18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
30 травня 2018 року справа № 925/292/18 м. Черкаси
За позовом заступника керівника Звенигородської місцевої прокуратури Черкаської області в інтересах держави в особі Стеблівської селищної ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області
до фізичної особи-підприємця Твердохліб Надії Миколаївни
про визнання недійсним договору та зобов'язання повернути майно
Суддя Дорошенко М.В.
Секретар судового засідання Сиволовська О.І.
Представники учасників справи:
від прокуратури Черкаської області: прокурор відділу Бутар В.С.
від позивача: не явилися;
від відповідача: не явилися.
Заступник керівника Звенигородської місцевої прокуратури Черкаської області (далі - прокурор) звернувся до Господарського суду Черкаської області в інтересах держави в особі Стеблівської селищної ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області (далі також - позивач) із позовом до фізичної особи-підприємця Твердохліб Надії Миколаївни (далі також - відповідач) про:
визнання недійсним укладеного між виконавчим комітетом Стеблівської селищної ради і фізичною особою-підприємцем Твердохліб Надією Миколаївною договору оренди комунального майна від 01.09.2017 №4 щодо оренди частини приміщення майстерні Сидорівського НВК площею 32 кв. м., що знаходиться за адресою: с. Сидорівка Корсунь-Шевченківського району Черкаської області;
зобов'язання фізичної особи - підприємця Твердохліб Надії Миколаївни повернути Стеблівській селищній раді приміщення майстерні Сидорівського НВК площею 32 кв.м., що знаходиться за адресою: с. Сидорівка Корсунь-Шевченківського району Черкаської області.
У позові прокурор також просить господарський суд стягнути з відповідача на користь прокуратури Черкаської області 3524 грн. витрат на сплату судового збору.
В обґрунтування позову прокурор зазначив, що за спірними договором оренди виконавчий комітет Стеблівської селищної ради передав відповідачу в оренду частину приміщення майстерні Сидорівського НВК площею 32 кв. м., яке знаходиться за адресою: с. Сидорівка, Корсунь-Шевченківський район, Черкаська область, з порушенням Закону України "Про оренду державного та комунального майна", Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про освіту", Положення про оренду майна комунальної власності Стеблівської територіальної громади та затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1995 №629 "Методики оцінки об'єктів оренди" без оголошення та проведення конкурсу, належної оцінки об'єкта оренди і не за освітнім призначенням.
Ухвалою від 29.03.2018 Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву заступника керівника Звенигородської місцевої прокуратури Черкаської області до розгляду, відкрив провадження у цій справі, призначив підготовче засідання на 10 год. 00 хв. 24.04.2018 у приміщенні Господарського суду Черкаської області і встановив відповідачу строк для подання відзиву на позов.
Відзив на позов до господарського суду не надійшов.
Ухвалою від 24.04.2018 Господарський суд Черкаської області закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 10 год. 30 хв. 30.05.2018 у приміщенні Господарського суду Черкаської області.
Усі учасники справи були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання з розгляду справи по суті, призначеного ухвалою від 24.04.2018 на 10 год. 30 хв. 30.05.2018, проте позивач і відповідач чи їх представники у це судове засідання не явилися, натомість подали до господарського суду заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Неявка позивача і відповідача чи їх представників у судове засідання не перешкоджає вирішенню спору за наявними у справі матеріалами.
У судовому засіданні, яке відбулося 30.05.2018 за участю прокурора, останній позов підтримав з викладених у ньому підстав, господарський суд розглянув справу по суті і оголосив вступну і резолютивну частини прийнятого ним у нарадчій кімнаті рішення.
Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши наявні у справі письмові докази, Господарський суд Черкаської області
1 вересня 2017 року виконавчий комітет Стеблівської селищної ради, як орендодавець, та фізична особа - підприємець Твердохліб Надія Миколаївна, як орендар, уклали між собою договір оренди комунального майна №4, згідно з п. 1.1 якого орендодавець надає орендарю, а останній приймає в строкове платне користування строком до 31.08.2020 окреме індивідуально визначене майно комунальної власності - частину приміщення майстерні Сидорівського НВК загальною площею 32 кв.м., що знаходиться за адресою: Черкаська область, Корсунь-Шевченківський район, с. Сидорівка, яке перебуває на балансі Стеблівської селищної ради і має ринкову вартість згідно із звітом про незалежну оцінку майна від 30.11.2015 у розмірі 10341 грн.
Пункт 1.2 договору оренди комунального майна від 01.09.2017 №4 передбачає, що майно передається в оренду для розміщення магазину з продажу непродовольчих товарів (торгівля промисловими товарами).
Відповідно до п. 2.1 договору оренди комунального майна від 01.09.2017 №4 вступ орендаря в користування майном настає одночасно з підписанням сторонами договору та акту приймання-передачі майна.
У п. 3.1 договору оренди комунального майна від 01.09.2017 №4 його сторони передбачили, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786 із змінами і доповненнями, рішення селищної ради від 15.06.2017 №6-4/VІІ "Про затвердження методики Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна комунальної власності" і складає без ПДВ за базовий місяць розрахунку листопад 2015 року 158 грн. 22 коп. Розмір орендної плати за перший місяць оренди вересень 2017 року визначається шляхом корегування розміру орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за період з першого числа наступного за базовим місяцем до останнього числа першого місяця оренди.
За підписаним обома сторонами договору оренди комунального майна від 01.09.2017 №4 актом приймання-передачі від 01.09.2017 орендодавець передав орендарю, а останній прийняв в оренду вказаний у цьому договорі об'єкт оренди.
Частиною 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Частиною 4 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" встановлено, що орендодавець протягом п'яти днів після погодження умов договору оренди з органом, уповноваженим управляти відповідним майном (у випадках, передбачених цим Законом, - органом Антимонопольного комітету України), а в разі якщо заява про оренду майна не потребує узгодження (щодо оренди окремого індивідуально визначеного майна, крім нерухомого), протягом 15 днів після дати її реєстрації розміщує в офіційних друкованих засобах масової інформації та на веб-сайтах орендодавців оголошення про намір передати майно в оренду або відмовляє в укладенні договору оренди і повідомляє про це заявника. Протягом 10 робочих днів після розміщення оголошення орендодавець приймає заяви про оренду відповідного майна. Протягом трьох робочих днів після закінчення строку приймання заяв орендодавець своїм наказом ухвалює рішення за результатами вивчення попиту на об'єкт оренди. У разі якщо подано лише одну заяву, конкурс на право оренди не проводиться і договір оренди укладається із заявником. У разі надходження двох і більше заяв орендодавець оголошує конкурс на право оренди.
Згідно з ч. 6 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" порядок проведення конкурсу визначається органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" оцінка об'єкта оренди здійснюється за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Оцінка об'єкта оренди передує укладенню договору оренди. У разі якщо на момент продовження дії договору оренди остання оцінка об'єкта оренди була зроблена більш як три роки тому, для продовження (поновлення) договору оренди провадиться оцінка об'єкта оренди.
Частиною 2 ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим (для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим), та органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності. Орендна плата, встановлена за відповідною методикою, застосовується як стартова під час визначення орендаря на конкурсних засадах.
Постановою від 10.08.1995 №629 Кабінет Міністрів України затвердив Методику оцінки об'єктів оренди, відповідно до якої проводиться оцінка майна державних підприємств, установ та організацій, іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), що передається в оренду, зокрема і нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) та іншого окремого індивідуально визначеного майна підприємств (машин, устаткування, інших облікових одиниць основних засобів, нематеріальних активів та інших цінностей, що виділяються у самостійний об'єкт оренди згідно із законодавством). Оцінка об'єктів оренди проводиться з метою визначення вартості таких об'єктів згідно з положеннями (національними стандартами) оцінки майна та цією Методикою з урахуванням положень (стандартів) бухгалтерського обліку для відображення її в договорі оренди та використання під час розрахунку орендної плати. Оцінка обов'язково проводиться перед укладенням договору оренди та перед продовженням (поновленням) договору оренди у разі, коли на момент продовження дії такого договору остання оцінка об'єкта оренди була проведена більш як три роки тому.
Рішенням від 06.06.2017 №6-4/VII Стеблівська селищна рада затвердила Положення про оренду майна комунальної власності Стеблівської територіальної громади, Порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності Стеблівської територіальної громади, Методику розрахунку орендної плати за майно комунальної власності Стеблівської територіальної громади, яке передається в оренду.
Положення про оренду майна комунальної власності Стеблівської територіальної громади, затверджене рішенням Стеблівської селищної ради від 06.06.2017 №6-4/VII, як і Закон України "Про оренду державного та комунального майна", передбачає конкурсні засади передачі майна в оренду.
Договір оренди комунального майна від 01.09.2017 №4 між Стеблівською селищною радою і фізичною особою-підприємцем Твердохліб Надією Миколаївною укладався вперше. До 01.09.2017 частину приміщення майстерні Сидорівського НВК загальною площею 32 кв.м. відповідач орендував у відділу освіти Корсунь-Шевченківської районної державної адміністрації за договором оренди комунального майна від 16.12.2015 №80, який був розірваний за згодою сторін згідно з угодою про його розірвання від 01.09.2017 у зв'язку з передачею майстерні Сидорівського НВК з районної комунальної власності у комунальну власність Стеблівської селищної ради.
Таким чином, в силу вказаних вище норм Закон України "Про оренду державного та комунального майна", Методики оцінки об'єктів оренди, затвердженої постановою Кабінет Міністрів України від 10.08.1995 №629, Положення про оренду майна комунальної власності Стеблівської територіальної громади, затвердженого рішенням Стеблівської селищної ради від 06.06.2017 №6-4/VII, при передачі позивачем відповідачу в оренду частини приміщення майстерні Сидорівського НВК площею 32 кв. м., мали бути проведені конкурс на право оренди цього майна і його оцінка.
Фактично такі конкурс і оцінка не проводилися. Сторони при укладенні договору оренди комунального майна від 01.09.2017 №4 використали оцінку об'єкта оренди, яка проводилася на замовлення відповідача у 2015 році при передачі йому частини приміщення майстерні Сидорівського НВК загальною площею 32 кв. м. в оренду відділом освіти Корсунь-Шевченківської районної державної адміністрації, що не відповідає вимогам ст. 11 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та Методики оцінки об'єктів оренди, затвердженої постановою Кабінет Міністрів України від 10.08.1995 №629, які передбачають можливість не проводити оцінку об'єкта оренди, якщо остання його оцінка була зроблена менше як три роки тому, лише при продовженні (поновленні) договору оренди землі.
У даному випадку договір оренди комунального майна від 01.09.2017 №4 укладався між сторонами як новий договір, а не як продовження розірваного договору оренди комунального майна від 16.12.2015 №80, який укладався відповідачем з відділом освіти Корсунь-Шевченківської районної державної адміністрації
Сидорівський НВК (навчально-виховний комплекс) відноситься системи освітніх навчальних закладів Корсунь-Шевченківського району.
Відповідно до ч.5 ст.63 Закону України "Про освіту" в редакції, чинній на день укладення спірного договору, об'єкти освіти і науки, що фінансуються з бюджету, а також підрозділи, технологічно пов'язані з навчальним та науковим процесом, не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням.
Частина 4 ст. 80 чинного наразі Закону України "Про освіту" також передбачає, що об'єкти та майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають приватизації чи використанню не за освітнім призначенням.
Використання відповідачем узятої в оренду за договором оренди комунального майна від 01.09.2017 частини приміщення майстерні Сидорівського НВК загальною площею 32 кв. м. для розміщення магазину з продажу непродовольчих товарів (торгівля промисловими товарами) є використанням вказаного навчального закладу не за освітнім призначенням, що є порушенням вимог ч.5 ст.63 Закону України "Про освіту" в редакції, чинній на день укладення спірного договору і ч. 4 ст. 80 чинного наразі Закону України "Про освіту".
Частиною 1 ст. 203 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно з ч. 1 та ч. 3 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Частиною 1 ст. 207 Господарського кодексу України передбачено, що господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
З огляду на викладені вище обставини та норми чинного законодавства господарський суд дійшов до висновку, що договір оренди комунального майна від 01.09.2017 підлягає визнанню недійсним як такий, що суперечить Закон України "Про оренду державного та комунального майна", Закону України "Про освіту", Методиці оцінки об'єктів оренди, затвердженої постановою Кабінет Міністрів України від 10.08.1995 №629, Положенню про оренду майна комунальної власності Стеблівської територіальної громади, затвердженому рішенням Стеблівської селищної ради від 06.06.2017 №6-4/VII.
Прокуратура Черкаської області за платіжним дорученням від 26.03.2018 №500 сплатила 3524 грн. судового збору.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати прокуратури Черкаської області на сплату судового збору у сумі 3524 грн. підлягають відшкодуванню їй за рахунок відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Черкаської області
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсним укладений між виконавчим комітетом Стеблівської селищної ради та фізичною особою-підприємцем Твердохліб Надією Миколаївною договір оренди комунального майна від 01.09.2017 №4 щодо оренди частини приміщення майстерні Сидорівського НВК площею 32 кв. м., що знаходиться за адресою: с. Сидорівка Корсунь-Шевченківського району Черкаської області.
Зобов'язати фізичну особу - підприємця Твердохліб Надію Миколаївну (с. Сидорівка, Корсунь - Шевченківський район, Черкаська область, 19452, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) повернути Стеблівській селищній раді (вул. Партизанська, 4, смт. Стеблів, Корсунь - Шевченківський район, Черкаська область, 19451, код ЄДРПОУ 04410976) частину приміщення майстерні Сидорівської НВК площею 32 кв. м., що знаходиться за адресою с. Сидорівка Корсунь-Шевченківський район, Черкаська область.
Стягнути з фізичної особи - підприємця Твердохліб Надії Миколаївни (с. Сидорівка, Корсунь - Шевченківський район, Черкаська область, 19452, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь прокуратури Черкаської області (бул. Шевченка, 286, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 02911119) - 3524 грн. витрат на сплату судового збору.
Це рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 04.06.2018.
Суддя М. В. Дорошенко