Номер провадження 3/754/2733/18
Справа №754/6680/18
Іменем України
29 травня 2018 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Таран Н.Г., розглянувши матеріали, які надійшли з ГУ ДФС у м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності керівника Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІЛЬМ Ю ЕЙ МЕНЕДЖМЕНТ ТА ІНВЕСТМЕНТС» (податковий номер: 33448654) - ОСОБА_2, місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІЛЬМ Ю ЕЙ МЕНЕДЖМЕНТ ТА ІНВЕСТМЕНТС»: м. Київ, вул. Закревського, 22, за ч.2 ст.163-1 КУпАП,
23.01.2018 року до Деснянського районного суду м. Києва надійшов протокол №60/26/15-12-00-22/07 від 15.01.2017 року про адміністративне правопорушення, складений відносно гр. ОСОБА_2, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 163-1 КУпАП.
Відповідно до вказаного протоколу головним державним ревізором-інспектором відділу моніторингу камеральних перевірок податкової звітності з ПДВ управління податків і зборів з юридичних осіб Головного управління ДФС у м. Києві Захарчук В.Г. при проведенні камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за жовтень 2017 року Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІЛЬМ Ю ЕЙ МЕНЕДЖМЕНТ ТА ІНВЕСТМЕНТС» встановлено, що посадова особа керівника Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІЛЬМ Ю ЕЙ МЕНЕДЖМЕНТ ТА ІНВЕСТМЕНТС» вчинив правопорушення ведення податкового обліку з порушенням податкового законодавства, а саме: порушення п. 187.1 ст. 187 Податкового Кодексу України, що відображено в акті перевірки від 20.12.2017 №27824/26-15-12-07-20/33448654 за період з 01.10.2017 року по 31.10.2017 року.
За результатами вказаної перевірки складено протокол №60/26/15-12-00-22/07 від 15.01.2017 року про адміністративне правопорушення.
Також відповідно до вказаного протоколу ОСОБА_2 раніше притягався до адміністративної відповідальності, за порушення п. 198.6 ст. 198 Податкового Кодексу України.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У відповідності до вимог ст. 254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У відповідності вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені ст. 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
З матеріалів справи вбачалось, що протокол №60/26/15-12-00-22/07 про адміністративне правопорушення від 15.01.2017 року, який складений на керівника Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІЛЬМ Ю ЕЙ МЕНЕДЖМЕНТ ТА ІНВЕСТМЕНТС» останнім не підписувався, відсутні докази про вручення копії протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, також не долучено до матеріалів справи пояснення ОСОБА_2
За таких обставин постановою суду від 29.01.2018 року вказаний адміністративний матеріал було повернуто до Головного управління ДФС у м. Києві для доопрацювання та 26.03.2018 року вказаний матеріал після дооформлення повернувся до Деснянського районного суду м. Києва суду, однак вимоги суду, викладені в постанові виконано не було.
У зв'язку з вищевикладеним постановою суду від 28.03.2018 року адміністративний матеріал було повернуто до Головного управління ДФС у м. Києві для доопрацювання та 25.05.2018 року вказаний матеріал після дооформлення повернувся до Деснянського районного суду м. Києва суду, однак вимоги суду, викладені в постанові виконано не було.
Так, із надісланих до суду разом із матеріалами справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 письмових пояснень вбачається, що у зв'язку з неявкою гр. ОСОБА_2 на запрошення для складання протоколу про адміністративне правопорушення та ненадання документів, які засвідчують особу, відсутня можливість отримати пояснення порушника та підпис особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Враховуючи, що КУпАП передбачає відсутність в протоколі про адміністративне правопорушення підпису особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, лише за умови її відмови від підписання протоколу, про що робиться запис в протоколі, зазначене виключає у суду можливість розгляду адміністративного протоколу.
Обставина відсутності підпису ОСОБА_2, як неявка правопорушника на запрошення до Головного управління ДФС у м. Києві не передбачена нормами КУпАП і не звільняє посадову особу Головного управління ДФС у м. Києві від обов'язку ознайомлення особи, відносно якої складено протокол, зі змістом протоколу та роз'яснення прав, передбачених ст. 268 КУпАП.
За таких обставин, справа про адміністративне правопорушення відносно керівника Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІЛЬМ Ю ЕЙ МЕНЕДЖМЕНТ ТА ІНВЕСТМЕНТС» ОСОБА_2 підлягає поверненню до Головного управління ДФС у м. Києві для доопрацювання.
Отже, враховуючи те, що матеріали адміністративної справи, а саме протокол про адміністративне правопорушення №60/26/15-12-00-22/07 від 15.01.2017 року, який складений на керівника Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІЛЬМ Ю ЕЙ МЕНЕДЖМЕНТ ТА ІНВЕСТМЕНТС» ОСОБА_2, не містить підпису особи, що притягується до адміністративної відповідальності, що унеможливлює повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи в судовому засіданні, суд, на підставі наведеного та керуючись ст. ст. 7, 256, КУпАП,
Повернути справу про адміністративне правопорушення за ч.2 ст. 163-1 КУпАП відносно керівника Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІЛЬМ Ю ЕЙ МЕНЕДЖМЕНТ ТА ІНВЕСТМЕНТС» ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у м. Києві для доопрацювання та виконання вимог ст. 256 КУпАП.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга може бути подана до Апеляційного суду міста Києва через Деснянський районний суд міста Києва.
Суддя: Н.Г. Таран