Справа № 815/2162/18
24 травня 2018 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Завальнюк І.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про визнання протиправними дій,
Позивач звернулася до суду із адміністративним позовом, в якому просила суд визнати протиправними дії Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради щодо проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил ОСОБА_2 щодо об'єкту «Реконструкція квартири без зміни геометричних розмірів фундаментів у плані за адресою: АДРЕСА_1.
Ухвалою судді від 08.05.2018 позовну заяву залишено без руху через низку недоліків, які усунуті поданою 21.05.2018 представником позивача заявою із додатками.
Враховуючи, що позовна заява подана з додержанням вимог, викладених у статтях 160, 161 КАС України; підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі відсутні; а сама справа може бути розглянута за правилами спрощеного провадження, суд вважає за можливе прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Поряд із тим, судом встановлено, що ухвалою судді Одеського окружного адміністративного суду Левчук О.А. від 15.05.2018 по справі № 815/2061/18 відкрито провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про скасування наказу № 01-13/77 ДАБК від 22.12.2016 року «Про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації № ОД 142152941350 від 21.10.2015 року»; зобов'язання Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради поновити реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації № ОД 142152941350 від 21.10.2015 року у Єдиному реєстрі документів.
Отже судом встановлено, що в провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа № 815/2061/18, тобто одного й того самого позивача до одного й того самого відповідача як і в даній справі № 815/2162/18. При цьому позовні вимоги у справі № 815/2061/18, в якій оскаржується наказ про скасування реєстрації декларації, є похідними від позовних вимог у справі № 815/2162/18, в якій оскаржується дії щодо проведення перевірки, за результатами якої винесено оскаржуваний в межах справи № 815/2061/18 наказ.
Відповідно до ч.1 ст.172 КАС України в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
Згідно з ч.2 ст.172 КАС України суд з урахуванням положень частини першої цієї статті може за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи об'єднати в одне провадження декілька справ за позовами: 1) одного й того самого позивача до одного й того самого відповідача; 2) одного й того самого позивача до різних відповідачів; 3) різних позивачів до одного й того самого відповідача.
Відповідно до ч.3 ст.172 КАС України об'єднання справ в одне провадження допускається до початку підготовчого засідання, а у спрощеному позовному провадженні - до початку розгляду справи по суті у кожній із справ.
Згідно з ч.8 ст.172 КАС України справи, що перебувають у провадженні адміністративного суду, в разі об'єднання їх в одне провадження, передаються на розгляд судді, який раніше за інших суддів відрив провадження у справі.
На підставі вищевикладеного та беручи до уваги те, що в адміністративних справах № 815/2061/18 та № 815/2162/18 позовні вимоги одного й того самого позивача заявлені до одного й того самого відповідача, а самі позовні вимоги пов'язані між собою підставою виникнення, так як є основними та похідними, суд вважає з метою забезпечення захисту інтересів позивача, шляхом одночасного їх розгляду в одному провадженні, за доцільне об'єднати справи № 815/2061/18 та № 815/2162/18 та передати адміністративну справу № 815/2162/18 на розгляд судді Одеського окружного адміністративного суду Левчук О.А., яка раніше відкрила провадження у справі № 815/2061/18.
Керуючись ст.ст. ст.ст. 171, 172, 248, 257, 260, 261 КАС України, суд
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
Надати відповідачу строк для подання відзиву на позов - протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали, роз'яснивши право подати в цей самий строк заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Роз'яснити право позивача подати до суду протягом п'яти днів із дня отримання відзиву на адміністративний позов відповідь на відзив, відповідача - право на подання заперечення протягом п'яти днів із дня отримання відповіді на відзив.
Повідомити відповідача - суб'єкта владних повноважень про наявні в суді матеріали, які підлягають врученню останньому як стороні, та про можливість їх отримання лише безпосередньо у суді.
Об'єднати справи № 815/2061/18 та № 815/2162/18 в одне провадження.
Справу № 815/2162/16 за позовом ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про визнання протиправними дій дії передати на розгляд судді Левчук О.А.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за адресою: http://adm.od.court.gov.ua/sud1570/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена лише з підстав порушення правил підсудності шляхом подачі через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду. В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Завальнюк