Постанова від 30.05.2018 по справі 284/312/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 284/312/17

ПОСТАНОВА

іменем України

"30" травня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Іваненко Т.В.

ОСОБА_1,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "15" січня 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Овруцької районної ради Житомирської області третя особа: ОСОБА_3 про визнання нечинним рішення , -

суддя в 1-й інстанції - Коваленко В.П.,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м.Коростень Житомирської області,

дата складання повного тексту рішення - не зазначено,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Овруцької районної ради Житомирської області, в якому просив визнати нечинним рішення про обрання голови й заступника голови Овруцької районної ради Житомирської області за недійсними бюлетенями по голосуванню за кандидатуру ОСОБА_4 на посаду голови Овруцької районної ради Житомирської області від 26.11.2015 року та за кандидатуру ОСОБА_5 на посаду заступника голови Овруцької районної ради Житомирської області від 04.12.2015 року. Свої вимоги обґрунтував тим, що при проведенні голосування у бюлетенях була позначка «не підтримую жодного» при цьому пропущено слово «кандидата», на першій сесії сьомого скликання не було прийнято новий Регламент ради, до бюлетеня на посаду заступника голови Овруцької районної ради не було внесено кандидатуру ОСОБА_6.

Рішенням Коростенського районного суду Житомирської області в позові ОСОБА_2 до Овруцької районної ради про визнання нечинним рішення про обрання голови й заступника голови Овруцької районної ради Житомирської області за недійсними бюлетенями по голосуванню за кандидатуру ОСОБА_4 на посаду голови Овруцької районної ради Житомирської області від 26.11.2015 року та за кандидатуру ОСОБА_5 на посаду заступника голови Овруцької районної ради Житомирської області від 04.12.2015 року відмовлено за безпідставністю.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Сторони та третя особа будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги, в судове засідання не з'явилися. Позивач, представник відповідача та третя особа ОСОБА_3 подали до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності за наявними у справі матеріалами.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить суд залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Враховуючи, що особиста участь сторін та третьої особи в судовому засіданні не є обов'язковою, колегія суддів визнала можливим проводити розгляд апеляційної скарги за відсутності позивача, третьої особи та представника відповідача.

Згідно ст.308 КАС України справа переглядається в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

У відповідності до ст. 311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з огляду на таке.

З матеріалів справи вбачається, що 20.11.2015 року почала свою роботу перша сесія сьомого скликання новообраної Овруцької районної ради, яку скликав і вів голова Овруцької районної територіальної виборчої комісії.

До порядку денного сесії включено, зокрема, такі питання:

- про обрання голови Овруцької районної ради;

- про обрання заступника голови районної ради.

На другому пленарному засіданні першої сесії сьомого скликання Овруцької районної ради, вирішуючи питання щодо Регламенту першої сесії сьомого скликання Овруцької районної ради депутати, одноголосно вирішили не затверджувати регламент першої сесії, а працювати за Регламентом роботи Овруцької районної ради 6 скликання.

Розглядаючи та обговорюючи кандидатури на посаду голови районної ради, депутати одноголосно ухвалили внести до бюлетеня для таємного голосування по виборах голови Овруцької районної ради кандидатури ОСОБА_4 та ОСОБА_7

Відповідно до рішення першої сесії Овруцької районної ради від 26.11.2015, на підставі протоколу №3 засідання лічильної комісії по виборах голови Овруцької районної ради головою Овруцької районної ради обрано депутата районної ради ОСОБА_4.

Новообраний голова Овруцької районної ради ОСОБА_4 запропонував внести до бюлетеня для таємного голосування по виборах заступника голови районної ради кандидатуру депутата ОСОБА_2

За результатами таємного голосування рішення не було прийнято, оскільки вказаний кандидат не набрав необхідної кількості голосів.

На третьому пленарному засіданні першої сесії Овруцької районної ради 7 скликання, яке відбулась 04.12.2015 року, до порядку денного включено питання про обрання заступника голови ради. На посаду заступника голови районної ради повторно було запропоновано кандидатуру ОСОБА_2 Голосування було проведено таємно, але оскільки ОСОБА_2 не набрав необхідної кількості голосів, то рішення повторно не було прийнято.

Депутатами було запропоновано внести до бюлетеня кандидатуру ОСОБА_5 та ОСОБА_6 Однак, в силу положень ст.30 Регламенту Овруцької районної ради 6 скликання (за яким працювала перша сесія ради сьомого скликання) кандидатура ОСОБА_6 не могла бути внесена до бюлетеня, оскільки ОСОБА_8 обрана секретарем лічильної комісії.

За таких обставин голова районної ради запропонував внести до бюлетеня для таємного голосування по виборах заступника голови районної ради кандидатуру ОСОБА_5 Шляхом таємного голосування за кандидатуру ОСОБА_5 проголосували 20 депутатів, 7 депутатів не підтримали жодного кандидата.

Рішенням першої сесії Овруцької районної ради сьомого скликання №4 від 04.12.2015 року заступником голови Овруцької районної ради обрано ОСОБА_5.

Позивач вважає, що бюлетені для таємного голосування за кандидатуру голови районної ради є недійсними, як такі що є бюлетенями невстановленого зразка в силу положень ст.35 Регламенту Овруцької районної ради шостого скликання, оскільки до бюлетеня було внесено позначку «не підтримую жодного» при цьому пропущено слово «кандидата», що на думку позивача, не дало можливості депутатам належним чином виразити своє волевиявлення при голосуванні. Відтак, позивач вважає, що голова Овруцької районної ради ОСОБА_4 є незаконно обраним.

Крім того, позивач вважає, що оскільки незаконно обраний голова ради призначив наступне пленарне засідання на 04.12.2015 року, за його пропозицією до бюлетеня для таємного голосування по виборах заступника голови районної ради внесено кандидатуру ОСОБА_5, кандидатуру ОСОБА_6 не було внесено до бюлетеня, відтак усі бюлетені для таємного голосування по виборах заступника голови районної є недійсними, а ОСОБА_5 є незаконно обраним заступником голови районної ради.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача з позовом до суду.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, як орган місцевого самоврядування, дів відповідно до приписів Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус місцевих рад», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та при проведенні першої сесії сьомого скликання Овруцької районної ради дотримався процедури та порядку проведення першої сесії ради, які передбачені Регламентом Овруцької районної ради Житомирської області.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Згідно з частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади, організація і порядок проведення виборів голови та заступника районної ради визначені Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус місцевих рад», «Про службу в органах місцевого самоврядування». Регламентом Овруцької районної ради Житомирської області визначено порядок проведення першої сесії ради.

Відповідно до частин 1, 3-7, 11-13 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР (далі за текстом Закон №280/97-ВР) сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Першу сесію новообраної районної у місті, районної, обласної ради скликає відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради у кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості не більше п'яти осіб - представників партій (блоків), які набрали найбільшу кількість голосів на виборах. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання голови ради. З часу обрання голови ради він веде пленарні засідання ради відповідно до вимог цього Закону та регламенту ради.

В силу приписів ч.1 ст. 55 Закону №280/97-ВР голова районної ради обирається відповідною радою шляхом таємного голосування з числа її депутатів на строк повноважень ради.

Частинами 2, 3 ст.59 Закону №280/97-ВР встановлено, що рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Рішення ради приймається відкритим (у тому числі поіменним) або таємним голосуванням. Таємне голосування обов'язково проводиться у випадках, передбачених пунктами 4 і 16 ст. 26, пунктами 1, 29 і 31 ст. 43 та статтями 55, 56 цього Закону.

Відповідно ч.14 ст. 46 Закону №280/97-ВР, не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.

В силу приписів ч.14 ст.46 та ч.15 ст.47 Закону №280/97-ВР порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

Права депутата місцевої ради у раді та її органах визначаються ст. 19 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", ст.49 Закону №280/97-ВР, порядок реалізації зазначених прав визначається Регламентом відповідної ради. Також Регламентом може бути визначено інші питання діяльності депутатських груп (ч. 8 ст. 26), питання створення та діяльності депутатських фракцій (ч. 4 ст. 27) та інше.

Отже, вказаний Закон визначає Регламент ради як документ, що регулює процедурні питання роботи ради та її постійних комісій. Цей акт не може передбачати додаткових (крім визначених Законом) повноважень ради, постійних комісій.

Відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» заступник голови районної, районної у місті (у разі її створення) ради, перший заступник, заступник голови обласної ради обираються відповідною радою в межах строку її повноважень з числа депутатів цієї ради шляхом таємного голосування і здійснюють свої повноваження до припинення ними повноважень депутата ради відповідного скликання, крім випадків дострокового припинення їх повноважень у порядку, встановленому частинами третьою та четвертою цієї статті.

Відповідно до вимог ст.30 Регламенту Овруцької районної ради до лічильної комісії не можуть входити депутати , чиї кандидатури висунуті до складу органів, що обираються, чи призначаються на відповідні посади шляхом таємного голосування. За змістом ст.31 Регламенту Овруцької районної ради при виборах посадових осіб до бюлетеня включаються в алфавітному порядку всі запропоновані кандидатури із зазначенням прізвища, імені та по батькові. Праворуч навпроти прізвища кожного кандидата розміщується порожній квадрат. У кінці переліку прізвищ кандидатів міститься запис : «Не підтримую жодного кандидата». Праворуч навпроти цього запису розміщується порожній квадрат.

Отже, з аналізу вказаних правових норм та з урахуванням обставин справи, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції досліджені процедурні питання проведення першої сесії сьомого скликання Овруцької районної ради 20 листопада 2015 року, 26 листопада 2015 року, 04 грудня 2015 року та зроблений вірний висновок, що 26 листопада 2015 року на другому пленарному засіданні першої сесії сьомого скликання Овруцької районної ради за результатами таємного голосування, з дотриманням приписів Закону №280/97-ВР та положень Регламенту ради обрано головою районної ради ОСОБА_4 Та обставина, що до бюлетеня для таємного голосування за кандидатуру голови районної ради внесено позначку «не підтримую жодного» при цьому пропущено слово «кандидата», є формальним порушенням, яке не завадило депутатам належним чином виразити своє волевиявлення при голосуванні та не вплинуло на результати такого голосування.

Що стосується процедури висування кандидатури заступника голови ради та процедури проведення таємного голосування за кандидатуру ОСОБА_9, то колегія суддів вважає обґрунтованими висновки суду першої інстанції щодо дотримання такої процедури, позаяк зі змісту протоколу третього пленарного засідання першої сесії Овруцької районної ради сьомого скликання від 04.12.2015 року не вбачається, що кандидатура ОСОБА_6 після оголошення перерви була запропонована для включення до бюлетеня для таємного голосування по виборах заступника голови ради. До бюлетеня включено лише кандидатуру ОСОБА_9 і вказана обставина була відома усім депутатам до початку голосування по виборах заступника голови ради.

Отже, суд першої інстанції дійшов обґрунтованих висновків, що оскаржуване рішення від 04 грудня 2015 року №4 «Про обрання заступника голови Овруцької районної ради» відповідає приписам частин другої статті 2 КАС України, не порушує прав, свобод та інтересів позивача, а тому відмовив у задоволенні позовних вимог, як необґрунтованих.

Викладені в апеляційній скарзі доводи спростовані встановленими вище обставинами та висновками.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Рішення прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "15" січня 2018 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Л.В. Кузьменко

судді: Т.В. Іваненко

ОСОБА_1

Повне судове рішення складено "30" травня 2018 р.