", не є вичерпним, оскільки законодавцем надано можливість встановити причинний зв'язок між інвалідністю та наслідками Чорнобильської катастрофи й особам, які досягли повноліття та не отримали статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи на підставі приписів частини першої статті 11 Закону (ч. 3 ст. 12 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, на користь позивача підлягають стягненню понесені нею судові витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів пропорційно до заявлених позовних вимог, а саме: за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації в сумі 352,40 грн. та за рахунок бюджетних асигнувань Вінницької обласної державної адміністрації в сумі 352,40 грн.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації, яке викладене у листі №06-637 від 12.02.2018 року, про відмову у встановлені ОСОБА_1 статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.
Зобов'язати Вінницьку обласну державну адміністрацію прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії та видати їй відповідне посвідчення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений при звернені до суду судовий збір в сумі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений при звернені до суду судовий збір в сумі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Вінницької обласної державної адміністрації.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1);
Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 40159685);
Вінницька обласна державна адміністрація (вул. Соборна, 70, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 20089290);
ОСОБА_2 соціальної та молодіжної політики Гайсинської районної державної адміністрації (вул. 1-го Травня, 40, м. Гайсин, код ЄДРПОУ 03191934).
Повний текст рішення складено 13.06.2018 року.
Суддя Поліщук Ірина Миколаївна