24 травня 2018 року м. Рівне №817/975/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Борискіна С.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доСарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області
про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1В.) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі - відповідач) про визнання протиправною відмови відповідача у призначенні йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку за ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язання відповідача призначити йому пенсію за віком із зниженням пенсійного віку за ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В обґрунтування позову позивач зазначив, що він як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 4 категорії, на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на пільгову пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, проте відповідач відмовив йому у призначенні такої пенсії з мотивів ненадання ним посвідчення особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи. Позивач вважає таку відмову протиправною і зазначає, що таке посвідчення ним було втрачено, однак, сам факт видачі йому посвідчення потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС підтверджується листом Сарненської міської ради від 26.03.2018 та фотокопією такого посвідчення. У зв'язку з наведеним, просив позов задовольнити.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, у відповідності до якого заперечив проти задоволення позову з підстав його необґрунтованості. Зокрема, вказав на те, що підставами для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку є надання посвідчення особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, та довідка органу місцевого самоврядування про періоди проживання на забрудненій території. Зазначив, що при зверненні до відповідача з відповідною заявою ним було надано довідку від 04.01.2018 №6 Сарненської міської ради про періоди проживання та трудову книжку. Посвідчення особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи ОСОБА_1 не надав. Оскільки, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 25.11.2005 №22-1 одним із основних документів, що підтверджують право на призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є чорнобильське посвідчення, то його відсутність або його невідповідність затвердженій формі унеможливлює призначення такої пенсії. За таких обставин у задоволенні позову просив відмовити у повному обсязі.
Відповідно до п.2 ч.1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити повністю, з огляду на таке.
Судом встановлено та не заперечувалось сторонами, що 08.02.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою, в якій просив призначити йому пільгову пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особі, яка є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Листом від 13.03.2018 за №507/04-29 відповідач надав відповідь на вказану заяву та повідомив, що позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв'язку з відсутністю посвідчення особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи у зоні посиленого радіологічного контролю (а.с.8-9).
26.03.2018 за №02/16-530 виконавчим комітетом Сарненської міської ради Рівненської області, у відповідь на звернення ОСОБА_1, повідомлено про те, що відповідно до Реєстру категорій постраждалого населення від наслідків аварії на ЧАЕС, Рівненської облдержадміністрацією вам надавалось посвідчення потерпілого внаслідок аварії на ЧПЕС 4 категорії, серії В-1 №602288 від 01.10.1996. Також повідомлено, що документи, які подавались для визначення статусу потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС та виготовлення посвідчення потерпілого, в міській раді не збереглися (а.с.10).
Не погоджуючись з відмовою відповідача в призначенні йому пенсії зі зниженням пенсійного віку, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені у Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон №796).
Згідно з статтею 9 Закону № 796 (тут і далі - в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи; 3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт.
Згідно з ст.55 Закону №796 особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють в зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 01.01.1993 прожили або відпрацювали в цій зоні не менше 4 років, на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Відповідно до пп.5 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (зі змінами внесеними згідно з Постановою правління Пенсійного фонду України №13-2 від 30.07.2015, далі - Порядок №22-1), документом, що засвідчує особливий статус особи, зокрема є посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Як встановлено судом, відповідач не заперечує той факт, що позивач проживав на територіях радіоактивного забруднення, а спір фактично стосується встановлення права позивача на пільги при призначенні пенсії за відсутності посвідчення, що засвідчує особливий статус особи.
Матеріалами справи підтверджено, на день звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії та на день прийняття рішення про відмову у призначенні пенсії від 13.03.2018, позивач не надав відповідних документів, що посвідчують його статус потерпілого від наслідків аварії на ЧАЕС, зокрема, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та/або підтвердження про неможливість отримання дублікату.
Водночас, суд зазначає, що надана позивачем на підтвердження факту видачі йому такого посвідчення, довідка виконавчого комітету Сарненської міської ради Рівненської області від 26.03.2018 за №02/16-530 не надавалась ним разом з заявою про призначення пенсії.
При прийнятті рішення в спірних правовідносинах, суд досліджує правомірність рішення суб'єкта владних повноважень на момент його прийняття (вчинення) та не може обґрунтовувати юридичну правильність (правомірність) таких актів із урахуванням подій, які сталися, або могли статися у майбутньому.
Аналогічна позиція висловлена в постанові Верховного Суду від 10.04.2018 у справі №357/7575/16-а.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивач під час звернення до відповідача із відповідною заявою не надав необхідних документів для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відтак, відмовляючи ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
За приписами ст.139 КАС України судові витрати на користь сторін не присуджуються.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 КАС України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (вул. Поліська, 48,м.Сарни,Сарненський район, Рівненська область,34500, НОМЕР_1) до Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (вул.Суворова,8,м.Сарни,Сарненський район, Рівненська область,34500, код ЄДРПОУ 41249821) про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 24 травня 2018 року.
Суддя Борискін С.А.