Ухвала від 05.01.2010 по справі 2а-6/10/09/2370

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

05 січня 2010 року Справа № 2а-6/10/2370

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., розглянувши матеріали позовної заяви, поданої Інститутом помології ім. Л.П. Симиренка Української академії аграрних наук до управління Державного казначейства у Городищенському районі про зобов'язання виконати умови договору про здійснення розрахунково-касового обслуговування,

ВСТАНОВИВ:

Інститут помології ім. Л.П. Симиренка Української академії аграрних наук звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до управління Державного казначейства у Городищенському районі про зобов'язання виконати умови договору №130 від 28.01.2009 року щодо здійснення розрахунково-касового обслуговування шляхом виконання платіжної операції з переказу коштів за платіжним дорученням №835 від 25.12.2009 року в сумі 1378260 грн.

Дослідивши адміністративний позов та вимоги викладені в ньому, суддя прийшов до наступного.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 3 КАС України адміністративний позов - це звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно - правових відносинах.

Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних та юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень дій чи бездіяльності.

При цьому, потрібно зауважити, що до юрисдикції адміністративних судів належать не усі публічно-правові спори, а лише ті, одним із учасників яких є суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції.

Таким чином, не відносяться до адміністративної юрисдикції спори з публічно-правових відносин, де відсутній суб'єкт, який наділений публічно-владними повноваженнями, а також з відносин, де такий суб'єкт хоч і є, але при цьому він не здійснює владні управлінські функції.

Як вбачається з поданого позову, позивач звернув свої вимоги до управління Державного казначейства у Городищенському районі.

В свою чергу, адміністративний суд, зобов'язаний діяти в межах повноважень, встановлених законом.

Як стверджує позивач, обґрунтовуючи свою вимогу, з посиланням на норми цивільного законодавства, управління Державного казначейства у Городищенському районі не виконало взяті на себе договірні зобов'язання по перерахуванню коштів відповідно до договору №130 від 28.01.2009 року, предметом якого є відкриття відповідачем реєстраційного рахунку для здійснення розрахунково-касового обслуговування позивача.

Відповідно до п. 2.3.3 укладеного договору відповідач зобов'язується надавати позивачу всі послуги з розрахунково-касового обслуговування в межах повноважень, визначених законодавством.

В свою чергу, Положенням про Державне казначейство України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 р. №1232, закріплено, що казначейство відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює розрахунково-касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, операцій з коштами бюджетів, спільних з міжнародними фінансовими організаціями проектів через систему електронних платежів Національного банку.

Крім того, в силу п. 2.3 договору №130 від 28.01.2009 року, відповідач зобов'язується належним чином виконувати умови договору та своєчасно виконувати розрахункові операції за дорученням позивача.

Таким чином, суддя приходить до висновку, що вимога позивача та спір між сторонами виник на підставі договору, укладеного з метою господарювання та носить приватноправовий характер, а отже позов Інституту помології ім. Л.П. Симиренка Української академії аграрних наук до управління Державного казначейства у Городищенському районі не є публічно-правовим спором і не підлягає під визначення справа адміністративної юрисдикції, яке наведене у п.1 ч.1 ст. 3 КАС України.

Компетенція адміністративних судів, встановлена ст. 17 КАС України, на даний спір не поширюється, оскільки вимоги позивачів не стосуються захисту їх прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

З огляду викладеного та враховуючи статус сторін, такий спір повинен вирішуватись судами в порядку господарського судочинства.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Враховуючи вищевикладене, керуючись п. 4 ч. 1 ст. 107 та п. 1 ч. 1 ст.109 КАС України, суддя -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Інституту помології ім. Л.П. Симиренка Української академії аграрних наук до управління Державного казначейства у Городищенському районі про зобов'язання виконати умови договору про здійснення розрахунково-касового обслуговування.

Повернути Інституту помології ім. Л.П. Симиренка Української академії аграрних наук позовну заяву із усіма доданими до неї матеріалами та направити копію даної ухвали.

Ухвала відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення або з дня її отримання стороною за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя В.В. Гаращенко