29 травня 2018 року м. Житомир справа № 288/147/18
категорія 6.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шуляк Л.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Архівного сектору Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області про зобов'язання зареєструвати припинення права власності,
встановив:
До Попільнянського районного суду Житомирської області звернулась ОСОБА_1 із позовом, в якому просить зобов'язати Центр надання адміністративних послуг при Попільнянській районні державній адміністрації Житомирської області в особі державного реєстратора прав на нерухоме майно Ільницької Ольги Андріївни зареєструвати припинення права власності на нежитлові приміщення готелю АДРЕСА_1
Позовні вимоги мотивовані тим, що державним реєстратором безпідставно відмовлено у реєстрації припинення права власності на нежитлові приміщення, оскільки позивачем було надано усі необхідні документи для проведення даної реєстраційної дії.
Ухвалою Попільнянського районного суду Житомирської області від 05 лютого 2018 року справа за №288/14718 передана за підсудністю до Житомирського окружного адміністративного суду у порядку, визначеному статтею 29 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Зазначена адміністративна справа надійшла до Житомирського окружного адміністративного суду 22.03.2018.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 26.03.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 20.04.2018.
Протокольною ухвалою суду від 20.04.2018 замінено неналежного відповідача у справі на належного - Архівний сектор Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області та відкладено розгляд справи на 14.05.2018.
В судовому засіданні 14.05.2018 оголошено перерву до 23.05.2018.
В судове засідання 23.05.2018 позивач та його представник не з'явились, представник позивача подав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач відзив на позов не подав, надіслав заяву про розгляд справи без участі свого представника.
Дану справу розглянуто у письмовому провадженні в порядку ч.3 ст.194 та ст.262 КАС України із складанням судового рішення відповідно до ч.4 ст.243 та ч.5 ст.250 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи, 26.12.2017 ОСОБА_1 подала заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності) №26057235 для реєстрації припинення права власності щодо нерухомого майна - приміщення готелю АДРЕСА_1 (а.с.54-55). До заяви додано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації від 03.10.2017, договір про спільну діяльність від 01.11.2006, довідку КП"Бердичівське міжміське бюро технічної інвентаризації №1456 від 24.10.2017, рішення Попільнянської селищної ради Житомирської області від 25.11.2016 (а.с.58-65).
Рішенням Державного реєстратора прав на нерухоме майно, архівного сектору Попільнянського районної державної адміністрації Житомирської області Ільницькою Ольгою Андріївною №39042936 від 29.12.2017 відмовлено у державній реєстрації права власності, форма власності: приватна, на приміщення готелю АДРЕСА_1 за суб'єктом: ОСОБА_1, з посиланням на те, що наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями та подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження (а.с.6).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав), згідно зі статтею 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-IV (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 1952-IV) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Пунктом 2 частини першої статті 4 Закону № 1952-IV передбачено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону № 1952-IV, державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:
1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;
2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;
3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;
4) внесення записів до Державного реєстру прав;
5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
За змістом частини другої статті 9 Закону № 1952-IV, державний реєстратор:
1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:
відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом);
відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень;
відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах;
наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону;
наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав;
2) приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав;
3) відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи;
4) веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна;
5) присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації;
6) видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
7) надає інформацію з Державного реєстру прав або відмовляє у її наданні у випадках, передбачених цим Законом;
8) у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень;
8-1) під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та оформлені в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент оформлення права законодавства проводили таке оформлення, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо оформлених речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки;
9) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ст.24 Закону № 1952-IV у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:
1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону;
2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою;
3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом;
4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження;
5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями;
6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно;
7) заяву про державну реєстрацію обтяжень щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;
8) після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав;
9) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;
10) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка згідно із законодавством не має повноважень подавати заяви в електронній формі;
11) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав;
12) заявника, який звернувся із заявою про державну реєстрацію прав, що матиме наслідком відчуження майна, внесено до Єдиного реєстру боржників.
За наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 затверджено Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, який визначає умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Відповідно до п.40 Порядку державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених статтею 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та цим Порядком.
Згідно із п.75 Порядку для державної реєстрації припинення права власності на об'єкт нерухомого майна, об'єкт незавершеного будівництва у зв'язку з його знищенням подаються:
1) документ, відповідно до якого підтверджується факт такого знищення;
2) документ, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна (крім випадків, коли право власності на такий об'єкт вже зареєстровано в Державному реєстрі прав або коли такі документи було знищено одночасно із знищенням такого об'єкта).
Суд звертає увагу, що державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам (частина четверта 4 стаття 15 Закону № 1952-IV).
Позивачем подано державному реєстратору саме заяву про державну реєстрацію припинення права власності на об'єкт нерухомого майна. При цьому, серед документів, доданих до даної заяви був відсутній документ, відповідно до якого підтверджується факт знищення нерухомого майна, а тому державний реєстратор прийшов до правильного висновку щодо відмови у державній реєстрації заявленого права.
Як зазначив представник позивача, приміщення готелю "Жовтень" не було повністю знищено, несучі стіни приміщення залишено, реконструкцію проведено всередині приміщення.
Із доданих до заяви документів вбачається, що нерухоме майно - приміщення готелю АДРЕСА_1 було переобладнано (реконструйовано) в житлову квартиру, при цьому право власності має набути інша особа.
В даному випадку мала здійснюватись державна реєстрація права власності у зв'язку із зміною суб'єкта такого права в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна, що врегульовано п.45 Порядку, проте позивач з такою заявою не зверталась.
Водночас, слід звернути увагу, що відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, сформованого станом на 29.12.2017, зареєстровано 19.05.2016 обтяження (арешт) на нерухоме майно - приміщення готелю АДРЕСА_1 на підставі постанови відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області №519098658, що є підставою для відмови у державній реєстрації прав згідно із п.6 ст.24 Закону № 1952-IV.
За таких обставин, відсутні підстави для скасування рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно, архівного сектору Попільнянського районної державної адміністрації Житомирської області №39042936 від 29.12.2017, а отже у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя Л.А.Шуляк
Повний текст складено 29.05.18