Постанова від 22.05.2018 по справі 818/1113/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2018 р. Справа № 818/1113/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Шосткинська виправна колонія (№ 66) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної установи "Шосткинська виправна колонія (№ 66) (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати бездіяльність Державної установи «Шосткинська виправна колонія (№ 66)» щодо не здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 22 грудня 2011 року по 31 липня 2013 року протиправною;

- зобов'язати Державну установу «Шосткинська виправна колонія (№ 66)» нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 22 грудня 2011 року по 31 липня 2013 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив службу на посаді рядового складу - молодшого інспектора відділу охорони у Державній установі «Шосткинська виправна колонія (№ 66)».

У лютому 2018 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із зверненням, в якому просив повідомити, чи здійснювалось колонією нарахування індексації його грошового забезпечення під час проходження служби. При цьому, у разі не здійснення нарахування індексації грошового забезпечення позивач просив нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період проходження ним служби в колонії.

Відповідач листом від 01.03.2018 № 4/1-1-є повідомив позивача, що згідно його особового рахунку під час проходження служби з 22.12.2011 по 31.07.2013 індексація грошових доходів (грошового забезпечення) йому не нараховувалась.

Позивач зазначає, що у нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення йому було відмовлено з мотивів того, що підставою для здійснення перерахунку після звільнення зі служби є рішення суду.

Позивач вважає відмову відповідача нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення протиправною, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі й грошове забезпечення військовослужбовців.

У судове засідання позивач не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, подав до суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до чинного на час проходження позивачем служби законодавства індексація грошового забезпечення позивача не підлягала нарахуванню, оскільки величина індексу споживчих цін з 22.12.2011 по 31.07.2013 не перевищувала поріг інфляції, встановлений у розмірі 101%, просив розглянути справу без участі представника відповідача.

Згідно із ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи неявку сторін та їх представників у судове засідання, справа розглядається у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено із трудової книжки позивача з 22.12.2011 по 31.07.2013 ОСОБА_1 проходив службу в Державній установі "Шосткинська виправна колонія (№ 66) на посаді рядового складу - молодшого інспектора відділу охорони (а.с. 36-40).

Відповідно до відомостей особового рахунку ОСОБА_1 у період з 22.12.2011 по 31.07.2013 індексація грошового забезпечення йому не нараховувалась та не виплачувалась (а.с. 46-47).

16.02.2018 позивач звернувся до Державної установи "Шосткинська виправна колонія (№66) із письмовим зверненням, у якому просив повідомити, чи здійснювалось відповідачем нарахування індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 під час проходження служби. При цьому, у разі не здійснення нарахування індексації грошового забезпечення позивач просив нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період проходження ним служби в колонії (а.с. 7-8).

Відповідач листом від 01.03.2018 № 4/1-1-є повідомив позивача, що згідно особового рахунку ОСОБА_1 під час проходження служби з 22.12.2011 по 31.07.2013 індексація грошових доходів (грошового забезпечення) йому не нараховувалась, та зазначено, що підставою для здійснення перерахунку після звільнення зі служби є рішення суду (а.с. 9).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Згідно із ст. 3 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індекс споживчих цін обчислюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Згідно статті 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів у тому числі пенсій. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17 липня 2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначенні правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення.

Відповідно до пункту 1-1 цього Порядку, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Відповідно до пункту 4 Порядку індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Згідно із п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 був прийнятий на роботу до Державної установи "Шосткинська виправна колонія (№ 66) у грудні 2011 року, отже цей місяць став базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації його грошових доходів.

Відповідно до даних Державного комітету статистики, опублікованих у газеті "Урядовий кур'єр" у період з 22 грудня 2011 року по 31 липня 2013 року індекс інфляції не перевищував поріг 101,0 %, що виключає можливість провести нарахування індексації грошового забезпечення позивача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної установи "Шосткинська виправна колонія (№66) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня отримання копії повного тексту рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко