Рішення від 05.06.2018 по справі 816/1509/18

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1509/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Удовіченка С.О.,

за участю:

секретаря судового засідання - Кисличенко О.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

08 травня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про:

- визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо нездійснення перерахунку та виплати призначеної пенсії ОСОБА_1,

- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і №947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268", та довідки №118/115/39/01-18 від 30 січня 2018 року про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 травня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що має право на перерахунок та виплату пенсії відповідно до виданої на виконання рішення суду Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області довідки. Разом з тим, відповідач будь-яких дій щодо перерахунку та виплати пенсії на користь позивача на підставі виданої довідки не здійснює, чим допускає протиправну бездіяльність.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Відповідач у відзиві на позов зазначив, що станом на момент розгляду справи позивачу проведено перерахунок пенсії починаючи з 01 січня 2016 року та виплату пенсії за січень-березень 2018 року з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 21 березня 2018 року №103. Зазначив, що рішенням Верховного Суду від 12 березня 2018 року в рамках розгляду зразкової справи Пз/9901/1/18 відмовлено у задоволенні позову, при цьому предмет справи за позовом ОСОБА_1 збігається з ознаками зразкової справи.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечив.

В запереченнях на відзив позивач зазначив, що перерахунок пенсії повинен бути здійснений, як з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у розмірах встановлених законодавством для поліцейських так і з урахуванням видів грошового забезпечення визначених постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 04 листопада 2007 року.

Дослідивши матеріали позовної заяви, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Як слідує з матеріалів справи, постановою Октябрського районного суду м.Полтави від 20 грудня 2017 року по справі №554/9891/17 зобов'язано Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 3000,00 грн., підвищення посадового окладу (15%) 450,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції 2200,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 517,00 грн., надбавка за службу в БОЗ (50%) 1725,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) 2825,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (100%) 10717,50 грн., премія (45%) 9645,75 грн., всього 31080,75 грн. (а.с. 124-126).

На виконання постанови Октябрського районного суду м.Полтава по справі №554/9891/17 Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області складено Довідку №118/115/39/01-18 від 30 січня 2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з дати виникнення права на перерахунок за посадою заступник начальника відділу швидкого реагування "Сокіл" УБОЗ УМВС України в Полтавській області, який становить: посадовий оклад 3000,00 грн., підвищення посадового окладу (15%) 450,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції 2200,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 517,00 грн., надбавка за службу в БОЗ (50%) 1725,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) 2825,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (100%) 10717,50 грн., премія (45%) 9645,75 грн., всього 31080,75 грн. (а.с. 128).

Листом від 30 січня 2018 року №119-115/39/01-18 Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області вищевказану Довідку направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (а.с. 127).

16 березня 2018 року позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Полтавській області в якій просив прийняти рішення про перерахунок та виплату пенсії у розмірах визначених у Довідкі №118/115//39/01-18 (а.с. 129-130).

Листом від 29 березня 2018 року №566/К-03 ГУ ПФУ в Полтавській області повідомило позивача, що довідка №118/115/39/01-18 від 30 січня 2018 року про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області згідно рішення Октябрського районного суду м.Полтави від 20 грудня 2017 року по справі 554/9891/17. Даним рішенням суду було зобов'язано Ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області скласти та направити довідку про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області. У зв'язку з тим, що зазначене рішення не містить будь-яких зобов'язань Головному управлінню щодо здійснення перерахунку пенсії згідно наданої довідки про грошове забезпечення - підстави для перегляду пенсії відсутні.

13 квітня 2018 року позивач повторно звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Полтавській області в якій просив прийняти рішення про перерахунок та виплату пенсії (а.с. 134).

Листом від 19 квітня 2018 року №754/К-03 відповідач повідомив ОСОБА_1, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області отримана довідка від 30 січня 2018 року №118/115/39/01-18 про грошове забезпечення на суму 31080,75 грн., яка видана Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області на виконання постанови Октябрського районного суду м.Полтави від 20 грудня 2017 року по справі №554/9891/17. Довідка від 30 січня 2018 року №118/115/39/01-18 про грошове забезпечення гр. ОСОБА_1 не є підставою для розрахунку пенсії в силу вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (а.с. 134-135).

Позивач вважаючи, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області допущено бездіяльність, яка полягає у не здійсненні перерахунку та виплати пенсії після настання відповідних підстав, звернувся до суду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Завданням адміністративного судочинства, згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-XII.

Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

29 грудня 2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23 грудня 2015 року.

Цим Законом внесені доповнення в статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме, статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Зазначеною статтею встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" в редакції на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок).

Пунктом 1, 4 Порядку (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України "Про національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988.

Відповідно достатті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

Частиною третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно достатті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян, як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян, як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Згідно пункту 17 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.

У відповідності до пунктів 23, 24 вищевказаного Порядку, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону. При цьому пенсіонери звертаються до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії.

Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій, згідно зі статтею 63 Закону, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, тобто, відбулись зміни, які є підставою для перерахунку пенсії та зобов'язують органи, на які покладено проведення перерахунку здійснити його.

Відповідно до вищевказаної постанови грошове забезпечення значно перевищує посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постановою Кабінету Міністрів України №947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268" внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", які також є підставами для перерахунку пенсії особам, які мають на це право.

На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.

Відповідач, як на здійснення активних дій щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 надав суду протокол про перерахунок пенсії позивача від 22 травня 2018 року (а.с. 105).

З вищевказаного протоколу слідує, що ГУ ПФУ в Полтавській області проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року, виходячи із розміру грошового забезпечення: посадовий оклад 3000 грн., оклад за військове звання 2200 грн., надбавка за вислугу років (50%) 2600 грн., робота з таємними виробами (15%) 450 грн., премія (6,24%) 514,80 грн. всього 8764,80 грн.

Разом з тим, як слідує з матеріалів справи на виконання постанови Октябрського районного суду м.Полтава по справі №554/9891/17 Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області складено та направлено до ГУ ПФУ в Полтавській області Довідку №118/115/39/01-18 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з дати виникнення права на перерахунок за посадою заступник начальника відділу швидкого реагування "Сокіл" УБОЗ УМВС України в Полтавській області, який становить: посадовий оклад 3000,00 грн., підвищення посадового окладу (15%) 450,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції 2200,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 517,00 грн., надбавка за службу в БОЗ (50%) 1725,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) 2825,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (100%) 10717,50 грн., премія (45%) 9645,75 грн., всього 31080,75 грн.

При цьому, після одержання вищевказаної довідки у відповідача виник обов'язок прийняти рішення про перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії виходячи з відповідних розмірів.

Доказів скасування Довідки №118/115/39/01-18 або ж визнання останньої нечинною, судом не встановлено, а сторонами не надано.

Щодо посилань відповідача, що останнім проведено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2016 року з урахуванням положень Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року, суд зазначає, що прийняття постанови Кабінету Міністрів України №103 у лютому 2018 року ніяким чином не спростовує факту протиправної бездіяльності відповідача за період з січня 2016 року по лютий 2018 року, що підтверджується рішенням Верховного Суду в зразковій справі № Пз/9901/8/18 від 15 лютого 2018 року.

Крім того, як слідує з протоколу перерахунку пенсії від 22 травня 2018 року суми грошового забезпечення ОСОБА_1, які бралися за основу для перерахунку пенсії не відповідають сумам зазначеним Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області у довідкі №118/115/39/01-18 від 30 січня 2018 року.

Явно необгрунтованими є й твердження ГУ ПФУ в Полтавській області, стосовно того, що довідка від 30 січня 2018 року №118/115/39/01-18 про грошове забезпечення ОСОБА_1 не є підставою для розрахунку пенсії в силу вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, оскільки, як встановлено в ході розгляду справи, дана довідка видана на виконання вимог постанови суду, яка набрала законної сили.

Так, відповідно до статті 1291 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно частини другої статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування. (частина четверта та сьома статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").

Крім того пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 прямо зазначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою.

Стосовно посилань відповідача у відзиві на рішення Верховного Суду від 12 березня 2018 року по справі №802/2196/17а, суд звертає увагу ГУ ПФУ в Полтавській області, що предметом розгляду справи за позовом ОСОБА_1 є визнання протиправною бездіяльність Пенсійного фонду щодо не здійснення перерахунку пенсії по вже виданій довідкі, а не оскарження бездіяльності Ліквідаційної комісії щодо видачі довідки.

Суд зазначає, що під бездіяльністю розуміється пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на права, свободи чи інтереси фізичних або юридичних осіб, в тому числі не прийняття рішення у випадках, коли таке рішення повинно бути прийнято відповідно до вимог закону. Сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб'єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов'язаний був і міг вчинити.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, не здійснюючи ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі та у розмірах грошового забезпечення зазначеного у Довідкі виданої Ліквідаційною комісією МВС України в Полтавській області від 30 січня 2018 року №118/115/39/01-18, допускає протиправну бездіяльність, яка безпосередньо впливає на права та інтереси позивача пов'язані з одержанням пенсії у відповідному розмірі.

Суд звертає увагу відповідача, що Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах "Беєлер проти Італії" Онер'їлдіз проти Туреччини", "Megadat.com S.r.l. проти Молдови" "Москаль проти Польщі").

Оцінюючи зазначене, суд вважає, що в Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області наявний обов'язок провести перерахунок та виплату пенсії на підставі Довідки Ліквідаційної комісії УМВС у Полтавській області від 30 січня 2018 року №118/115/39/01-18 з урахуванням проведених виплат.

Щодо заперечень відповідача в частині перерахунку пенсії без обмеження граничного розміру, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 2 розділу II Прикінцеві положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24 грудня 2015 року № 911-VIII, який набув чинності з 01 січня 2016 року встановлено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.

Зміни до пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих положень цього Закону не вносились. Таким чином, виходячи з правового аналізу вимог наведених нормативно - правових актів обмеження стосовно обмеження максимального розміру пенсії розповсюджується лише на осіб, які стали отримувачем пенсій за Законом лише з 01 січня 2016 року.

В даному випадку, з огляду на те, що позивач є отримувачем пенсії з 2013 року та на час призначення пенсії жодних обмежень щодо максимального розміру пенсії за Законом не існувало, тому до позивача не може застосовуватися такі обмеження.

Не заслуговують на увагу і твердження відповідача щодо пропуску звернення до суду, оскільки частиною другою статті 55 Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Крім того про порушення своїх прав на перерахунок та виплату пенсії у відповідному розмірі позивач дізнався із листа Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 19 квітня 2018 року.

Відповідно до частини п'ятої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, беручи до уваги, що позивача звільнено від обов'язку сплати судового збору та ним не заявлено вимог щодо компенсації судових витрат (в т.ч. на правничу допомогу) підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 11, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, адреса проживання: 36002, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927, адреса місцезнаходження: 36014, місто Полтава, вулиця Соборності, 66) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927) щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) пенсії на підставі довідки №118/115/39/01-18 від 30 січня 2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927) провести ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і №947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268", та довідки №118/115/39/01-18 від 30 січня 2018 року про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927) судові витрати, понесені ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) у зв'язку зі сплатою судового збору у розмірі 704,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються у відповідності до пункту 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року).

Повне рішення складено 06 червня 2018 року.

Суддя ОСОБА_3