23 травня 2018 року м. Житомир
справа № 806/1810/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 20 грудня 2017 року перерахунок призначеної пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданого документа, а саме довідки начальника Житомирського військового інституту імені ОСОБА_2 за вх.№38 від 06.02.2018, з урахуванням в складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплачених за період з грудня 2015 року по листопад 2017 року суми грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, додаткової грошової винагороди та одноразових премій, з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, виплати різницю в недоотриманій з 20 грудня 2017 року пенсії та виплачувати перераховану пенсію в новому розмірі без обмеження кінцевої дати.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в обґрунтування позову зазначає, що з 20.12.2017 перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проте при призначенні пенсії відповідачем не враховані додаткові види грошового забезпечення а саме: грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, додаткова грошова винагорода, одноразові премії, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов"язкове соціальне страхування. Позивач 19 лютого 2018 року звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області від 21.03.2018 йому було відмовлено.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 10.04.2018 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
27 квітня 2018 року відповідач подав письмовий відзив на позовну заяву за вхідним №8948/18, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та зазначає, що згідно з положеннями ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для визначення розміру пенсії окрім щомісячних премій та відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення враховуються лише щомісячні надбавки, доплати, підвищення, а не щомісячні винагороди, а також допомоги, компенсації, індексації та інші одноразові види грошового забезпечення. Відповідач також вказує, що строк проведення перерахунку раніше призначеної пенсії військовослужбовцям відповідно до ч.2.ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, а тому перерахунок варто проводити з 01.03.2018.
З огляду на викладене, відповідач просить залишити без розгляду вимоги з 20.12.2016 по 28.02.2017 та відмовити позивачу в задоволенні вимог з 01.03.2018 у зв"язку з безпідставністю і необґрунтованістю.
Згідно з ухвалою суду від 08 травня 2018 року справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.
22 травня 2018 року представник позивача прибув до суду, проте перед початком судового засідання, подав клопотання від 22.05.2018 про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Представник відповідача також прибув до суду, проте перед початком судового засідання подав клопотання від 22.05.2018 про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Зважаючи на подані представниками сторін клопотання та керуючись приписами ч.9 ст.205 та ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд переходить до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.258 КАС України - не пізніше закінчення строків розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Судом встановлено, що відповідно до наказу першого заступника Міністра оборони України від 16.11.2017 №67-РС прапорщика ОСОБА_1, головного старшину військового оркестру Житомирського військового інституту імені ОСОБА_2 звільнено з військової служби у запас за пунктом «а» (у зв"язку із закінченням стоку контракту) (а.с.14).
Згідно з наказом начальника Житомирського військового інституту імені ОСОБА_2 (по стройовій частині) №340 від 19.12.2017 прапорщика ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення 19.12.2017 (а.с.15-16).
З 20.12.2017 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
20.02.2018 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії з урахуванням додаткових документів - довідки начальника Житомирського військового інституту імені ОСОБА_2 за вих.№38 від 06.02.2018, яка засвідчує проведення виплати сум додаткових грошових виплат, що не були враховані при нарахуванні пенсії, а саме: грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, додаткова грошова винагорода, одноразова премія, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов"язкове соціальне страхування (а.с.22).
В листі №А-1291 від 21.03.2018 відповідач повідомив позивача, що відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачено включення до додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для призначення пенсії сум щомісячної додаткової грошової винагороди; матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань; грошової допомоги на оздоровлення; одноразової премії, оскільки вони не мають систематичного характеру, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною (а.с.23).
Не погоджуючись з такими доводами відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" 20 грудня 1991 року №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за № 638/15329, встановлено, що розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Зазначене свідчить, що зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні були враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з них страхових внесків.
Верховний Суд України у постанові від 10.03.2015 (справа № 21-70а15) вказав, що додаткові види грошового забезпечення, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.
Відповідно до довідки начальника військового інституту від 06.02.2018 за вих.№38 в період з грудня 2015 року по листопад 2017 року ОСОБА_1 нараховано грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу, додаткову грошову винагороду, одноразову премію (а.с.19).
Зміст даної довідки за підписом генерал-майора ОСОБА_3 та начальника фінансово-економічної служби майора ОСОБА_4, свідчить, що у період з грудня 2015 року по листопад 2017 року з грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, додаткової грошової винагороди, одноразової премії було утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням виплачених за період з грудня 2015 року по листопад 2017 року сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, додаткової грошової винагороди, одноразової премії, оскільки з даних видів грошового забезпечення сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Щодо часу, з якого позивач має право на перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Позивач звернувся із заявою про проведення перерахунку пенсії 20.02.2018.
З урахуванням вимог статті 45 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок і виплату пенсії позивачу необхідно здійснити з врахуванням виплачених сум додаткових видів грошового забезпечення з 01.03.2018.
Щодо посилання відповідача на аргумент, щодо суперечностей сум зазначних у додатковій довідці з сумами, що зазначені в персоніфікованому обліку індивідуальних відомостей, суд зазначає наступне.
Відповідачем на підтвердження вищевказаного посилання не надано, жодного доказу.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Одночасно суд звертає увагу, що вказане не було підставою відмови позивачу у перерахунку пенсії.
Абзацом 2 ч.2 ст. 77 КАС України, передбачено, що у таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З приводу позовної вимоги про зобов'язання відповідача виплачувати перераховану пенсію в новому розмірі без обмеження кінцевої дати виплат, суд зазначає наступне.
Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.
Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Суд зазначає, що позивач, заявляючи дану позовну вимогу, фактично просить суд втрутитися у дискреційні повноваження Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо визначення періоду виплати пенсії.
З урахуванням викладеного, у задоволенні позовних вимог у частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплачувати перераховану пенсію у новому розмірі без обмеження кінцевої дати виплат, слід відмовити.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
В силу приписів ч. 4 ст. 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 205, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,Житомир, 10020, ідн. код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд.7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, - задовольнити частково.
Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ідн. код НОМЕР_1) з 01 березня 2018 року на підставі раніше поданих документів та додатково наданої довідки начальника Житомирського військового інституту імені ОСОБА_2 за вих.№38 від 06.02.2018, з урахуванням у складі грошового забезпечення, виплачених за період з грудня 2015 року по листопад 2017 року, сум: грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, додаткової грошової винагороди та одноразових премій, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю в недоотриманій з 01 березня 2018 року пенсії.
У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 (ідн. код НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору у сумі розміром 352 (триста п"ятдесят дві) грн. 40 (сорок) коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.В. Горовенко