Справа № 819/195/18
17 травня 2018 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про оскарження рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень,
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність, пов'язану з відмовою Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області у здійсненні ОСОБА_1, перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки № 502 від 06 жовтня 2016 року та довідки № 628 від 16 грудня 2016 року про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення на підставі довідок територіального управління Державної судової адміністрації України у Тернопільській області № 861/03/17 від 06.10.2017 року, № 1022/03/17 та № 1023/03/17 від 06.12.2017 року, що є у розпорядженні відповідача, а також довідки № 1086/03/17 від 28 грудня 2017 року;
- зобов'язати Кременецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання у розмірі 90 % з включенням суми матеріальної допомоги, починаючи з моменту звернення за отриманням довічного грошового утримання - з 04 жовтня 2016 року, виходячи із розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді - 25858 гривень 33 копійки на підставі довідки територіального управління Державної судової адміністрації України у Тернопільській області № 502 від 06 жовтня 2016 року, № 861/03/17 від 06.10.2017 року, № 1023/03/17 від 06.12.2017 року та № 1086/03/17 від 28.12.2017 року, а з 01 грудня 2016 року, виходячи із розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді - 28533 гривні 33 копійки на підставі довідки територіального управління Державної судової адміністрації України у Тернопільській області № 628 від 16 грудня 2016 року, № 1022/03/17 від 06.12.2017 року та № 1086/03/17 від 28.12.2017 року без обмеження граничного розміру, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є суддею у відставці та перебуває на обліку в Кременецькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області, отримує щомісячне довічне грошове утримання. Позивач, двічі звертався до відповідача із заявами про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, в яких просив здійснити перерахунок у розмірі 90 % з включенням суми матеріальної допомоги, починаючи з 04 жовтня 2016 року по 30 листопада 2016 року, виходячи із розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді - 25858 гривень 33 копійки та з 01 грудня 2016 року, виходячи із розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді - 28533 гривні 33 копійки До вказаних заяв були надані довідки територіального управління Державної судової адміністрації України у Тернопільській області №628 від 16.12.2016 та № 861/03/17 від 06.10.2017.
Однак, позивачу було безпідставно відмовлено в перерахунку довічного грошового забезпечення, посилаючись на відсутність даних щодо виплати матеріальної допомоги на оздоровлення у довідці територіального управління Державної судової адміністрації України у Тернопільській області №628 від 16.12.2016, а тому немає можливості провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання.
В судове засідання позивач не прибув, подав клопотання про розгляд справи без його участі, позов підтримує повністю та просить задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, подав клопотання про розгляд справи без їх участі та відзив на адміністративний позов, в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Вказавши, що управлінням правомірно не враховано допомогу на оздоровлення до заробітної плати для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, оскільки у довідці територіального управління Державної судової адміністрації України у Тернопільській області №628 від 16.12.2016 відсутні дані щодо виплати матеріальної допомоги на оздоровлення.
Відповідно до частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Суд встановив, що позивач - ОСОБА_1 є суддею у відставці з 03 жовтня 2016 року та отримує щомісячне довічне грошове утримання у відповідності до вимог Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Позивач 25 жовтня 2017 року звернувся до Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з заявою про здійснення перерахунку щомісячного грошового утримання судді з врахуванням отримуваної ним допомоги на оздоровлення, долучивши при цьому копію довідки територіального управління Державної судової адміністрації України у Тернопільській області №861/03/17 від 06.10.2017
Рішеннями Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 03 листопада 2017 року №20/З-11 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те що, управління Пенсійного фонду України самостійно розрахунок заробітної плати не проводить, а також, що позивачем надана копія довідки територіального управління Державної судової адміністрації України у Тернопільській області, а не оригінал, як це встановлено Порядком подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддями у відставці органами Пенсійного фонду України затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 25.01.2008.
08 листопада 2017 року позивач повторно звернувся до Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з заявою про здійснення перерахунку щомісячного грошового утримання судді з врахуванням отримуваної ним допомоги на оздоровлення, долучивши оригінал довідки територіального управління Державної судової адміністрації України у Тернопільській області №628 від 16.12.2016 та довідку №861/03/17 від 06.10.2017 про виплату матеріальної допомоги.
Рішеннями Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 23 листопада 2017 року №26/З-11 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії посилаючись на відсутність даних щодо виплати матеріальної допомоги на оздоровлення у довідці територіального управління Державної судової адміністрації України у Тернопільській області №628 від 16.12.2016.
Не погодившись з вказаним рішенням Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає і на яку вільно погоджується, тому оплата праці є невід'ємним конституційним правом посадових осіб судової влади.
Статтею 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до статті 2 цього ж Закону до структури заробітної плати входить: основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Законом України "Про судоустрій і статус суддів" врегульовані правові засади організації судової влади, загальний порядок забезпечення діяльності судів та інші питання судоустрою і статусу суддів.
Відповідно до частини 4 статті 48 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" незалежність судді забезпечується окремим порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів, установлених законом, належним матеріальним та соціальним забезпечення судді.
Перелік складових суддівської винагороди міститься у статті 135 "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 № 1402-VIII.
Виплату допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу передбачено статтею 136 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 2 червня 2016 року № 1402-VІІІ, тобто виплата допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу передбачена спеціальним законом, яким регулюється забезпечення судді, і вона носить систематичний характер. До того ж, відповідно до п.п. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за N114/8713, допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, належить до інших заохочувальних і компенсаційних виплат.
Відповідно до частини 4 статті 43 Закону України № 2862-XII "Про статус суддів" судді, який вийшов у відставку, при наявності відповідного віку і стажу роботи виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу". Судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж до 90 відсотків заробітку судді.
Згідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки, матеріальна допомога на оздоровлення має систематичний характер, й виплата передбачена спеціальним Законом, яким регулюється забезпечення суддів, і вона виплачується всім суддям, які використовують право на відпустку, тобто, матеріальна допомога на оздоровлення належить до інших заохочувальних і компенсаційних виплат, та відповідно входить до структури заробітної плати, з допомоги на оздоровлення нараховувався та був сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, то незалежно від того, що вона не є складовою суддівської винагороди, допомога на оздоровлення повинна враховуватися при обчисленні розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
З правил Інструкції № 5 "Зі статистики заробітної плати" вбачається, що матеріальна допомога на оздоровлення відноситься до заохочувальних і компенсаційних виплат та входить до складу фонду оплати праці.
Порядок проведення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці передбачений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 №3-1 «Про затвердження Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України» (далі Порядок №3-1).
Додатком №2 до Порядку №3-1 була встановлена форма довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, у якій зазначаються, крім відомостей про суддівську винагороду, інші виплати, які враховуються при призначенні (перерахунку) щомісячного грошового утримання суддям у відставці.
Позивач, дотримуючись Порядку №3-1, разом із заявою подав до Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області довідку за формою, визначеною додатком №2, виданою територіальним управління Державної судової адміністрації України у Тернопільській області №628 від 16.12.2016.
Однак у наданій позивачем довідці про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, у якій серед складових суддівської винагороди, що враховувались при призначенні виплати, відсутня матеріальна допомога на оздоровлення, у зв'язку із чим позивач долучив до заяви довідку територіального управління Державної судової адміністрації України у Тернопільській області №861/03/17 від 06.10.2017 про виплату матеріальної допомоги у 2016 році, яка не відповідає формі встановленій Порядком №3-1.
З огляду на викладене, суд погоджується із позицією відповідача про неможливість проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання, у зв'язку із відсутністю даних щодо виплати матеріальної допомоги, суд також погоджується із позицією відповідача про те, що надана позивачем довідка №861/03/17 від 06.10.2017 про виплату матеріальної допомоги, не відповідає встановленій формі довідки, яка надається відповідно до Порядку №3-1.
Одночасно, суд звертає увагу на те, що згідно довідки виданої територіальним управління Державної судової адміністрації України у Тернопільській області №861/03/17 від 06.10.2017 ОСОБА_1 отримував матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі 14500 грн згідно наказу №46-В від 27.07.2016.
З викладеного слідує, що грошова допомога на оздоровлення включена в оподатковуваний дохід судді, входить до фонду оплати його праці, тобто є складовою винагороди судді.
Крім того, згідно статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії навіть незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Наведене узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладеними в постановах від 20 лютого 2012 року № 21-430а11 та від 06 листопада 2013 року № 21-350а13.
Висновок про необхідність включення матеріальної допомоги на оздоровлення, з якої було фактично нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, до складу заробітної плати, розмір якої має враховуватися при обчисленні розміру пенсії також зроблено й Верховним Судом в постанові від 23.01.2018 по справі №495/6612/16-а (реєстраційний номер судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень 71789740).
Частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Викладене відповідає положенням Європейської хартії про закон "Про статус суддів" від 10 липня 1998 року, за якими рівень винагороди суддям за виконання ними своїх професійних обов'язків має бути таким, щоб захистити їх від тиску, що може спричинити вплив на їхні рішення або взагалі поведінку суддів і таким чином вплинути на їхню незалежність та неупередженість (пункт 6.1); статус забезпечує судді, який досяг передбаченого законом віку для виходу у відставку із посади судді і який здійснював повноваження судді протягом певного строку, право на отримання виплат, рівень яких має бути якомога ближчим до рівня його останньої заробітної плати на посаді судді (пункт 6.4).
Суд зазначає, що визначені Конституцією та Законами України гарантії незалежності суддів є невід'ємним елементом їх статусу, поширюються на всіх суддів України та є необхідною умовою здійснення правосуддя неупередженим, безстороннім і справедливим судом.
Такими гарантіями є надання суддям за рахунок держави матеріального забезпечення (суддівська винагорода, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо) та надання їм у майбутньому статусу судді у відставці.
Право судді у відставці на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією належного здійснення правосуддя і незалежності працюючих суддів.
Щомісячне довічне грошове утримання судді спрямоване на забезпечення гідного його статусу життєвого рівня, оскільки суддя обмежений у праві заробляти додаткові матеріальні блага, зокрема обіймати будь-які інші оплачувані посади, виконувати іншу оплачувану роботу. Конституційний принцип незалежності суддів означає, в тому числі, конституційно обумовлений імператив охорони матеріального забезпечення суддів від його скасування чи зниження досягнутого рівня без відповідної компенсації, як гарантію недопущення впливу або втручання у здійснення правосуддя.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу передбачених законом гарантій самостійності судів, незалежності та правової захищеності суддів.
Гарантії незалежності суддів закріплені, зокрема, у частині четвертій статті 47 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з якою незалежність судді забезпечується окремим порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів, установленим законом, належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді.
Згідно п. 7 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 право судді, який перебуває у відставці, на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів. Щомісячне довічне грошове утримання це особлива форма соціального забезпечення суддів, зміст якої полягає у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що слугує забезпеченню їх належного матеріального утримання, в тому числі після звільнення від виконання обов'язків судді. В цьому ж рішенні Конституційний Суд України вказав, що надання судді матеріального захисту є гарантією забезпечення його незалежності. Разом з тим, будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя.
Конституційний Суд України у Рішенні від 3 червня 2013 року № 3-рп/2013 зазначив, що будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя та права людини і громадянина на захист прав і свобод незалежним судом, оскільки призводить до обмеження можливостей реалізації цього конституційного права, а отже, суперечить частині першій статті 55 Конституції України (абзац другий пункту 3 мотивувальної частини).
Відповідно до п. 3 Рішення Конституційного Суду України від 8 червня 2016 року за № 4-рп/2016 щомісячне довічне грошове утримання є особливою формою матеріального забезпечення судді, полягає у гарантованій державою щомісячній грошовій виплаті, що слугує забезпеченню належного матеріального утримання судді після звільнення від виконання обов'язків (відставки), а також життєвого рівня, гідного його статусу.
Рішення Конституційного суду України від 1 грудня 2004 року № 20-рп/2004, як і вище зазначені Рішення Конституційного Суду України, є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Відповідно до статті 126 Конституції України, незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і Законами України. Матеріальне забезпечення суддів, в тому числі суддів у відставці, та гарантії їх соціального захисту є одним із складових елементів принципу незалежності суддів.
У рішенні Конституційного Суду України від 3 червня 2013 року № 3- рп/2013 зазначено, що конституційний статус судді передбачає достатнє матеріальне забезпечення судді як під час здійснення ним своїх повноважень (суддівська винагорода), так і в майбутньому у зв'язку із досягненням пенсійного віку (пенсія) чи внаслідок припинення повноважень і набуття статусу судді у відставці (щомісячне довічне грошове утримання).
Викладене відповідає положенням Європейської хартії про статус суддів, яка проголошує, що рівень виплат, який має отримувати суддя у відставці має бути якомога ближчим рівня його останньої заробітної плати на посаді судді.
Таким чином, розмір довічного грошового утримання безпосередньо пов'язаний із розміром заробітної плати суддів відповідних судів.
Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
З матеріалів справи слідує, що позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії тільки 25.10.2017 що поза межами строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому задоволенню підлягають позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача включити до розрахунку довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 на підставі закону України "Про судоустрій та статус суддів" 1/12 частини суми матеріальної допомоги на оздоровлення на підставі довідки територіального управління Державної судової адміністрації України у Тернопільській області № 861/03/17 від 06.10.2017 та здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного грошового утримання з врахуванням цієї суми, без обмеження граничного розміру, з урахуванням раніше виплачених сум, з 25.10.2017.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити частково зобов'язавши Кременецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області включити до розрахунку довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 на підставі Закону України "Про судоустрій та статус суддів" 1/12 частини суми матеріальної допомоги на оздоровлення на підставі довідки територіального управління Державної судової адміністрації України у Тернопільській області № 861/03/17 від 06.10.2017 та здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного грошового утримання з врахуванням цієї суми, без обмеження граничного розміру, з урахуванням раніше виплачених сум, з 25.10.2017, а у задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 КАС України, суд
1. Позов задовольнити частково.
2. Зобов'язати Кременецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (м. Кременець, Тернопільська область, вул. Чорновола, 7, код ЄДРПОУ 40377027) включити до розрахунку довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на підставі закону України "Про судоустрій та статус суддів" 1/12 частини суми матеріальної допомоги на оздоровлення на підставі довідки територіального управління Державної судової адміністрації України у Тернопільській області № 861/03/17 від 06.10.2017 та здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного грошового утримання з врахуванням цієї суми, без обмеження граничного розміру, з урахуванням раніше виплачених сум, з 25.10.2017.
3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в сумі 704 (сімсот чотири) гривні за рахунок бюджетних асигнувань Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 22 травня 2018 року.
Головуючий суддя Подлісна І.М.