10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 806/220/18
іменем України
"30" травня 2018 р. м. Житомир
ОСОБА_1 апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Мацького Є.М.
суддів: Шевчук С.М.
ОСОБА_2,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від "16" лютого 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання провести перерахунок пенсії , -
суддя в 1-й інстанції - Лавренчук О.В.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м.Житомир,
дата складання повного тексту 21.02.2018 року
12.01.2018 року ОСОБА_3 подав до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду адміністративний позов, просив визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в перерахунку пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011р "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії згідно пункту 9-1 вищезазначеної Постанови з 01.10.2017р.
Рішенням ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від "16" лютого 2018 року відмовлено в задоволенні адміністративного позову.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено з порушенням вимог матеріального та процесуального законодавства, ОСОБА_3 звернувся з апеляційною скаргою, просить суд скасувати рішення ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від "16" лютого 2018 року та ухвалити нове про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що судом першої інстанції безпідставно відмовлено в задоволенні адміністративного позову, оскільки позивач дійсно приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому відноситься до категорії осіб щодо яких застосовується пункт 9-1 Постанови КМУ №1210 від 23.11.2011р "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В відзиві на апеляційну скаргу Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017р "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено порядок обчислення пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. ОСОБА_3 не проходив дійсну строкову службу під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Колегія суддів, заслухавши доповідь головуючого судді по справі, перевіривши правильність висновків суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, встановила наступне.
Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_3 (02.06.1946р.н.) перебуває на обліку в ОСОБА_1 об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України №796-XII від 28.02.1991р "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно посвідчення серії А №017171 ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.4).
В грудні 2017 року позивач звернувся до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про перерахунок пенсії, просив провести перерахунок пенсії згідно постанови КМУ №851 від 15.11.2017р.
ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 11.12.2017р №Ш-641 відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії. Обґрунтовуючи відмову відповідач зазначив, що ОСОБА_3 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, а Постановою КМУ №851 від 15.11.2017р встановлено порядок обчислення пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю (а.с.6).
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України №796-XII від 28.02.1991р "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Статтею 59 вищезазначеного Закону (в редакції, чинній на день призначення пенсії по інвалідності) визначено, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.
Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків) або відповідно до статті 54 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Законом України №2148-VIII від 03.10.2017р "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" статтю 59 Закону викладено в редакції: "Пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.
Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року".
Із системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що законодавець розширив перелік категорій осіб на які вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аварій та випробувань та у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Частина 2 статті 59 Закону України №796-XII від 28.02.1991р врегульовує порядок призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та набули інвалідність, відповідно до якої цим особам за їх бажанням пенсії можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.
За замістом статті 10 Закону №796-XII від 28.02.1991р до осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС належать не тільки військовослужбовці, а враховуючи, що стаття 59 Закону регулює пенсії саме військовослужбовців, логічним є висновок, що частина 3 статті 59 Закону визначає порядок призначення пенсії серед інших особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, саме під час проходження дійсної строкової служби.
Таким чином, колегія суддів приходить висновку, що для отримання пенсії за частиною 3 статті 59 Закону №796-XII від 28.02.1991р особі необхідно відповідати наступним критеріям: особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї; участь особи відбувалась під час проходження дійсної строкової служби; особа набула інвалідність внаслідок вищевказаної участі.
Посилання позивача, що пункт 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою КМУ №1210 від 23.11.2011р, регулює тільки умови і порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно статті 54 Закону, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки пунктом 1 постанови КМУ №851 від 15.11.2017р "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у першому реченні пункту 1 слова і цифри "статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" замінено словами і цифрами "статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ОСОБА_3 дійсно приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Однак, згідно копії військового квитка, виданого ОСОБА_1 МВК, копія якого міститься в матеріалах справи, ОСОБА_3 проходив строкову військову службу в ОСОБА_1 радіотехнічному училищі з 01.09.1964р по 20.05.1966р (а.с.34).
Враховуючи вищезазначене, оскільки ОСОБА_3 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, колегія суддів вважає, що частина 3 статті 59 Закону №796-XII від 28.02.1991р на нього не розповсюджується. ОСОБА_1 об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області доведено правомірність рішення від 11.12.2017р №Ш-641, яким відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії.
Згідно статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, рішення ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від "16" лютого 2018 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Є.М. Мацький
судді: С.М. Шевчук
ОСОБА_2
Повне судове рішення складено "30" травня 2018 р.