Справа № 606/487/18
05 червня 2018 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Баранюка А.З., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Теребовлянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Теребовлянського районного суду Тернопільської області із позовом до Теребовлянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області (далі - відповідач), в якому просить зобов'язання внести зміни в актовий запис про народження №38, складений 09 жовтня 1959 року виконавчим комітетом Вербовецької сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області, а саме змінити ім'я з «Степанія» на «Стефанія».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач довгий час працює в Італії, тому пенсію, для оформлення пенсії потрібно свідоцтво про народження, вирішила оформити за місцем роботи. У всіх документах, які підтверджують її перебування за кордоном вказано ім'я ОСОБА_1, а у свідоцтві про народження зазначено Степанія. Через вказані розбіжності, позивачка звернулася до Теребовлянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області із заявою про внесенні відповідних змін в актовий запис про її народження №38, складений 09 жовтня 1959 року виконавчим комітетом Вербовецької сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області. Однак висновком про внесення змін до актового запису цивільного стану позивачці відмовлено, що і стало причиною звернення із відповідним позовом до суду.
Ухвалою Теребовлянського районного суду Тернопільської області дану справу передано на розгляд за підсудністю до Тернопільського окружного адміністративного суду.
Адміністративна справа надійшла до Тернопільського окружного адміністративного суду 16.04.2018 року та за результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями передана для розгляду судді Баранюку А.З.
Ухвалою суду від 17 квітня 2018 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення її недоліків. У вказаний строк позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 26 квітня 2018 року прийнято справу №606/487/18 до провадження, відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
В судове засідання представник позивача не прибула, проте подала до суду заяву, в якій просить проводити розгляд справи без її участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання також не прибув, надіслав на адресу суду заяву, в якій просить проводити розгляд справи без участі уповноваженого представника за наявними матеріалами у справі. Вказав, що причини відмови у внесенні змін вказано у їх вмотивованому висновку.
У відповідності до ч.3 ст.194 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), учасник справи має право заяви клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Суд, повно та всебічно розглянувши матеріали справи, проаналізувавши подані докази, встановив наступні факти.
ОСОБА_1 звернулася до Теребовлянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області із заявою про внесенні змін в актовий запис про її народження №38, складений 09 жовтня 1959 року виконавчим комітетом Вербовецької сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області.
Висновком Теребовлянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області №154/14-056-04 від 20.12.2017 року позивачці відмовлено у внесенні відповідних змін.
Не погоджуючись із даною відмовою позивач звернулася до суду із відповідним позовом.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року №2398-VІ (далі - Закон).
Відповідно до частини 1 статті 6, частин 1-3 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи на офіційне визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Згідно частини 1 статті 22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Як зазначено у частині 5 статті 9 цього ж Закону, правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
На виконання вищевказаної норми, Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. N 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за N 55/18793, були затвердженні Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі - Правила).
Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
За приписами пунктів 1.7 та 1.15 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Згідно пункту 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Так, у паспорті громадянина України позивачки серії МС183452, виданого Теребовлянським РВ УМВС України в Тернопільській області 16 липня 1997 року, в графі «ім'я» вказано «Стефанія».
Також, згідно довідки ДПІ у Теребовлянському районі від 20.09.2000 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 присвоєно ОСОБА_1.
Паспорт громадянина України для виїзду закордон серії КС129273, який належить позивачці, також виданий на ім'я ОСОБА_1.
До того ж, документи, які надають право на перебування позивачки у Італійській Республіці також видані на ім'я ОСОБА_1.
Із зазначеного слідує, що власним ім'ям позивачки є ім'я «Стефанія», яке вона використовує у всіх сферах своєї діяльності. Крім того, під цим ім'ям вона вчиняла усі правочини та вступала у правовідносини з іншими особами та державою, а тому й таке ім'я і має бути зазначене у актовому записі про її народження №38, складеного 09 жовтня 1959 року виконавчим комітетом Вербовецької сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області.
При цьому варто звернути увагу на те, що обставини даної справи, які пов'язані із внесенням змін щодо імені позивача, безсумнівно охоплюється статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки ім'я та прізвище стосуються приватного та сімейного життя особи, що неодноразово відображалося Європейським судом з прав людини у рішеннях «Бургхартц проти Швейцарії» (Burghartz v. Switzerland) від 22 лютого 1994 року; «Ст'єрна проти Фінляндії» (Stjerna v. Finland) від 25 листопада 1994 року; «Гійо проти Франції» (Guillot v. France) від 24 жовтня 1996 року.
Так, у справі «Гарнага проти України» (Garnaga v. Ukraine) від 16 травня 2013 року Європейський Суд з прав людини зазначив, що хоча мета статті 8 Конвенції головним чином стосується захисту особи від свавільного втручання державних органів, вона не лише зобов'язує державу утриматися від такого втручання, але й покладає на неї позитивні зобов'язання, властиві дієвій повазі до приватного та сімейного життя. Якщо межі між позитивними та негативними зобов'язаннями держави за статтею 8 не можна визначити з достатньою точністю, то застосовні принципи, тим не менш, є подібними. В обох контекстах слід дотримуватись справедливого балансу, який потрібно встановити між конкуруючими інтересами особи та суспільства в цілому (п. 37 Рішення). Саме державному органу належить навести відповідні та достатні підстави на підтримку своєї відмови у наданні дозволу на зміну імені особи для того, щоб це обмеження вважалося «необхідним у демократичному суспільстві» (п. 39 Рішення).
Підсумовуючи свої висновки у цій справі Європейський суд вказав, що державними органами не було надано жодного обґрунтування позбавлення заявниці її права приймати рішення з цього важливого аспекту її приватного та сімейного життя як зміну імені, і таке обґрунтування не було встановлено жодним іншим способом. Оскільки державні органи не забезпечили балансу відповідних інтересів, про які йдеться, вони не виконали своє позитивне зобов'язання щодо забезпечення права заявниці на повагу до її приватного життя. Відповідно, допустили порушення статті 8 Конвенції.
Тобто, з позиції Європейського суду з прав людини кожна особа має безперечне право на збереження свого імені та право на його зміну, порядок здійснення якої визнається законодавством України.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 294 Цивільного кодексу України, фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні.
Згідно зі статтею 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, оскільки з моменту свого народження по даний час позивач носить ім'я «Стефанія», яке є для неї офіційним та відображеним у всіх належних їй правопосвідчуючих та інших документах, а також враховуючи, що єдиним можливим способом захисту порушених прав та інтересів позивача є судове вирішення спірного питання, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позовних вимог у спосіб зобов'язання Теребовлянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області внести зміни в актовий запис про народження №38, складений 09 жовтня 1959 року виконавчим комітетом Вербовецької сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області, а саме змінити ім'я з «Степанія» на «Стефанія».
Керуючись ст.ст.139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (с.Вербівці, Теребовлянський р-н., Тернопільська обл., РНОКПП НОМЕР_1) - задовольнити.
2. Зобов'язати Теребовлянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області (вул.Князя Василька, 150, м.Теребовля, Теребовлянський р-н., Тернопільська обл., код ЄДРПОУ 21161606) внести зміни в актовий запис про народження №38, складений 09 жовтня 1959 року виконавчим комітетом Вербовецької сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області, а саме «у відомостях про дитину» змінити ім'я з «Степанія» на «Стефанія».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Баранюк А.З.
копія вірна
Суддя Баранюк А.З.