Справа № 819/368/18
16 травня 2018 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Подлісної І.М.
за участю:
секретаря судового засідання Павловському Ю.Б.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправним та скасування протоколу, зобов'язання вчинити дії, -
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1І.) з позовом до Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (надалі - відповідач, Кременецьке ОУПФУ в Тернопільській області), в якому просить:
визнати незаконним та скасувати протокол №37 від 29.12.2017 Кременецького ОУПФУ в Тернопільській області про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах як трактористу - машиністу в сільському господарстві;
зобов'язати Кременецьке ОУПФУ в Тернопільській області призначити ОСОБА_1 (дата народження - 09.11.1962) пенсію за віком на пільгових умовах як трактористу - машиністув сільському господарстві з 06.12.2017;
стягнути на користь позивача судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що згідно записів у трудовій книжці позивач працював трактористом, трактористом-машиністом в радгоспі "Зоря комунізму", ЗАТ «Тарас», Агрофірмі «Зоря», колгоспі «Червона зірка». Стаж роботи тракториста, тракториста-машиніста становить більше 20 роки, що є підставою для призначення ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах за віком як трактористу-машиністу.
Позивач 6грудня 2017 року звернувся із заявою до Шумського відділення Кременецького ОУПФУ Тернопільської області про призначення йому пенсії на пільгових умовах за віком як трактористу-машиністу згідно статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", додавши необхідні документи. Проте, відповідач 29.12.2017 відмовив ОСОБА_1 в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком, оскільки відповідач вважає, що стаж позивача на посаді тракториста - машиніста становить 4 роки 1 місяць 15 днів, а також зазначив, що позивачем не представлено уточнюючих довідок, які б стали підставою для зарахування пільгового стажу.
Позивач вважає, що відмова у призначенні пенсії на пільгових умовах суттєво порушує його законні права та інтереси, а тому, змушений звернутися до суду з позовом про їхній захист.
Ухвалою від 05.03.2018 судом прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу надано п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач на виконання ухвали подав 19.03.2018 до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечив в повному обсязі (аркуші справи - 39-41).
У відзиві зазначено, що згідно поданих документів для призначення пенсії за віком на пільгових умовах стаж роботи позивача становить 34 роки 8 місяців 15 днів, з них на роботах до пільгового стажу роботи трактористом-машиністом зараховано період роботи у ЗАТ «Тарас», а ось період роботи з 14.04.1979 по 18.05.1981, з 17.06.1983 по 26.09.1986 у радгоспі «Зоря комунізму» зарахувати неможливо до пільгового стажу, оскільки не можна підтвердити правомірність видачі Агрофірмою «Зоря» довідки №1 від 20.10.2017. Також неможливо зарахувати до пільгового стажу період роботи з 22.10.1986 по 17.04.2000 у колгоспі «Червона зірка» та КСП «Урожай», оскільки не представлені уточнюючі довідки.
Кременецьке ОУПФУ в Тернопільській області вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Ухвалою від 21.03.2018 судом ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання та призначено судове засідання.
На виконання вимог ухвали позивачем 29.03.2018 надіслано на адресу суду відповідь на відзив (аркуші справи - 49-52).
В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги, просили задовольнити в повному обсязі, посилаючись на мотиви, викладені в позовній заяві та відповіді на відзив на позовну заяву.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позовних вимог, посилаючись на обґрунтування, викладені у відзиві на позов.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги позову, відзиву та відповіді на відзив, перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено із записів у трудовій книжці позивача, що його стаж роботи трактористом, трактористом-машиністом в радгоспі "Зоря комунізму", ЗАТ «Тарас», Агрофірмі «Зоря», колгоспі «Червона зірка», КСП «Урожай», ПП «Аграрія» за період із 14.04.1979 по 18.04.2012 складає 22 роки 9 місяців і 28 днів (аркуші справи 16-23).
Крім того, відповідно до свідоцтва сільського механізатора, виданого 23.03.1979, ОСОБА_1 присвоєно спеціальність тракториста (аркуш справи - 11).
Таким чином, працюючи трактористом, трактористом-машиністом ОСОБА_1 був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції більше 20 років.
Дані відомості підтверджуються також довідкою №1 від 20.10.2017 (аркуш справи 25); архівними витягами №867 від 28.07.2017 (аркуші справи - 26-30), довідкою №864 від 28.07.2017 (аркуш справи - 31), довідкою №863 від 28.07.2017 (аркуш справи - 32), трудовою книжкою колгоспника - відомості, видані архівним відділом Шумської районної державної адміністрації, зареєстровані за №362 від 28.08.2017.
Як випливає із матеріалів справи, ОСОБА_1 6 грудня 2017 року звернувся до Шумського відділу Кременецького ОУПФУ Тернопільської області із заявою про призначення пенсії, в якому просив призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах як трактористу-машиністу, безпосередньо зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції, подавши необхідні документи.
Кременецьким ОУПФУ Тернопільської області 29.12.2017 протоколом №37 (аркуші справи 13-15) відмовлено позивачу в призначенні пільгової пенсії за віком як трактористу-машиністу згідно статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Даний протокол разом із листом від 02.02.2018 №524/02 позивач отримав 07.02.2018.
Відмову відповідач аргументував тим, що згідно поданих позивачем документів, стаж роботи становить 34 роки, 8 місяців, 15 днів, з них на роботах трактористом-машиністом - 4 роки, 1 місяць, 20 днів. До пільгового стажу роботи трактористом-машиністом зараховано період роботи у ЗАТ «Тарас», а ось період роботи з 14.04.1979 по 18.05.1981, з 17.06.1983 по 26.09.1986 у радгоспі «Зоря комунізму» (а це - 5 років, 4 місяці і 13 днів) зарахувати неможливо до пільгового стажу, оскільки не можна підтвердити правомірність видачі Агрофірмою «Зоря» довідки №1 від 20.10.2017. Також неможливо зарахувати до пільгового стажу період роботи з 22.10.1986 по 17.04.2000 у колгоспі «Червона зірка» (а це - 13 років, 3 місяці, 25 днів), оскільки не представлені уточнюючі довідки.
Вирішуючи дану справу та надаючи оцінку діям та рішенню відповідача, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4)безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (надалі - Закон №1058-IV) законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Законом, що відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій є Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (надалі - Закон №1788-XII).
Відповідно до абзацу 1 пункту в статті 13 Закону №1788-XII право на пенсію на пільгових умовах мають трактористи-машиністи безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 26 років 6 місяців, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Крім того, відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається: чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Згідно з статтею 62 Закону №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Приписами пункту 3 "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637, встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що необхідність підтверджувати періоди роботи для визначення стажу роботи виникає у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Трудова книжка позивача заповнена відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1974 року № 162 та Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29 липня 1993 року №58.
Разом з тим, порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 7, в якому зазначено, що до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії "тракторист-машиніст", запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення. Для призначення пенсії на пільгових умовах марка трактора, на якому працює тракторист-машиніст, значення не має.
Крім того, на підтвердження стажу роботи трактористом безпосередньо зайнятим у виробництві сільськогосподарської продукції позивачем додано до матеріалів справи, крім трудової книжки наступні документи: свідоцтво сільського механізатора, виданого 23.03.1979, згідно якого ОСОБА_1 присвоєно спеціальність тракториста, копії довідок та архівних витягів.
Суд вважає, не представлення позивачем уточнюючих довідок для зарахування пільгового стажу не може бути підставою для позбавлення конституційного права позивача на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону №1058-IV .
Отже, дослідивши подані докази, суд встановив, що загальний трудовий стаж позивача становить 34 роки 8 місяців 15 днів, стаж роботи трактористом, трактористом-машиністом - 22 роки 9 місяців 28 днів.
У зв'язку з цим, суд приходить до висновку, що Кременецьким ОУПФУ Тернопільської області необґрунтовано та безпідставно відмовлено позивачу в призначенні пенсії, адже враховуючи наведені вимоги законодавства, це достатній стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону №1058-IV пенсія за віком призначається з з дня звернення за пенсією.
Згідно паспорта громадянина України серія МС №211206, виданим 15.12.1997 Шумським РВ УМВС України в Тернопільській області, дата народження позивача - 09.11.1962, підтверджує досягнення ОСОБА_1 віку 55 років на час звернення за призначенням пенсії.
Враховуючи викладене, оскільки відповідач не виконав свого обов'язку щодо призначення позивачу пенсії на пільгових умовах, суд вважає, що наявні підстави для зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити ці дії з дня виникнення у позивача права на призначення пенсії відповідно до статті 45 ЗУ №1058-IV, з дня звернення за пенсією - 6 грудня 2017 року.
За наведених обставин, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити повністю.
З урахуванням задоволення позову ОСОБА_1, суд приходить до висновку про необхідність стягнення в його користь судового збору у сумі 704,80 грн. сплаченого згідно квитанції №5 від 27.02.2018 за рахунок бюджетних асигнувань Кременецького ОУПФУ в Тернопільській області.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю. Рішення комісії про розгляд спірних питань пов'язаних із призначенням пенсій Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, оформлене протоколом №37 від 29.12.2017 р. про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії згідно п. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визнати незаконним та скасувати.
Зобов'язати Кременецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію за віком на пільгових умовах, як трактористу - машиністу в сільському господарстві з 06.12.2017 р. згідно п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визнати незаконним та скасувати.
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 коп. за рахунгок бюджетних асигнувань Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 21 травня 2018 року.
Головуючий суддя Подлісна І.М.