Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
01 червня 2018 р. № 820/2443/18
Харківський окружний адміністративний суд
в складі головуючого -судді Білової О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Ділбаряна А.А.,
за участю: позивача - ОСОБА_1, представників: відповідача - Парамонової Л.В., третьої особи - Заяць Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом державного реєстратора-державного нотаріуса Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербини Вікторії Володимирівни (вул. АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до Міністерства юстиції України (вул. Городецького, буд. 13,м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 00015622), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Державне підприємство "Національні інформаційні системи" (код ЄДРПОУ 39787008, 04053, вул. Бульварно-Кудрявська, 4, м. Київ), про скасування наказу, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернулася позивач, державний реєстратор-державний нотаріус Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербина Вікторія Володимирівна, з адміністративним позовом до Міністерства юстиції України, третя особа, Державне підприємство "Національні інформаційні системи", в якому просить суд скасувати Наказ Міністерства юстиції України №457/5 від 22.02.2018 про тимчасове блокування до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державного реєстратора - державного нотаріуса Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербини Вікторії Володимирівни.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона дізналася про те, що Наказом Міністерства юстиції України №457/5 від 22.02.2018 їй тимчасово заблоковано доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на шість місяців, прийнятого за результатами камеральної перевірки діяльності позивача. Позивач вважає, що застосоване до неї стягнення не є співрозмірним зі встановленими в ході перевірки обставинами, строк тимчасового блокування є завеликим, будь-яких скарг на дії позивача не подавалося, в період дії блокування мешканці району позбавлені доступу до єдиного державного нотаріусу.
Представник відповідача не погодилася з позовними вимогами та надала відзив на позов, в якому просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що відповідач діяв в межах повноважень, на підставі та у спосіб, передбачений чинним законодавством. Відповідачем за результатами проведеного моніторингу призначено камеральну перевірку позивача, в ході якої встановлено низку порушень в діяльності позивача, як державного реєстратора. Представник відповідача зазначає, що, на його думку, спірний наказ № 457/5 від 22.02.2018 про тимчасове блокування доступу державного реєстратора до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно був прийнятий пропорційно по відношенню до встановлених в ході камеральної перевірки порушень та в межах повноважень, визначених чинним законодавством.
Позивач ОСОБА_1 - в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд задовольнити позов, зазначивши, що не заперечує проти встановлених порушень, однак пошуки здійснювала у старому реєстрі, що не може бути підтверджено ані позивачем, ані відповідачем, оскільки не залишається відповідної інформації про пошуки у базі даних. Щодо видалення запису позивач зазначила, що запис було видалено як помилковий, оскільки не існує іншого способу виправлення допущеної помилки, внесення змін до запису не могло виправити ситуацію та відновити права інших співвласників земельної ділянки на реєстрацію їх прав на долі.
Представник відповідача - Міністерства юстиції України ОСОБА_2 - в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позов.
Представник третьої особи - Державне підприємство "Національні інформаційні системи" ОСОБА_3 - в судовому засіданні підтримала позицію відповідача, зазначивши, що підприємство лише виконує ті рішення, які до нього надходять, щодо блокування доступу.
Суд, заслухавши пояснення позивача, та представників відповідача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд виходить з таких підстав.
Судом встановлено, що відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та Порядку здійснення контролю у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 №990 Міністерством юстиції України прийнято наказ №71/7 від 17.01.2018, яким затверджено перелік державних реєстраторів та суб'єктів державної реєстрації, щодо яких проводиться моніторинг реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що додається. (а.с.66-67)
У п. 3 вказаного наказу зазначено про необхідність провести моніторинг реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань з дати набрання чинності цим наказом у термін до 15 лютого 2018 року.
Як вбачається з Переліку державних реєстраторів та суб'єктів державної реєстрації, щодо яких проводиться моніторинг реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, державний реєстратор-державний нотаріус Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербина Вікторія Володимирівна включена до вказаного переліку (а.с. 66-67).
На підставі наказу Міністерства юстиції України №71/7 від 17.01.2018 "Про проведення моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", головним спеціалістом відділу контролю у сферах державної реєстрації Управління акредитації, контролю та моніторингу суб'єктів державної реєстрації Департаменту державної реєстрації та нотаріату проведено моніторинг реєстраційних дій державного реєстратора -державного нотаріуса Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербини Вікторії Володимирівни, за результатами якого складено акт від 31.01.2018.(а.с.63-65).
Згідно змісту акту за результатами проведення моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державного реєстратора - державного нотаріуса Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербини Вікторії Володимирівни від 31.01.2018, в ході проведення моніторингу реєстраційних дій, вчинених державним реєстратором - державним нотаріусом Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербиною Вікторією Володимирівною, виявлено порушення вимог статей 18 Закону, пунктів 12, 13 Порядку № 1127, пунктів 10, 11, 12, 13 Порядку № 1141.
У зв'язку з виявленими порушеннями, відповідачем складено наказ від 05.02.2018 №378/7 "Про проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державного реєстратора - державного нотаріуса Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербини Вікторії Володимирівни"(а.с.62).
Пунктом 2 наказу № 378/7 наказано утворити комісію для проведення камеральної перевірки у Державному і реєстрі речових прав на нерухоме майно державного реєстратора - державного нотаріуса Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербини Вікторії Володимирівни з 05.02.2018.
За результатами проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державного реєстратора-державного нотаріуса Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербини Вікторії Володимирівни, комісією складено довідку від 12.02.2018.(а.с.57-60).
Відповідно до вказаної довідки за результатами камеральної перевірки від 12.02.2018, комісією запропоновано тимчасово заблокувати доступ державного реєстратора-державного нотаріуса Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербини Вікторії Володимирівни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на 6 (шість) місяців.
Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Порядку здійснення контролю у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 № 990 Міністерством юстиції України прийнято наказ від 22.02.2018 №457/5 "Про тимчасове блокування доступу державного реєстратора-державного нотаріуса Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербини Вікторії Володимирівни "(а.с.56).
Пунктом 1 наказу наказано тимчасово заблокувати доступ державного реєстратора-державного нотаріуса Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербини Вікторії Володимирівни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на 6 (шість) місяців.
У свою чергу, пунктом 2 наказу від 22.02.2018 №457/5 виконання пункту 1 наказу покладено на Державне підприємство «Національні інформаційні системи».
Підставою для прийняття вказаного наказу від 22.02.2018 №457/5 слугувала довідка від 12.02.2018 за результатами проведення камеральної перевірки.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав регулює Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року № 1952-IV.
Згідно з ст. 7 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" Міністерство юстиції України:
1) забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав;
2) здійснює нормативно-правове регулювання у сфері державної реєстрації прав;
3) забезпечує створення та функціонування Державного реєстру прав, є його держателем;
4) організовує роботу, пов'язану із забезпеченням діяльності з державної реєстрації прав;
5) здійснює контроль за діяльністю у сфері державної реєстрації прав, у тому числі шляхом проведення моніторингу реєстраційних дій відповідно до цього Закону та приймає обов'язкові до виконання рішення, передбачені цим Законом;
6) забезпечує доступ до Державного реєстру прав державних реєстраторів, суб'єктів державної реєстрації прав, визначених цим Законом, інших суб'єктів, право доступу яких визначено цим Законом, та приймає рішення про тимчасове блокування або анулювання такого доступу у випадках, передбачених цим Законом;
7) розглядає скарги на рішення, дії або бездіяльність державних реєстраторів, суб'єктів державної реєстрації прав, територіальних органів Міністерства юстиції України та приймає обов'язкові до виконання рішення, передбачені цим Законом;
8) складає протоколи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення;
9) організовує роботу з підготовки та підвищення кваліфікації державних реєстраторів;
9.1) надає узагальнені роз'яснення щодо застосування законодавства з питань державної реєстрації прав;
10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 1 ст. 37-1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" контроль у сфері державної реєстрації прав здійснюється Міністерством юстиції України, у тому числі шляхом моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі прав з метою виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав.
Процедуру здійснення Мін'юстом відповідно до Законів України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закони) контролю за діяльністю у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - державна реєстрація) визначено Порядком здійснення контролю у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 року № 990.
За змістом п. 1 Порядку № 990 моніторинг реєстраційних дій - комплекс організаційних та технічних (з використанням програмних засобів ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - реєстри) заходів, які забезпечують систематичну, вибіркову перевірку дотримання державними реєстраторами прав на нерухоме майно, державними реєстраторами юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - державні реєстратори), уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації законодавства під час проведення реєстраційних дій за критеріями, визначеними цим Порядком.
Пунктами 4-5 Порядку №990 передбачено, що моніторинг реєстраційних дій проводиться на підставі відомостей реєстрів за допомогою програмних засобів їх ведення за такими критеріями:
1) порушення строків, визначених Законами;
2) проведення реєстраційних дій в неробочий час;
3) відсутність у реєстрах електронних копій документів, поданих для державної реєстрації, виготовлених шляхом їх сканування; 4) проведення реєстраційних дій на підставі судових рішень;
5) скасування (видалення) записів з реєстрів;
6) державні реєстратори та/або суб'єкти державної реєстрації, визначені Мін'юстом.
За результатами моніторингу реєстраційних дій складається відповідний акт в письмовій формі, який засвідчується підписом посадової особи Мін'юсту, що проводила такий моніторинг.
Згідно з п. 5, 6, 7 Порядку № 990 у разі виявлення на підставі акта моніторингу реєстраційних дій порушень порядку державної реєстрації проводиться камеральна перевірка державних реєстраторів та/або суб'єктів державної реєстрації.
Камеральна перевірка проводиться на підставі наказу Мін'юсту, яким утворюється комісія у складі не менше ніж трьох посадових осіб Мін'юсту.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" камеральна перевірка - перевірка, що проводиться у приміщенні Міністерства юстиції України виключно на підставі даних Державного реєстру прав.
Копія наказу Мін'юсту про проведення камеральної перевірки надсилається протягом трьох робочих днів з дня його прийняття разом із супровідним листом державному реєстратору та/або суб'єкту державної реєстрації.
Слід вказати, що копія наказу від 05.02.2018 "Про проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державного реєстратора-державного нотаріуса Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербини Вікторії Володимирівни" була направлена позивачу 06.02.2018, про що свідчить супровідний лист(а.с.61).
Відповідно до п. 8, 9, 10 Порядку № 990, під час проведення камеральної перевірки комісія має право: 1) ознайомлюватися з електронними копіями документів, на підставі яких проводилися реєстраційні дії та які розміщені у реєстрах, а також з документами, створеними за допомогою програмних засобів ведення реєстрів; 2) витребувати у суб'єкта державної реєстрації, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, у державного реєстратора копії документів в паперовій формі, відомості про які містяться в реєстрах, проте відсутні виготовлені шляхом сканування електронні копії таких документів у реєстрах; 3) вимагати від державних реєстраторів, уповноважених осіб суб'єктів державної реєстрації надання пояснень.
Результати камеральної перевірки оформляються довідкою, яка підписується усіма членами комісії.
У довідці про проведення камеральної перевірки зазначаються:
дата проведення камеральної перевірки (число, місяць, рік);
прізвище, ім'я та по батькові посадових осіб Мін'юсту, що проводили камеральну перевірку;
підстава проведення камеральної перевірки;
опис виявлених порушень порядку державної реєстрації (з посиланням на відповідні акти законодавства) із зазначенням підтвердних документів чи відомостей з реєстрів;
пропозиції стосовно змісту рішення за результатами проведеної камеральної перевірки.
За результатами проведеної камеральної перевірки Мін'юст на підставі довідки комісії приймає мотивоване рішення відповідно до Законів у формі наказу.
Судом встановлено, що наказ №71/7 від 17.01.2018 "Про проведення моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", в частині включення державного реєстратора-державного нотаріуса Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербини Вікторії Володимирівни у перелік державний реєстраторів та суб'єктів державної реєстрації, щодо яких проводиться моніторинг реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та наказ Міністерства юстиції України від 05.02.2018 №378/7 "Про проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державного реєстратора - державного нотаріуса Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербини Вікторії Володимирівни" прийняті на виконання вимог ст. 37-1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Надаючи правову оцінку доводам позивача в обґрунтування позовних вимог щодо скасування наказу Міністерства юстиції України №457/5 від 22.02.2018 «Про тимчасове блокування до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державного реєстратора - державного нотаріуса Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербини Вікторії Володимирівни ", судом встановлено наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав.
Реєстраційна справа - сукупність документів, на підставі яких проведено реєстраційні дії, а також документів, сформованих у процесі проведення таких реєстраційних дій, що зберігаються у паперовій та електронній формі.
Реєстраційна дія - державна реєстрація прав, внесення змін до записів Державного реєстру прав, скасування державної реєстрації прав, а також інші дії, що здійснюються в Державному реєстрі прав, крім надання інформації з Державного реєстру прав.
Частиною 1 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що Державним реєстратором є:
1) громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації прав;
2) нотаріус;
3) державний виконавець, приватний виконавець - у разі державної реєстрації обтяжень, накладених під час примусового виконання рішень відповідно до закону, а також у разі державної реєстрації припинення іпотеки у зв'язку з придбанням (передачею) за результатом прилюдних торгів (аукціонів) нерухомого майна, що є предметом іпотеки.
Приписами ч. 3 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, обов'язки державного реєстратора.
Відповідно до ч. 2 ст. 37-1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" за результатами проведення перевірок державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав Міністерство юстиції України у разі виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав приймає вмотивоване рішення про:
1) тимчасове блокування доступу державного реєстратора, уповноваженої особи суб'єкта державної реєстрації прав до Державного реєстру прав;
2) анулювання доступу державного реєстратора, уповноваженої особи суб'єкта державної реєстрації прав до Державного реєстру прав;
3) притягнення до адміністративної відповідальності державного реєстратора, уповноваженої особи суб'єкта державної реєстрації прав;
4) направлення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України подання щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю;
5) скасування акредитації суб'єкта державної реєстрації прав.
У разі прийняття рішення про тимчасове блокування або анулювання доступу державного реєстратора до Державного реєстру прав, скасування акредитації суб'єкта державної реєстрації прав Міністерство юстиції України вирішує питання про передачу на розгляд суб'єкту державної реєстрації прав, що забезпечує зберігання реєстраційних справ у паперовій формі, документів, що подані для проведення реєстраційних дій та перебувають на розгляді у відповідного державного реєстратора, акредитованого суб'єкта державної реєстрації прав.
Пунктом 14 Порядку № 990 передбачено, що рішення, дії або бездіяльність Мін'юсту можуть бути оскаржені до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" Державні реєстратори, суб'єкти державної реєстрації прав за порушення законодавства у сфері державної реєстрації прав несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність у порядку, встановленому законом.
Як встановлено судом вище, підставою для винесення оскаржуваного наказу №457/5 від 22.02.2018 «Про тимчасове блокування до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державного реєстратора - державного нотаріуса Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербини Вікторії Володимирівни» слугувала довідка від 12.02.2018 за результатами проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державного реєстратора-державного нотаріуса Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербини Вікторії Володимирівни.
Суд зазначає, що в ході проведення камеральної перевірки позивача було встановлено та в довідці зазначено про такі порушення:
- при розгляді заяв за №№ 20495622, 20589342, 20589811, 20598053, 20599005, 20602062, 20606660, 20618448, 20549767, 20655339, 20662893, 20676368, 20697289, 20714614, 20722388, 20729903, 20730342, 20730843, 20756804, 20766447, - 20778031, 20786296 - не здійснено пошук у базі даних заяв;
- при розгляді заяв за №№ 21779409, 20598695, 20607046, 20655832, 20663173, 20730143, 20730572, 20786818 державним нотаріусом Щербиною В.В. не здійснено пошук у базі даних заяв, здійснено пошуки відомостей у Єдиному реєстрі заборон відчуження нерухомого майна, Державному реєстрі іпотек, Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі прав лише за кадастровим номером земельної ділянки;
- при розгляді заяв за №№ 20705111, 20714948 державним нотаріусом Щербиною В.В. не здійснено пошук у базі даних заяв, здійснено пошуки відомостей у Єдиному реєстрі заборон відчуження нерухомого майна, Державному реєстрі іпотек, Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі прав лише за адресою об'єкта нерухомого майна;
- державним нотаріусом Щербиною В.В. видалено з Державного реєстру прав запис про право власності № 13645894 у розділі № 625290663206 як помилковий. При розгляді попередніх реєстраційних дій у Державному реєстрі прав, вчинених при внесенні запису про право власності № 13645894 у розділі № 625290663206, Комісію встановлено таке. До розділу № 625290663206 право власності № 13645894, зареєстроване за ОСОБА_5, внесено на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 11.03.2016 № 28686984, прийнятого державним реєстратором - державним нотаріусом Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Туркою Зоєю Михайлівною за заявою про державну реєстрацію права власності, прийнятою 01.03.2016 за № 15891267. Документом, як підставою для виникнення права власності, вказано свідоцтво про право на спадщину, видане 01.03.2016 Близнюківською державною нотаріальною конторою в Харківській області за реєстровим номером 270 (електронна копія відсутня).
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:
1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;
2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав;
3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв;
4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;
5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав);
6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;
7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником;
8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
Згідно з абз. 1, 2 п. 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127, розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав. Під час розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор обов'язково використовує відомості з Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек, які є архівною складовою частиною Державного реєстру прав, а також відомості з інших інформаційних систем, доступ до яких передбачено законодавством, у тому числі відомості з Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру документів.
Згідно з п. 13 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127, у разі коли під час розгляду заяви державним реєстратором встановлено наявність раніше зареєстрованих інших заяв на це саме майно, ніж заява, що ним розглядається, державний реєстратор невідкладно приймає рішення про розгляд заяви після прийняття рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації за результатом розгляду заяви, яка зареєстрована в базі даних заяв раніше. Черговість розгляду заяв застосовується як під час розгляду заяв про державну реєстрацію речових прав, так і під час розгляду заяв про державну реєстрацію обтяжень таких прав. У разі коли заявник за власним бажанням отримує рішення державного реєстратора щодо черговості розгляду заяви у паперовій формі особисто, державний реєстратор, уповноважена особа відповідно до пункту 9 цього Порядку встановлює особу заявника та перевіряє обсяг його повноважень.
Судом в ході розгляду справи встановлено, що позивач користувалася при здійсненні реєстраційних дій відомостями з Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек, які є архівною складовою частиною Державного реєстру прав, зокрема, при розгляді заяв за №№ 20495622, 20589342, 20589811, 20598053, 20599005, 20602062, 20606660, 20618448, 20549767, 20655339, 20662893, 20676368, 20697289, 20714614, 20722388, 20729903, 20730342, 20730843, 20756804, 20766447, - 20778031, 20786296. Як пояснила позивач в судовому засіданні, нею було здійснено пошук заяв в базі даних за об'єктом нерухомого майна та не було виявлено заяв, які б були зареєстровані раніше, при цьому архівна складова реєстру не зберігає інформації про здійснені пошуки, що не спростовано представником третьої особи.
Отже, суд вважає, що зазначене відповідачем порушення не могло спричинити порушень прав та інтересів третіх осіб. На підтвердження вказаного висновку свідчить також не встановлення відповідачем в ході проведення перевірки фактів подання скарг на дії позивача по обставинам вчинення реєстраційних дій за вказаними заявами.
Відповідно до пунктів 10 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1141, під час розгляду заяви (запиту) державний реєстратор здійснює пошук у Державному реєстрі прав відомостей про:
нерухоме майно;
право власності та суб'єкта цього права;
інші речові права та суб'єкта цих прав;
іпотеку та суб'єкта цього права;
обтяження прав на нерухоме майно та суб'єкта цих прав.
Відповідно до п. 11 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1141, пошук у Державному реєстрі прав відомостей здійснюється за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна. У разі коли відомості про реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна у заяві (запиті) не зазначаються, пошук у Державному реєстрі прав відомостей здійснюється за такими ідентифікаторами:
1) за ідентифікаційними даними фізичної або юридичної особи:
для фізичної особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства) - прізвище, ім'я та (за наявності) по батькові, податковий номер;
для фізичної особи (громадянина України, який через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера), офіційно повідомив про це відповідні органи державної влади та має відмітку в паспорті громадянина України) - прізвище, ім'я та (за наявності) по батькові, номер і серія паспорта громадянина України;
для юридичної особи (резидента та нерезидента) - найменування юридичної особи та податковий номер;
2) за адресою об'єкта нерухомого майна/місцезнаходженням земельної ділянки - назва адміністративно-територіальної одиниці (Автономна Республіка Крим, область, м. Київ, м. Севастополь), району, населеного пункту або селищної, сільської ради.
Пошук у Державному реєстрі прав відомостей для цілей отримання інформації з цього Реєстру здійснюється за принципом повного збігу зазначеного ідентифікатора пошуку або повного збігу усіх чи одного з ідентифікаторів пошуку у разі здійснення пошуку за декількома ідентифікаторами.
Відповідно до п. 12 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1141, під час проведення державної реєстрації прав державний реєстратор додатково здійснює пошук інших заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на те саме майно та рішень судів про заборону вчинення дій, пов'язаних з державною реєстрацією таких прав, у базі даних про реєстрацію заяв і запитів.
Відповідно до п. 13 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1141, пошук заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у базі даних про реєстрацію заяв і запитів здійснюється за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна та ідентифікаторами, визначеними у підпунктах 2 і 3 пункту 11 цього Порядку.
Щодо здійснення позивачем пошуків відомостей лише за кадастровим номером земельної ділянки та лише за адресою об'єкта нерухомого майна у Єдиному реєстрі при розгляді заяв за №№ 21779409, 20598695, 20607046, 20655832, 20663173, 20730143, 20730572, 20786818 та заяв за №№ 20705111, 20714948 в судовому засіданні позивач пояснила, що здійснювала реєстраційні дії при оформленні спадщини на підставі виданого нею ж свідоцтва про спадщину одній особі на декілька об'єктів, тому не здійснила пошуків за всіма критеріями, оскільки такі пошуки здійснювалися нею при подачі першої заявки, відповідно це не могло призвести до порушень прав інших осіб.
Щодо обставин видалення позивачем з Державного реєстру прав запису про право власності № 13645894 у розділі № 625290663206 як помилкового судом встановлено наступне.
Державним реєстратором Туркою З.М. було внесено помилковий запис про право власності на ? частини земельної ділянки за ОСОБА_5, який фактично є технічною помилкою, оскільки поряд з ним внесено інший запис про право власності на цю ж саму частину земельної ділянки за тією ж особою, однак з зазначенням вірної підстави для виникнення права власності.
Як пояснила позивач, законодавчо дійсно передбачено можливість внесення виправлення до внесених записів, а не їх видалення, однак за фактичних обставин допущення помилки внесення виправлення не було можливим, оскільки помилковість полягала саме у безпідставності вчинення всього запису. Крім того, існування двох записів могло порушити права інших співвласників вказаної земельної ділянки, які б були позбавлені можливості зареєструвати права на свої долі через наявність записів про вже зареєстровані права не на ?, а на ? земельної ділянки.
З зібраних по справі доказів та наданих представником відповідача пояснень встановлено, що під час проведення камеральної перевірки були досліджені лише електронні копії документів, на підставі яких проводилися реєстраційні дії, та зроблені відповідні висновки про порушення позивачем вимог законодавства.
Проте, комісія має право витребувати у суб'єкта державної реєстрації, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, у державного реєстратора копії документів в паперовій формі, відомості про які містяться в реєстрах, проте відсутні виготовлені шляхом сканування електронні копії таких документів у реєстрах, а також комісія вправі вимагати від державних реєстраторів, уповноважених осіб суб'єктів державної реєстрації надання пояснень, що вказано у п. 8, 9, 10 Порядку № 990.
Однак, у позивача не було витребувано копій документів в паперовій формі та не вимагались пояснення щодо вчинених дій.
За фактично встановлених в ході розгляду справи обставин суд вважає, що невикористання відповідачем наявних у нього повноважень на витребування пояснень та копій документів в паперовій формі у позивача вплинуло на висновки Комісії, оскільки не дозволило повно та всебічно надати оцінку причинам допущених порушень, врахувати відсутність їх можливих негативних наслідків.
Будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято (вчинено) такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи відсутність встановлення будь-яких негативних наслідків для третіх осіб від виявлених в діяльності позивача порушень та з урахуванням встановлених судом обставин їх вчинення, суд приходить до висновку, що відповідачем застосовано непропорційна міра відповідальності до позивача у вигляді блокування доступу до реєстру строком на 6 місяців. Крім того, враховуючи наявність у Близнюківському районі лише одного державного нотаріуса, відповідач не обґрунтував застосування в даному випадку саме обраного ним виду відповідальності, з урахуванням інтересів мешканців такого району. Суд зазначає, що за умови встановлення порушень порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відповідач мав повноваження на притягнення позивача до адміністративної відповідальності за статтею 166-23 КУпАП України, однак не реалізував його.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до вимог ст. 139 КАС України
Керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов державного реєстратора - державного нотаріуса Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербини Вікторії Володимирівни (вул. АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до Міністерства юстиції України (вул. Городецького, буд. 13, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 00015622), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Державне підприємство "Національні інформаційні системи" (код ЄДРПОУ 39787008, 04053, вул. Бульварно-Кудрявська, 4, м. Київ), про скасування наказу - задовольнити.
Скасувати наказ Міністерства юстиції України №457/5 від 22.02.2018 про тимчасове блокування доступу державного реєстратора- державного нотаріуса Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербини Вікторії Володимирівни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Стягнути на користь Щербини Вікторії Володимирівни (вул. АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства юстиції України (вул. Городецького, буд. 13, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 00015622) сплачений судовий збір у розмірі 704,80 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складено 01 червня 2018 року.
Суддя Білова О.В.