Рішення від 31.05.2018 по справі 821/612/18

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/612/18

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати призначеної пенсії та зобов'язати відповідача провести зазначені дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі постанови КМУ № 988, позивач як пенсіонер ОВС набув право на перерахунок пенсії. Однак, відповідач відмовив у такому перерахунку. Позивач вважає, що такі дії управління ПФУ порушують його право на пенсійне забезпечення.

Відповідач направив до суду відзив, відповідно до якого позовні вимоги не визнає та у задоволенні позову просить відмовити з наступних підстав. Постанову КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на думку відповідача, не можна розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських (як цього вимагає положення ст. 63 Закону № 2262-XII), оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше в історії української держави. До цього такої категорії працюючих узагалі не було. Прирівнювання колишніх посад МВС до існуючих посад працівників Національної поліції України та здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам із числа колишніх осіб рядового і начальницького складу ОВС, які отримують пенсію на підставі ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на сьогодні законних підстав не має. Відповідач стверджує, що у зв'язку з видачею довідки про розмір грошового забезпечення в управління Фонду не виникає автоматично обов'язку по перерахунку пенсії позивачу. Відповідач також вказує, що Постановою КМ від 16.09.2015 № 730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" не визначено територіальні органи Національної поліції як правонаступники територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України. Пунктом 9 прикінцевих положень ЗУ від 03.10.2017 № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів країни щодо підвищення пенсій" КМУ доручено до 01.11.2017 року підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перерахунку пенсій військовослужбовців з урахуванням оновленого грошового забезпечення. Крім того, відповідач вказав, що відсутні підстави використовувати довідки в яких зазначений розмір премії за грудень 2015 року, оскільки на виконання п. 3 постанови № 103 Національна поліція України визначає середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою (посадами) за січень 2016 року. Таким чином, відповідач вважає, що на даний час для здійснення перерахунку пенсії позивачу не має законних підстав.

Судом встановлені наступні обставини справи.

03.04.2018 р. вказаний позов залишений без руху. В результаті усунення недоліків позову 20.04.2018 р. у справі відкрито спрощене провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Відповідно до Закону № 2262-XII, п. 2 постанови КМУ від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок проведення перерахунку пенсій або Постанова КМ № 45) Міністерство внутрішніх справ України (далі - МВС) направило до Пенсійного фонду України (далі - ПФУ) повідомлення про підстави перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу ОВС (лист від 03.02.2017 № 1461/05/22-2017). Листом від 22.03.2017 № 4019/02-22-2017 МВС України повідомило ПФУ, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) має здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення установленого для поліцейських постановою КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - постанова КМ № 988), з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій, тобто з 1 січня 2016 року.

Згідно з листом ПФУ від 28.03.2017 № 9493/0223/02-23 щодо подання ліквідаційним комісіям ГУМВС (УМВС) в областях списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії, Головне управління ПФУ в Херсонській області підготувало та подало до ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області списки осіб для оформлення відповідних довідок про грошове забезпечення.

Ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області була підготовлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2017 № 807/19/01-2017 року на ім'я позивача, яка була подана до Головного управління ПФУ в Херсонській області.

Позивач вважає, що згідно з цією довідкою розмір його пенсії повинен бути перерахований з 1 січня 2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Однак, всупереч зазначених Законів, постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - постанова КМ № 988) та інших нормативно-правових актів відповідач перерахунок пенсії не здійснює. Таку бездіяльність позивач вважає протиправною, а тому звернувся до суду з даним позовом.

Судом встановлено, що позивач у справі перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до статей 12, 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон від 23.12.2015 № 900-VIII, яким внесено до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема ст. 63 цього Закону, згідно з частиною 3 якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Види (складові) грошового забезпечення поліцейських встановлені постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Порядок проведення перерахунку пенсій затверджений постановою КМУ від 13.02.2008 № 45. Відповідно до пунктів 1 - 4 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством (пункт 1).

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (пункт 2).

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (пункт 3).

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (пункт 4).

Отже, чинним законодавством врегульовано порядок перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Управління Фонду не спростовує того, що було повідомлено про підстави для проведення перерахунку пенсій, необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та що підготувало та подало до ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області списки осіб для оформлення відповідних довідок про грошове забезпечення.

Позивач звернувся до управління Фонду із заявою щодо перерахунку пенсії згідно із зазначеною довідкою.

Листом від 20.12.2017 № 99/2с-99-1 управління Фонду відмовило позивачу в перерахунку пенсії.

Суд вважає, що бездіяльність щодо перерахунку пенсії позивача є протиправною.

Рішенням КМУ про зміну розміру та видів грошового забезпечення в розумінні пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій є в даному випадку Постанова КМ "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", оскільки статтею 63 Закону № 2262-XII передбачено, що зазначений перерахунок пенсій здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Тому посилання відповідача на те, що на сьогоднішній день у ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не міститься жодної норми, яка слугувала б підставою для перерахунку пенсії відповідній категорії громадян та що Постанову КМУ "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не можна вважати підставою для проведення перерахунку пенсій є юридично не правильним в силу помилкового тлумачення вищезазначених законів.

Так, ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є імперативною нормою та встановлює, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Є необґрунтованим посилання відповідача, як на підставу для відмови у позові, що Постановою КМУ від 16.09.2015 № 730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" не визначено територіальні органи Національної поліції як правонаступники територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України. Відповідач не вказує, яким нормативним актом передбачена така вимога та яким чином це пов'язано з перерахунком пенсії, оскільки наявність чи відсутність правонаступництва не може впливати на порядок здійснення перерахунку.

Так, ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є імперативною нормою та встановлює, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Закон не ставить в залежність право позивача на перерахунок його пенсії в залежності від того, є територіальні органи Національної поліції правонаступниками територіальних органів МВС чи ні, оскільки він є пенсіонером України, а не територіального органу.

Щодо посилання відповідача на постанову КМУ від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" суд зазначає наступне, дана постанова врегульовує порядок виплати коштів, що не є предметом спору, оскільки позовні вимоги стосуються саме перерахунку та здійснення виплати пенсії, яка позивачу не перераховувалась та не виплачувалась, проте позивач не оспорює сам порядок виплати пенсії, тому дані доводи відповідача суд вважає безпідставними.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що бездіяльність управління ПФУ щодо перерахунку та виплати пенсії є протиправною.

Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17 від 15.02.2018 р., яке набрало законної сили 17.03.2018 р., відповідно до пункту 56 якого Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Оскільки Закон від 23.12.2015 № 900-VIII, яким внесено до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" набрав чинності 29 грудня 2015 року, а позивач просить здійснити перерахунок пенсій з 1 січня 2016 року, суд задовольняє позовні вимоги повністю.

Керуючись ст. ст. 242 - 244 КАС України, суд

вирішив:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (місцезнаходження: вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73005, код ЄДРПОУ 21295057) щодо відмови здійснити ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії на підставі довідки наданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області від 04.05.2017 р. № 807/19/01-2017.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки наданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області від 04.05.2017 р. № 807/19/01-2017, починаючи з 01.01.2016 р.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати за сплату судового збору в загальному розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Попов В.Ф.

кат. 10.2.4