8.1
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
11 червня 2018 року СєвєродонецькСправа № 812/1515/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., перевіривши матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 (92600, АДРЕСА_1) до Головного управління ДФС у Луганській області (93400, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72) про визнання відсутності компетенції суб'єкта владних повноважень щодо прийняття Розпорядження від 21.03.2017 № 31-р «Про проведення тематичної перевірки»,-
04 червня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач, ОСОБА_1.), в інтересах якої звернувся представник позивача - адвокат ОСОБА_2, до Головного управління ДФС у Луганській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Луганській області), відповідно до якої позивач просить суд визнати відсутність компетенції ГУ ДФС У Луганській області щодо прийняття Розпорядження від 21.03.2017 № 31-р «Про проведення тематичної перевірки».
Позовну заяву обґрунтовано тим, що згідно з обвинувальним актом від 30.01.2018 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань 28.07.2016 № 42016130000000148, позивачу було пред'явлено обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 367 Кримінального кодексу України, а саме: ОСОБА_1, працюючи на посаді головного державного ревізора-інспектора відділу аудиту Сватівської об'єднаної податкової інспекції ГУ ДФС у Луганській області, при проведенні перевірки приватного підприємства «Виробничо-комерційної фірми «Внешторг Груп», вчинила службову недбалість, яка встановлена у висновку тематичної перевірки Підприємства від 14.04.2017 № 4/12-32-22-35 Головного управління ДФС у Луганській області (далі - висновок). Підставою для проведення тематичної перевірки та складання цього висновку було розпорядження Головного управління ДФС у Луганській області від 21.03.2017 № 31-р «Про проведення тематичної перевірки» (далі - Розпорядження, спірне Розпорядження).
Розпорядження ГУ ДФС у Луганській області, дії відповідача по проведенню тематичної перевірки та висновок складений за наслідками такої перевірки виступають основними доказами у кримінальному провадженні.
Висновком встановлені порушення, які є підставою для стягнення завданої державі шкоди, у зв'язку з чим до ОСОБА_1 пред'явлений цивільний позов про відшкодування завданої державі шкоди на суму 1 563 019, 07 грн.
Позивач вважає, що Розпорядження відповідача про проведення тематичної перевірки підприємства, безпосереднє здійснення перевірки та висновки перевірки є незаконним, оскільки здійснені за відсутності компетенції суб'єкта владних повноважень - ГУ ДФС у Луганській області.
Відповідно до преамбули Розпорядження підставою для його прийняття зокрема п.п. 2.1.4. п. 2.1. розділу 2 Порядку організації та проведення внутрішніх перевірок в органах ДФС, на підвідомчих підприємствах, установах, організаціях, оформлення їх результатів (далі - Порядок), затвердженого наказом Державної фіскальної служби України від 07.07.2015 № 470.
Відповідно до пункту 1.2. розділу І. Порядку цей Порядок визначає основні вимоги до планування, організації, проведення перевірок структурних підрозділів ДФС, її територіальних органів, державних підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління ДФС (далі - підвідомчі органи, установи, підприємства); оформлення та реалізації матеріалів перевірок, прийняття за результатами таких перевірок управлінських рішень.
Приватне підприємство «Виробничо-комерційної фірми «Внешторг Груп», на якому відповідно до спірного Розпорядження проводилася тематична перевірка, не належить до структурних підрозділів ДФС та її територіальних органів, не відноситься до державних підприємств, установ та організацій, які належать до сфери управління ДФС.
Крім того відповідно до п.п. 2.1.4. п. 2.1. розділу 2 Порядку тематична перевірка - це перевірка структурних підрозділів ДФС, підвідомчих органів, установ, підприємств з одного або декількох напрямків діяльності.
Відповідач, керуючись Порядком, не мав права приймати спірне Розпорядження по відношенню до Підприємства та проводити тематичну перевірку на ньому, оскільки приватне підприємство «Виробничо-комерційної фірми «Внешторг Груп» є приватним, а не державним підприємством.
За своєю правовою природою висновок тематичної перевірки Підприємства від 14.04.2017 № 4/12- 32-22-35, який був складений відповідачем, не є управлінським рішенням.
На погляд позивача, Порядок за своєю правовою природою є нормативно-правовим актом, оскільки містить норми права, має не персоніфікований характер і розрахований на неодноразове застосування.
Порядок не пройшов державну реєстрацію (не зареєстрований) в Міністерстві юстиції Україні або в його територіальних органах.
Як вбачається з пункту 3 Указу Президента України від 03.10.1992 № 493/92 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» нормативно-правові акти, зазначені в статті 1 цього Указу, набувають чинності через 10 днів після їх реєстрації, якщо в них не встановлено пізнішого строку надання їм чинності.
Відповідно до цього можна дійти висновку, що оскільки Порядок не зареєстрований, то він не набув чинності (є нечинним).
З огляду на викладене, відповідач не мав права приймати спірне Розпорядження виходячи з положень Порядку (з положень нечинного нормативно-правового акту).
Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначається організація і діяльність органів виконавчої влади. Виключно законами України встановлюється система оподаткування.
Оскільки підставою для прийняття спірного Розпорядження, був Порядок, а не ПК України, Митний кодекс України або закони України, то відповідно до цього Розпорядження є незаконним.
Крім того, як вбачається з статті 86 ПК України результати перевірок оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
За результатом тематичної перевірки відповідачем був складений висновок тематичної перевірки Підприємства від 14.04.2017 № 4/12-32-22-35.
Позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), підстав для повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено, тому вважаю за необхідне відкрити провадження у цій справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне відкрити провадження у справі.
Частиною першою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Частиною третьою статті 12 КАС України визначено, що загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно приписів статті 12 КАС України, з огляду на предмет спору в даній справі, суд дійшов висновку, що дана адміністративна справа підлягає розгляду в загальному позовному провадженні.
Згідно з частинами першою, другою статті 173 КАС України підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі. Завданням підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з'ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Згідно зі статтею 179 КАС України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, що розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначається судом з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій. Підготовче засідання має бути розпочате не пізніше ніж через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З вищевикладених підстав суд вважає за необхідне з власної ініціативи витребувати від відповідача докази, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.
Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 173, 174, 175, 179 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Відкрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 (92600, АДРЕСА_1) до Головного управління ДФС у Луганській області (93400, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72) про визнання відсутності компетенції суб'єкта владних повноважень щодо прийняття Розпорядження від 21.03.2017 № 31-р «Про проведення тематичної перевірки».
Призначити підготовче засідання у справі на 25 червня 2018 року о 14 год. 00 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18.
Справа розглядатиметься в порядку загального позовного провадження.
Позивачу надати оригінали документів, які додані до позовної заяви в копіях, - для огляду в судовому засіданні, а також надати до суду копії паспорту та ідентифікаційного номеру позивача.
Зобов'язати відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів;
Зобов'язати Головне управління ДФС у Луганській області у строк до 22 червня 2018 року надати до суду належним чином завірені копії:
- розпорядження № 31-р від 21.03.2017 Про проведення тематичної перевірки;
- висновоку тематичної перевірки № 4/12-32-22-35 від 14.04.2017;
Запропонувати:
- позивачу подати до суду відповідь на відзив протягом п'яти днів з дня отримання копії відзиву та доданих до нього документів разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) відповідачу копії відповіді на відзив та доданих до неї документів;
- відповідачу подати до суду заперечення протягом трьох днів з дня отримання відповіді на відзив та доданих до неї документів разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії заперечення та доданих до них документів.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Справа розглядатиметься суддею Борзаницею С.В. одноособово.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі "Електронний суд" для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:
- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;
- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.
СуддяС.В. Борзаниця