18 травня 2018 року справа № 823/687/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кульчицького С.О.,
за участю: секретаря судового засідання - Сачинської В.С.,
позивача ОСОБА_1 - особисто, представника позивача ОСОБА_2 - за договором про надання правової допомоги, представника відповідача1 ОСОБА_3 - за довіреністю, представника відповідача 2 ОСОБА_4 - за довіреністю, представника третьої особи ОСОБА_5 - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області, Державної архітектурно-будівельної інспекції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Управління планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, про визнання протиправним і скасування рішення,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області (далі - відповідач 1), Державної архітектурно-будівельної інспекції України (далі - відповідач 1), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Управління планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення від 01.12.2017 № 1761 про скасування паспорта прив'язки тимчасової споруди від 25.05.2017 № 694 за адресою: м. Черкаси, вул. Благовісна, 171.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням вимог Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 № 698 (далі - Порядок № 698) та Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 (далі - Порядок № 244).
Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд їх задовольнити.
Представники відповідача 1 та відповідача 2 позов не визнали, просили в його задоволенні відмовити повністю, надали до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначили, що за результатами планової перевірки було встановлено невідповідність намірів замовника щодо місця розташування тимчасової споруди комплексній схемі тимчасових споруд, затвердженій рішенням №3-753 від 05.04.2012 (яка була надана на перевірку об'єктом нагляду) на стадії визначення відповідним органом з питань містобудування та архітектури відповідності намірів, чим порушено п. 2.4 та п. 2.5 розділу ІІ Порядку №244.
Враховуючи вищевказане, уповноваженим органом містобудування та архітектури було допущено порушення на одному з перших етапів процедури видачі паспорту, що стало підставою для скасування паспорта прив'язки тимчасової споруди від 25.05.2017 № 694 та прийняття оскаржуваного рішення.
Представник третьої особи, в судовому засіданні погодився з доводами позивача та просив суд позов задовольнити в повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що перевірка управління планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради була проведена відповідно квартального плану затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 22.09.2017 № 1480.
За результатами проведеної перевірки головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області ОСОБА_6 та головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області ОСОБА_7 із залученням начальника інспекційного відділу управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області ОСОБА_8 складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 22.11.2017, яким встановлено порушення при видачі паспорта прив'язки тимчасової споруди від 25.05.2017 № 694, а саме: невідповідність намірів замовника щодо місця розташування тимчасової споруди комплексній схемі тимчасових споруд, затвердженій рішенням №3-753 від 05.04.2012 (яка була надана на перевірку об'єктом нагляду) на стадії визначення відповідним органом з питань містобудування та архітектури відповідності намірів, чим порушено п. 2.4 та п. 2.5 розділу ІІ Порядку №244.
На підставі акту перевірки від 22.11.2017 головним інспектором будівельного нагляду ОСОБА_6 було прийнято рішення від 01.12.2017 1761, яким скасовано дію паспорту прив'язки тимчасової споруди від 25.05.2017 № 694.
Не погоджуючись з рішеннями № 1761 від 01.12.2017, позивач звернувся до суду за його оскарженням.
Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлено Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.11 №3038-VІ (далі - Закон №3038-VІ).
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності» від 17.01.2017 №1817-VІІІ доповнено Закон 3038-V1 статтею 41-1, якою передбачено державний архітектурно-будівельний нагляд за дотриманням уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.
Згідно частини 2 статті 41-1 Закону №3038-VІ державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; з метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 №698 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду (у подальшому - Порядок №698), пунктом 2 якої передбачено, що нагляд здійснюється Держархбудінспекцією через головних інспекторів будівельного нагляду шляхом проведення планових, позапланових, документальних і камеральних перевірок.
Відтак, відповідач здійснив перевірку позивача з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил в межах наданої йому компетенції.
Рішення №1761 про скасування дії паспорту прив'язки прийняте через порушення об'єктом нагляду п. 2.4 та п. 2.5 розділу ІІ Порядку №244 під час його видачі.
Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Такий порядок встановлений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011р. №244 "Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності", який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 р. за №1330/20068.
Відповідно до п.п. 2.1, 2.2, 2.4, 2.5-2.13 Порядку №244, підставою для розміщення тимчасової споруди (далі - ТС) є паспорт прив'язки ТС.
Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.
Вичерпний перелік документів, які додаються до заяви, встановлений п. 2.3 Порядку №244.
Відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
Про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом трьох робочих днів з дня такого визначення відповідності намірів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.
Для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат; схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України"; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.
Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
Для підготовки паспорта прив'язки ТС містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не надаються.
Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку.
Згідно з додатком 1 Порядку № 244 паспорт прив'язки включає: схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, в якій вказується площа земельної ділянки згідно з документами на землекористування, а також схему благоустрою прилеглої території; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС); технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж; реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація).
Цей перелік документів є вичерпним.
Паспорт прив'язки підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.
За результатами планової перевірки було встановлено невідповідність намірів замовника щодо місця розташування тимчасової споруди комплексній схемі тимчасових споруд, затвердженій рішенням №3-753 від 05.04.2012 (яка була надана на перевірку об'єктом нагляду) на стадії визначення відповідним органом з питань містобудування та архітектури відповідності намірів, чим порушено п. 2.4 та п. 2.5 розділу ІІ Порядку №244.
Враховуючи вищезазначене, уповноваженим органом містобудування та архітектури було допущено порушення на одному з перших етапів процедури видачі паспорту прив'язки тимчасової споруди.
З урахуванням наведеного, відповідно до статті 41-1 Закону України №3038-VІ, головним інспектором будівельного нагляду управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області було прийнято рішення від 01.12.2017 №1761 про скасування дії паспорту прив'язки від 25.05.2017 № 694.
Водночас, питання користування земельними ділянками регулюються Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі".
Користування земельною ділянкою відбувається шляхом отримання її у власність або в оренду.
Підстави набуття права власності на землю визначені ст.ст. 81-84, 116 Земельного кодексу України, підстави набуття права користування земельною ділянкою - ст.ст. 92, 93, 116 цього ж кодексу.
Так, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Порядок набуття права власності на земельну ділянку та отримання земельної ділянки в оренду встановлений розділом IV "Набуття і реалізація права на землю" Земельного кодексу України і, зокрема, ст. 123 вказаного кодексу.
В той же час, позивачем під час розгляду справи не надано доказів на підтвердження право користування земельною ділянкою (договір оренди, державний акт на право власності, акт на постійне користування) за адресою: м. Черкаси, вул. Благовісна, 171, для розміщення тимчасової споруд.
Стосовно посилання представника третьої особи на договір щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою № 953, що укладений між позивачем та Черкаською міською радою, як на доказ права користування земельною ділянкою під тимчасовою спорудою, то суд вказує, що договір користування територією для розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності за своїм правовим характером не є тим рішенням, яке відповідно до вимог Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі", що надає право користування земельною ділянкою.
Щодо твердження представника позивача, стосовно того, що у відповідача не було повноважень для скасування паспорту прив'язки тимчасової споруди, суд вказує.
Відповідно положень Порядку №698 та ст.41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», державний архітектурно-будівельний нагляд - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.
Згідно п. 32 Порядку № 698, про скасування або зупинення дії рішення об'єкта нагляду головним інспектором будівельного нагляду приймається рішення за формою згідно з додатком б, яке надсилається об'єкту нагляду протягом трьох робочих днів з дати його прийняття рекомендованим листом з описом вкладення з повідомленням про вручення, а не про «анулювання» паспорта прив'язки тимчасової споруди, як на тому у доводах позовної заяви наполягає позивач.
При прийнятті спірного рішення головний інспектор будівельного нагляду керувався положеннями Порядку № 698, згідно п.3 якого основними завданнями нагляду є скасування чи зупинення дії рішень, прийнятих з порушенням вимог містобудівного законодавства уповноваженими органами містобудування та архітектури, визначеними відповідно до ст.13 Закону України "Про архітектурну діяльність", органами державного архітектурно-будівельного контролю, визначеними відповідно до ст. 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (об'єкти нагляду).
А тому суд вважає, доводи позивача є необґрунтованими, в тому числі посилання і на п.2.27 Порядку №244, оскільки його першочергове застосування покладено на уповноважені органи містобудування та архітектури (об'єкти нагляду), роботу яких перевіряє Держархбудінспекція.
Суд також звертає увагу на те, що відповідачем вказано в оскаржуваному рішенні про «скасування», а не «анулювання» паспорта прив'язки, а позивач в свою чергу наголошує на тому, що це є підставою для скасування оскаржуваного рішення.
Разом з тим, оскільки наведене не призвело до неправильного винесення оскаржуваного рішення по суті, суд не знаходить підстав для скасування рішення, з наведених мотивів.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно з частиною другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Позивачем не доведено протиправності та не обґрунтованість оскаржуваного рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 14, 77, 90, 139, 205, 242-246, 255, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.О. Кульчицький
Рішення складено у повному обсязі 25.05.2018.