справа №813/753/18
23 травня 2018 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Палюк М.М., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за
позовом Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний комплекс «Моршинкурорт», представник - Більська Л.В.
до Головного управління ДФС у Львівській області, представник - Ткачук Т.А,
про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску,
Позивач - ДП «Санаторно-курортний комплекс «Моршинкурорт» звернулось до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення №0000-213115 від 18.12.2017 року про застосування до ДП «Санаторно-курортний комплекс «Моршинкурорт» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску винесеного ГУ ДФС у Львівській області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення вимог пп.2 п.2 та п.7 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року №449, відповідач прийняв оскаржуване рішення без зазначення періоду нарахування штрафу, а також порушено строк його прийняття. Окрім того, спірне рішення винесено за тим самим номером, що і рішення, яке було скасовано раніше ДФС України від 25.10.2017 року №24058/6/99-99-11-02-02-25, а тому є недійсним та носить ознаки підробленого документу. Додатково вказав, що відповідачем не додано розрахунку фінансової санкції, на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів, в результаті чого, платник податків позбавлений можливості ознайомитись із нарахованими штрафними санкціями та провести перевірку правильності їх нарахування. З урахуванням викладеного, вважає, що спірне рішення №0000-213115 від 18.12.2017 року є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримав повністю, надав суду додаткові докази та пояснення, просив позов задоволити повністю.
Відповідач проти позову заперечив з підстав, що зазначені у відзиві на позовну заяву. Зазначив, що оскаржуване рішення прийнято контролюючим органом у чіткій відповідності до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та за наявності належним чином складеного розрахунку штрафної санкції та пені, з урахуванням відповідних періодів та підстав виникнення. У зв'язку із цим, вважає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними, а підстави позову формальними.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечив повністю, надав суду додаткові докази та пояснення, просив в задоволенні позову відмовити повністю.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою 26 лютого 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження. Ухвалою від 27 квітня 2018 року здійснено перехід з прощеного провадження в загальне позовне провадження.
Судом встановлені наступні обставини:
18.12.2018 року Головним управлінням ДФС у Львівській області прийнято рішення №0000-213115 від 18.12.2017 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Відповідно до вказаного рішення, до позивача, на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», застосовано штраф у розмірі 89749,39 грн. (10% до 01.01.2015 року) та у розмірі 459248,11 грн. (20% з 01.01.2015 року) за період з 21.06.2014 року до 10.07.2017 року, а також нараховано пеню у розмірі 47933,26 грн. (0,1% від суми недоїмки).
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає, що спірне рішення відповідача є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки прийнято із значними процедурними порушеннями.
Норми права, які урегульовують спірні правовідносини і підлягають застосуванню судом, наступні:
Згідно з ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VI (далі - Закон України № 2464-VI) страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок; недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 цього Закону, платник єдиного внеску зобов'язаний, серед іншого, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів, визначено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року №449 (далі - Інструкція № 449).
Пунктом сьомим розділу VII Інструкції № 449 передбачено, що рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 2, 3, 5 та 6 цього розділу, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник відповідного органу доходів і зборів або його заступник.
Рішення про нарахування пені та застосування штрафів приймається за результатами розгляду акта документальної перевірки протягом десяти робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки-приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.
Крім того, як вказується в Інструкції № 449, розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
Судом встановлено, що в порушення вказаної норми, відповідачем було прийнято оскаржуване рішення без проведення перевірки за результатами якої повинен складатись акт, на підставі якого приймається відповідне рішення.
Також суд враховує, що затверджена наказом Міністерством фінансів України № 449 від 20.04.2015 (у редакції наказу Міністерства фінансів України № 813 від 07.09.2016) процедура нарахування і сплати єдиного внеску страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів вказує на обов'язок прийняття необхідних рішень про застосування штрафних санкцій, пені на підставі актів перевірки.
Отже, передумовою для визначення сум несвоєчасної сплати, нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату, пені за несплату єдиного внеску є перевірка платника податків, за результатами якої складається акт перевірки.
Відповідачем належних та допустимих доказів проведення такої перевірки не надано і до матеріалів справи не долучено.
Слід зазначити, що позивач не заперечує факт несвоєчасної сплати єдиного внеску. Відтак, судом не враховуються аргументи позивача, які зазначені у позовній заяві щодо процедурних порушень допущених відповідачем при прийнятті спірного рішення.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин та наведених правових норм, суд вважає, що рішення Головного управління ДФС у Львівській області № 0000-21315 від 18.12.2017 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску - не відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, тому підлягає скасуванню, а позов задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 139 КАС України, судові витрати відшкодовуються позивачу в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
Позов Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний комплекс «Моршинкурорт» (ЄДРПОУ 02649905, Львівська область, м. Моршин, вул. Паркова Площа, 3) до Головного управління ДФС у Львівській області (ЄДРПОУ 39462700, м. Львів, вул. Стрийська, 35) про скасування рішення № 0000-21315 від 18.12.2017 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску - задоволити повністю.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління ДФС у Львівській області (ЄДРПОУ 39462700, м. Львів, вул. Стрийська, 35) № 0000-21315 від 18.12.2017 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області (ЄДРПОУ 39462700, м. Львів, вул. Стрийська, 35) на користь Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний комплекс «Моршинкурорт» (ЄДРПОУ 02649905, Львівська область, м. Моршин, вул. Паркова Площа, 3) 8953,97 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення суду складено в повному обсязі 31.05.2018 року.
Суддя Гавдик З.В.