Постанова від 12.06.2018 по справі 458/417/15-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 червня 2018 року

Київ

справа №458/417/15-а

адміністративне провадження №К/9901/19007/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Бучик А.Ю.,

суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Турківського районного суду Львівської області в складі судді Федитника І.Д. від 23.01.2017 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Гуляка В.В., Судової-Хомюк Н.М., Коваля Р.Й. від 29.03.2017 у справі №458/417/15-а за позовом ОСОБА_2 до Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, третя особа - Турківська районна державна адміністрація Львівської області про перерахунок пенсії,

УСТАНОВИВ:

В квітні 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом про визнання протиправною відмови управління Пенсійного фонду України у Турківському районі Львівської області (правонаступник - Старосамбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області) від 30.03.2015 вих. №3/к-12 щодо нарахування і виплати пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за період роботи з 1983 року по 1989 рік, зобов'язання відповідача донарахувати та виплатити пенсію за віком із врахуванням заробітної плати за періоди з 1983 року по 1989 рік згідно поданих документів та довідки №21 від 15.02.2002, виданої КСП «Яблунька», починаючи з 21.11.2014.

Постановою Турківського районного суду Львівської області від 23.01.2017, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2017 року, позов задоволено повністю. Зобов'язано Старосамбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії за віком з 21.11.2014 та виплату пенсії згідно з довідкою про заробіток для обчислення пенсії за №21 від 15 лютого 2002 року, виданою КСП «Яблунька» Турківського району Львівської області, за період з 01.01.1983 по 01.01.1989 з врахуванням виплачених сум.

У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову. Зазначає, що суди не врахували, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження такого нарахування первинними документами, однак позивач не має такого підтвердження за спірні періоди.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17 травня 2017 року відкрито касаційне провадження за вищевказаною скаргою.

Справу передано до Верховного Суду.

Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Судами встановлено, що з 21.11.2014 ОСОБА_2 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

16 березня 2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи з 1983 року по 1989 рік, вказаної в довідці про заробіток КСП «Яблунька» № 21 від 15.02.2002.

30 березня 2015 року УПФУ в Турківському районі Львівської області листом №3/к-12 повідомило позивача про відсутність підстав для обчислення пенсії на підставі вказаної довідки, оскільки суми нарахувань заробітної плати за 1986 та 1988 роки, зазначені у цій довідці, не підтверджено первинними документами.

Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що відсутність в архівній установі інформації про розміри заробітної плати позивача за 1986 та 1988 роки не може бути підставою для неврахування вказаних періодів роботи позивача при нарахуванні його пенсії, оскільки право позивача на донарахування та виплату пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за періоди з 1983 р. по 1989 р. підтверджується копією паспорта позивача, довідкою про заробіток для обчислення пенсії в КСП «Яблунька» за № 21 від 15.02.2002 року, довідкою №264 від 13.10.2014 р., заявою позивача від 16.03.2015 р., копією листа відповідача від 30.03.2015 р., трудовою книжкою позивача, книгою обліку розрахунків по оплаті праці за 1985 рік, довідкою про заробіток для обчислення пенсії в КСП «Яблунька» від 28.07.1997 року ОСОБА_4, довідкою про заробіток для обчислення пенсії в КСП «Яблунька» від 04.03.1996 року ОСОБА_5

Проте, колегія суддів не погоджується з вказаними висновками судів попередніх інстанцій з огляду на таке

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній на час призначення пенсії) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (у редакції, чинній на час спірних правовідносин), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Згідно пункту 2.23 зазначеного Порядку документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

Судами встановлено, що КСП "Яблунька" ліквідоване, а згідно довідки від 13.10.2014 року № 264, виданої архівним відділом Турківської РДА, заробітна плата позивача в КСП "Яблунька" в періоди з 01.01.1986 по 31.12.1986, з 01.01.1988 по 31.12.1988 не підтверджена первинними документами, оскільки книги по нарахуванню заробітної плати КСП «Яблунька» за 1986 та 1988 роки на зберігання до архіву не надходили.

За таких обставин, коли довідка про заробітну плату за період роботи позивача з 1983 року по 1989 рік первинними документами не підтверджена, а встановлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається, то відповідач, відмовляючи позивачу у врахуванні для розрахунку пенсії довідки КСП «Яблунька» №21 від 15.02.2002, діяв правомірно.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судами попередніх інстанцій неправильно застосовано вказані норми матеріального права, а тому рішення підлягають скасуванню із ухваленням нового про відмову в позові.

Статтею 351 КАС України передбачено, що підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Керуючись статтями 345, 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області задовольнити.

Постанову Турківського районного суду Львівської області від 23 січня 2017 року, ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2017 року скасувати та ухвалити нове рішення.

В позові ОСОБА_2 до Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області відмовити повністю.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

...........................

...........................

...........................

А.Ю. Бучик

М.М. Гімон ,

Л.Л. Мороз

Судді Верховного Суду