18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
15 травня 2018 року м. Черкаси справа № 925/220/18
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Чевгуза О.В., з секретарем судового засідання Горбатюк С.В., за участю прокурора відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_1 представників сторін:
від Черкаської обласної державної адміністрації - представник не з'явився,
від Ліплявської сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області: представник не з'явився,
від відповідача - представник не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області у місті Черкаси справу:
за позовом заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Черкаської обласної державної адміністрації, Ліплявської сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області, с. Ліпляве, Канівський район
до Приватного акціонерного товариства “Канівриба”, с. Ліпляве, Канівський район
про внесення змін до договору оренди землі та стягнення збитків у розмірі 1358592,08 грн.,
До господарського суду Черкаської області звернувся заступник керівника Золотоніської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Черкаської обласної державної адміністрації, Ліплявської сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області з позовом до Приватного акціонерного товариства “Канівриба” про внесення змін до договору оренди землі та стягнення збитків у вигляді неодержаних доходів (упущеної вигоди) у розмірі 1358592,08 грн., з яких 56885,04 грн. - пеня, 42903,50 грн. - 3% річних, 230135,56 грн. - інфляційні втрати та відшкодування судових витрат.
В обґрунтування заявлених вимог прокурор послався на те, що враховуючи розроблені та затверджені в 2010 та в 2017 роках нормативно-грошові оцінки земельної ділянки площею 986,62 га, яку орендує ПрАТ „Канівриба", останні мали б внести в договір оренди землі зміни в частині грошової оцінки земельної ділянки та перегляду розміру орендної плати починаючи з 01.11.2010 та відповідно з 01.06.2017 (з моменту дій затверджених нормативних грошових оцінок орендованої землі). Натомість, упродовж останніх років ПрАТ „Канівриба" декларує та сплачує орендну плату без врахування нормативно-грошової оцінки земельної ділянки та всупереч вимог підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового Кодексу України в редакціях, які діяли на відповідних бюджетний рік. На думку прокурора в результаті протиправної поведінки чи бездіяльності посадових осіб відповідача, нормативно-грошову оцінку упродовж 2015-2017 років не задекларовано та про її затвердження не повідомлено розпорядника земель - Черкаську обласну державну адміністрацію, як наслідок зміни щодо розміру орендної плати в договір не внесені та до бюджету Ліплявської сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області сплачено оренду плату, яка є значно заниженою та не відповідає вимогам Податкового кодексу України.
Наявність підстав для здійснення представництва інтересів держави у даному спорі прокурор обґрунтував необхідністю задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно важливого питання про платне користування земельною ділянкою, що перебуває у комунальній власності.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 19 березня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, справу призначено до розгляду у підготовчому засіданні.
24.04.2018 заступник керівника Золотоніської місцевої прокуратури подав до суду заяву про зменшення позовних вимог відповідно до ч. 2 ст. 46 Господарського процесуального Кодексу України. В заяві заступник керівника вказав на те, що штрафні санкції на підставі ст. 625 ЦК України застосовуються при стягненні збитків у договірних зобов'язаннях. Відтак, заявлені вимоги про стягнення з ПрАТ „Канівриба" штрафних санкцій, у тому числі пені 56 885,04 грн., 3 % річних від простроченої суми боргу 42 903,50 грн., та інфляційних втрат 230 135,56 грн., а всього в сумі 329 925,00 грн. є передчасними. Тому в цій частині позовні вимоги просить зменшити, а також просить повернути на користь Прокуратури Черкаської області зайво сплачену суму судового збору за подання позовної заяви, в розмірі 4948,86 грн.
Згідно п. 2 ч. 2 ст. 46 ГПК України крім прав та обов'язків, визначених у статті 42 цього Кодексу позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Господарський суд вважає, що прокурор фактично відмовився від позовних вимог в частині стягнення з відповідача пені 56 885,04 грн., 3 % річних від простроченої суми боргу 42 903,50 грн., та інфляційних втрат 230 135,56 грн., а всього в сумі 329 925,00 грн, а тому вважає за необхідне провадження у справі в цій частині закрити та відповідно до ст. 130 ГПК України повернути прокурору 50% від судового збору, яким оплачено зазначену вимогу.
У відзиві на позовну заяву від 10.04.2018 відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову повністю, оскільки вважає його цілком надуманим, безпідставним та таким, що не ґрунтується на нормах чинного законодавства України в зв'язку з наступним.
ПрАТ «Канівриба» використовує на умовах оренди землі водного фонду державної власності загальною площею 986,620 га для риборозведення, яка розташована в адміністративних межах Ліплявської сільської ради, нині - Ліплявської сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області.
З 17.01.2012 по 05.06.2015 користування ПрАТ «Канівриба» землею за вказівкою голови Черкаської ОДА ОСОБА_2 було призупинено дію розпорядження Голови Канівської РДА від 17.01.2012 № 17/01-02-1.
Дію договору було відновлено 05.06.2015 постановою Черкаського окружного адміністративного суду №823/1138/15 (а.с.121-125), орендна плата вносилась орендарем у чіткій відповідності до умов договору з урахуванням індексів інфляції (згідно з листом Черкаської ОДПІ від 19.01.12018 до Золотоніської місцевої прокуратури, товариством подаються декларації по орендній платі і станом на 19.01.2018 борги по оренді відсутні, рахується переплата).
Відповідно до ст. 93 ЗК, п.п. 288.1., 288.4. ст. 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої
земельної ділянки, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно з ЦК України (ст. 651) зміна або розірвання договору оренди землі допускається за згодою сторін, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду у разі істотного порушення його умов однією з сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Діючим договором - «іншого не встановлено».
Відповідно до умов договору, норм ГК України, ЗУ «Про оренду землі», зміна умов договору оренди землі здійснюється виключно за взаємною згодою сторін. Зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ст. 122 ЗК України повноваження розпорядження землями водного фонду (в т.ч. укладання та зміна договорів оренди землі) належить Обласним державним адміністраціям. Від Черкаської ОДА до ПрАТ «Канівриба» пропозиції щодо внесення змін до умов договору в частині орендної плати не надходило.
Також у відзиві на позов відповідач стверджує, що заступник керівника Золотоніської місцевої прокуратури не має повноважень на звернення до господарського суду з позовом в інтересах держави.
24.04.2018 заступник керівника Золотоніської місцевої прокуратури подав до суду відповідь на відзив де пояснив, що згідно зі ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і з порядку, що визначені законом. Організація та порядок діяльності прокуратури визначаються законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про прокуратуру» прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави. Крім того, єдність системи прокуратури, крім іншого, забезпечується єдиними засадами організації та діяльності прокуратури та єдиним статусом прокурорів.
Згідно зі ст. 2 вказаного закону на прокуратуру покладається, зокрема, така функція як представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених цим Законом. У систему органів прокуратури, відповідно до ст. 7 Закону України Про прокуратуру» входять місцеві прокуратури, які очолюють керівник місцевої прокуратури, що має першого заступника та не більше двох заступників. Наказом прокурора Черкаської області від 14.12.2015 № 767 к ОСОБА_3 призначено на посаду заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури з 15.12.2015 року. (а.с. 149). Відповідно до наказу керівника Золотоніської місцевої прокуратури про розподіл обов'язків між прокурорськими працівниками Золотоніської місцевої прокуратури від 07.02.2018, на заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури ОСОБА_3 у межах території міста Канева та Канівського району (із дислокацією у Канівському відділі Золотоніської місцевої прокуратури) покладено відповідальність за організацію представництва в суді інтересів держави в суді та їх захисту при виконанні судових рішень.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про прокуратуру» право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що заступник керівника Золотоніської місцевої прокуратури має право на подання позовної заяви та у розумінні ст. 53 Господарського процесуального кодексу України є прокурором, якому надано право звертатися до суду в інтересах держави, а не є органом державної влади, що зазначено відповідачем у відзиві на позовну заяву.
Ухвалою суду від 07.05.2018 за заявою заступника керівника прокуратури замінено позивача у справі Ліплявську сільську раду Канівського району Черкаської області на його правонаступника - Ліплявську сільську раду об'єднаної територіальної громади Черкаської області.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 07.05.2018 відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 185 Господарського процесуального кодексу України підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні прокурор та представники позивачів позовні вимоги підтримали повністю та просили їх задовольнити з підстав та мотивів, зазначених у позовній заяві, відповіді на відзив та з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог.
У судовому засідання представник відповідача проти позову заперечив з мотивів та підстав, викладених у письмовому відзиві на позов.
Заслухавши доводи та пояснення прокурора, представників сторін і дослідивши наявні у матеріалах справи докази, судом встановлено такі обставини:
11.04.2005 між Канівською районною державною адміністрацією на підставі розпорядження від 24.03.2005 №79 та ЗАТ „Канівриба" укладено договір оренди землі (далі по тексту Договір), відповідно до якого в строкове платне користування передано земельну ділянку для риборозведення без зміни її цільового призначення, яка знаходиться в адміністративних межах Ліплявської сільської ради Канівського району (п. 1 Договору)
Згідно з п. 2 Договору в оренду передана земельна ділянка загальною площею 986,770 га, з них рілля 0,15 га сіножаті 43,86 га, господарські двори 1.20 га, господарські шляхи 0,15 га, чагарники 1,80 га, гідротехнічні споруди 18,50 га болота низинні 20.12 га, відкриті землі без рослинного покриву 8.56 га, штучні водостоки 0,22 га штучні водосховища 892,21 га.
На земельній ділянці на площі 1.20 га знаходяться господарські будівлі та двори. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки не проводилася (п. 3 Договору).
Договір оренди укладено строком на 49 років, (п. 6 Договору).
Відповідно до п. 7 Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 132,00 грн. за га на рік (ріллі); 41,00 грн. за 1 га на рік (сіножаті); 32. 00 грн. за 1 га на рік (господарські двори); 16,00 грн. за 1 га на рік (господарські шляхи); 41,00 грн. за 1 га на рік (чагарники); 36,00 грн. на рік (гідротехнічні споруди, болота низинні, відкриті землі без рослинного покриву, штучні водостоки, штучні водосховища). Всього орендна плата становить 35758,62 грн. в рік за 986.770 га.
Відповідно до п. 8 Договору орендна плата за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Відповідно до п. 9 Договору орендна плата вноситься орендарем щомісячно рівними частинами в сумі 2979,89 грн. до 15 числа місяця, наступного за звітним на розрахунковий рахунок Ліплявської сільської ради.
Відповідно до п.11 Договору розмір орендної плати переглядається один раз в 3 роки. у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
У разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0,1 % від несплаченої суми за кожний день прострочення, (п. 12 Договору).
Пунктами 13-15 Договору передбачені умови використання земельної ділянки. Відповідно Договору земельна ділянка передається в оренду для риборозведення. Цільове призначення землі - землі водного фонду.
Відповідно до п. 34 Договору, зміна умов договору здійснюється в письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Відповідно до п.35 Договору, дія договору припиняється у разі закінчення строку на який йото було укладено, придбання орендарем земельної ділянки у власність, викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановлену законом, ліквідації юридичної особи-орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п.36 Договору, дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Відповідно до п.37 Договору, Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що не порушення сталося не з її вини. (п.п. 39, 40 Договору).
Згідно з Прикінцевими положеннями договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
11.04.2005 Договір оренди землі від 11.04.2005 зареєстрований в Канівському районному відділі Черкаської регіональної філії центру ДЗК про що у Державному реєстрі земель внесено запис за № 040578600016.
За підписаним обома сторонами актом приймання-передачі земельної ділянки 11.04.2005 Канівська районна державна адміністрація передала за рахунок земель Ліплявської сільської ради земельну ділянку орендарю, а останній прийняв передбачену договором від 11.04.2005 земельну ділянку в строкове платне користування.
Відповідно до листа Ліплявської сільської ради від 06.02.2018 № 63 на рахунки сільської ради від ПрАТ „Канівриба" надійшло орендної плати в 2016 році - 4850,00 грн. (20.01.2016), в 2017 році 162303,92 грн (28.02.2017- 80265,87. 28.02.2017- 14180,00 грн. нарахована пеня 16973.57 грн., 19.04.2017 7111.42 грн.. 29.05.2017 - 7161.05 три., нарахована пеня 70.90 грн, 15.06.2017 7090.15 грн.. 19.07.2017 - 7090.15 грн., нарахована пеня - 28.36 грн., 15.08.2017 -7090.15 грн. 13.09.2017 - 7090,15 грн., 13.11.2017 - 7090.15 грн.. 30.11.2017 - 1062.00 грн. (а.с. 75).
Рішенням Канівської районної ради від 06.10.2010 № 37-8/V затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 986,620 га для риборозведення акціонерному ЗАТ „Канівриба" в адміністративних межах Ліплявської сільської ради Канівського району з рекомендованою орендною платою до 12% від нормативної грошової оцінки землі. Згідно додатку до рішення «Розрахунок нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що затверджуються на сесії Канівської районної ради 06.10.2010, ЗАТ „Канівриба" затверджено нормативно-грошову оцінку за землі водного фонду площею 986,620 га у розмірі 12991922,83. нормативно-грошова оцінка 1 га - 13168,10 грн.. 1 % від нормативної грошової оцінки - 131,68 грн., 3 % за 1 га - 395,01 грн., 11,99 % - 1578,84 грн. за 1 га. (а.с. 70-71).
31.05.2017 Канівською районною радою прийнято рішення № 13-18/VІІ «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки землі на земельну ділянку ПАТ „Канівриба" площею 986,62 га для риборозведення, що розташована в адміністративних межах Ліплявської сільської ради Канівського району» затверджено нову нормативно-грошову оцінку вказаної земельної ділянки у розмірі 14 076 127.16 грн. (а.с.62)
За доводами та розрахунками заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури відповідач має заборгованість у вигляді неодержаних доходів (упущеної вигоди) Ліплявською сільською радою об'єднаної територіальної громади Черкаської області за останні три роки відповідно до Договору оренди земельної ділянки в сумі 1028667,98 грн. 24 коп..
Загальні умови виконання господарських зобов'язань визначені статтею 193 Господарського кодексу України, згідно з якою суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 179 ГК України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі:
вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству;
примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст;
типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови;
договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.
Зміст договору, що укладається на підставі державного замовлення, повинен відповідати цьому замовленню.
Суб'єкти господарювання, які забезпечують споживачів, зазначених у частині першій цієї статті, електроенергією, зв'язком, послугами залізничного та інших видів транспорту, а у випадках, передбачених законом, також інші суб'єкти зобов'язані укладати договори з усіма споживачами їхньої продукції (послуг). Законодавством можуть бути передбачені обов'язкові умови таких договорів.
Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Відповідно до статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Зазначена стаття узгоджується з приписами статті 526 Цивільного кодексу України, якою встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За змістом статей 599 та 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання, яке припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Сторонами не заперечується факт передачі та прийняття в користування земельної ділянки на виконання договору оренди землі від 11.05.2005.
Відповідно до статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Згідно з частиною 1 статті 15 Закону “Про оренду землі” однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
За змістом частин 1, 2 статті 21 Закону України “Про оренду землі” орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Відповідно до частини 1 статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Позивачем у позовній заяві розрахунок недоотриманої суми орендної плати обґрунтовується необхідністю застосування нормативно грошової оцінки земельної ділянки встановленої рішенням Канівської районної ради від 06.10.2010 № 37-8/V та від 31.05.2017 № 13-18/VII.
Застосування позивачем в односторонньому порядку на підставі рішень Канівської районної ради від 06.10.2010 № 37-8/V та від 31.05.2017 № 13-18/VII без внесення відповідних змін до вказаного Договору більшого розміру орендної плати суперечить приписам статті 288 Податкового кодексу України та статей 21 і 30 Закону України "Про оренду землі", які передбачають, що розмір орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди і, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, а у разі відсутності такої - в судовому порядку.
Отже, без відповідної зміни за згодою сторін або в судовому порядку умов договору від 11.04.2005 щодо розміру орендної плати вимога заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури щодо стягнення з відповідача є безпідставною.
Згідно із ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. За приписом статті 86 цього кодексу Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, враховуючи пояснення прокурора та представників сторін, суд вважає позовні вимоги в частині стягнення збитків у вигляді неодержаних доходів (упущеної вигоди) в сумі 1028667,98 грн. такими, що не підлягають до задоволення.
Щодо вимоги заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури про внесення змін до укладеного 11 квітня 2005 року між Канівською районною державною адміністрацією та Приватним акціонерним товариством “Канівриба” (вул. Рибна, 1, с. Литвинець, Канівський район, Черкаська область, код ЄДРПОУ 02799036) договору оренди землі, зареєстрованому у Канівському відділі Черкаської регіональної філії центру Державного земельного кадастру 11.04.2005 за №040578600016, суд приходить до наступного.
Згідно з положеннями ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Статтею 274 Податкового кодексу України встановлено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Базою для оподаткування земельним податком відповідно до статті 271 Податкового кодексу України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.
Згідно з ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
31.05.2017 Канівською районною радою прийнято рішення № 13-18/VІІ «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки землі на земельну ділянку ПАТ „Канівриба" площею 986,62 га для риборозведення, що розташована в адміністративних межах Ліплявської сільської ради Канівського району» затверджено нову нормативно-грошову оцінку вказаної земельної ділянки у розмірі 14 076 127,16 грн. (а.с.62).
За змістом статті 30 Закону України “Про оренду землі” зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно з частинами першою, другою статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі ст. 654 ЦК України зміна договору вчиняється у такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України, щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його, права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Отже, нормативна грошова оцінка земельної ділянки є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності. Розрахунок орендної плати подається орендарем до державної фіскальної служби і контролюється цим органом, нормативна грошова оцінка земельної ділянки зазначається у договорі.
З огляду на умови Договору, приписи ст. 627, ч. І ст.632 ЦК України, ст. 13 Закону України “Про оцінку земель”, ст. 21 Закону України “Про оренду землі”, ст. 288 Податкового кодексу України, враховуючи правові висновки Верховного Суду України у спорах щодо обов'язковості внесення змін до договору, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, зокрема викладених у постановах ВСУ від 07.10.2015 у справі №3-481гс15, від 01.07.2015 у справі №916/2772/14, суд приходить до висновку про те, що позивач належними та допустимими доказами довів суду порушення відповідачем його права, а тому позов в частині зобов'язання внесення змін до договору підлягає до задоволення.
Відповідно до ст. 129 ГПК України з відповідача на користь прокуратури Черкаської області підлягають до стягнення витрати зі сплати судового збору в сумі 1762 грн. Також прокуратурі Черкаської області належить повернути з Державного бюджету України сплачений судовий збір в сумі 2474 грн. 43 коп. Оригінал платіжного доручення № 314 від 02 березня 2018 року залишити в матеріалах справи.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-241 ГПК України, суд
Позов задовольнити частково.
Внести до укладеного 11 квітня 2005 року між Канівською районною державною адміністрацією та Приватним акціонерним товариством “Канівриба” (вул. Рибна, 1, с. Литвинець, Канівський район, Черкаська область, код ЄДРПОУ 02799036) договору оренди землі, зареєстрованому у Канівському відділі Черкаської регіональної філії центру Державного земельного кадастру 11.04.2005 за №040578600016, такі зміни:
- пункт 3 викласти в наступній редакції:
“нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 986,620 га становить 14067127, 16 грн. Розмір грошової оцінки не є сталим і змінюється з проведенням її щорічної індексації та внесення змін на підставі вимог діючого законодавства”.
- пункт 7 викласти у наступній редакції:
“орендна плата вноситься орендарем за земельні ділянки у грошовій формі в розмірі земельного податку”.
Закрити провадження у справі в частині позовних вимог про стягнення з Приватного акціонерного товариства “Канівриба” (вул. Рибна, 1, с. Литвинець, Канівський район, Черкаська область, код ЄДРПОУ 02799036) 56885,04 грн. пені, 42903,50 грн. 3% річних та 230135,56 грн. інфляційних втрат.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства “Канівриба” (вул. Рибна, 1, с. Литвинець, Канівський район, Черкаська область, код ЄДРПОУ 02799036) на користь прокуратури Черкаської області (бульвар Шевченка, 286, м. Черкаси, код ЄДРПОУ 02911119, р/р 35212034003751 в Державній казначейській службі України в м. Київ, МФО 820172) витрати зі сплати судового збору в сумі 1762 грн.
Повернути з Державного бюджету України прокуратурі Черкаської області (бульвар Шевченка, 286, м. Черкаси, код ЄДРПОУ 02911119, р/р 35212034003751 в Державній казначейській службі України в м. Київ, МФО 820172) витрат зі сплати судового збору в сумі 2474 грн. 43 коп.
Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 31.05.2018.
Суддя О.В. Чевгуз