Червоноармійський районний суд Житомирської області
Справа № 292/391/18 Номер провадження 3/292/195/18 П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 травня 2018 року смт.Пулини
Червоноармійський районний суд Житомирської області в складі:
головуючої судді Рябенької Т.С., секретаря судового засідання Володіної В.В., з участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Пулини матеріали справи, яка надійшла з Пулинського відділення поліції Новоград-Волинського ВП ГУ НП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, жителя ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянина України, зі слів непрацюючого, одруженого, раніше несудимого, до адміністративної відповідальності не притягувався, ідентифікаційний номер платника податків - НОМЕР_1
за ч.1 ст.130 КУпАП,-
З протоколу про адміністративне правопорушення серії БР №034833 від 18.04.2018 року вбачається, що 18 квітня 2018 року о 10 годині 00 хвилин по вул.Соборній в с.Івановичі Пулинського району Житомирської області ОСОБА_1 керував мопедом марки Suzuki Lets-2, д.н.з.АМ А5646 з явними ознаками алкогольного сп"яніння, а саме: нечітка мова, почервоніння обличчя, різкий запах алкоголю з порожнини рота, чим порушив вимоги п.2.9 а ПДР України. Огляд на стан сп"яніння проводився в Пулинській ЦРЛ та було встановлено, що водій знаходиться в стані алкогольного сп"яніння.
Допитаний в суді ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні даного правопорушення не визнав та пояснив, що дійсно 18 квітня 2018 року близько 10 години керував мопедом Suzuki Lets-2, д.н.з.АМ5646 в с.Івановичі Пулинського району, був зупинений працівниками поліції та доставлений до КУ "Центральна районна лікарня Пулинської районної ради", де він дмухнув у трубку один раз, медсестра сказала, що нічого не показало, коли він дмухнув разів сім, йому сказали, що досить, бо вже надихав на 0,9 проміле. Спиртного в той день він не вживав, а лише напередодні увечері випив близько 200 грам горілки. Ніяких фізичних вправ під час огляду лікарем не робив і остання в нього нічого не запитувала. Муштук при ньому не діставали, а все було зібране. На підставі викладеного просить суд провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно нього за ч.1 ст.130 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Свідок ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснила, що працює лікарем психіатром-наркологом КУ "Центральна районна лікарня Пулинської районної ради". 18 квітня 2018 року близько 10 год. 50 хв. під час її чергування працівниками поліції до лікарні був доставлений ОСОБА_1 з приводу керування мопедом в стані алкогольного сп"яніння. В ході медичного огляду останнього за допомогою приладу "Алконт СУ 01" було виявлено пари алкоголю у видихуваному ним повітрі 0,9 проміле, через 20 хвилин повторили тест, показники були такі самі, на основі чого нею було складено акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп"яніння та висновок щодо результатів медичного огляду ОСОБА_1 При доставці останнього до лікарні був у брудному одязі, мав неохайний вигляд. Огляд ОСОБА_1 на виявлення стану алкогольного сп"яніння був проведений нею у відповідності до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Прилад підключає медсестра, муштуки зберігаються у великій упаковці та не є одноразовими. Вона особисто проходила навчання про застосування приладу "Алконт", але посвідчення ніякого не отримувала.
Вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, свідка, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Частиною першою статті 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно п.4, 5 ст.266 КУпАП огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Пунктами 2, 3 Постанови КМ України №1103 від 17.12.2008 року "Про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду" встановлено, що огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС. Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 року №1452/735 огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством.
Крім того, згідно Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 року №1452/735 акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції складаються відповідно до форми додатків до вищевказаної Інструкції №3 та №4. Однак висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп"яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп"яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції відносно ОСОБА_1 не повністю заповнені та не відповідають формі додатків №3 та №4, затверджених Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
З оглянутого в судовому засіданні акту медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп"яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 18.04.2018 року №17 вбачається, що він був складений 18.04.2018 року о 10 год. 50 хв., ОСОБА_1 був доставлений до КУ "Центральна районна лікарня Червоноармійської районної ради" 18.04.2018 року о 10 год. 50 хв. та в цей же час пройшов медичний огляд на виявлення стану сп"яніння, висновок щодо результатів медичного огляду складений 18.04.2018 року о 11 год. 10 хв., тоді як протокол про адміністративне правопорушення відносно нього за ч.1 ст.130 КУпАП був складений 18.04.2018 року о 10 год. 30 хв., тобто до проходження ОСОБА_1 огляду на стан сп"яніння, що ставить під сумнів його дійсність та законність.
Крім того, суд критично відноситься до показів свідка ОСОБА_2, оскільки виявлені в ході розгляду справи розбіжності між її показами, поясненнями ОСОБА_1 та даними, зазначеними в акті медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп"яніння та висновку щодо результатів медичного огляду дають підстави для виникнення сумніву у її неупередженості та незалежності, а згідно п.6 Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп"яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 року, не можуть бути залучені як свідки поліцейські або особи, щодо неупередженості яких є сумніви.
Інших належних та допустимих доказів керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані алкогольного сп"яніння в ході судового розгляду справи не надано.
Відповідно до ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і обєктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
В силу ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, за наявності вагомих суперечностей у справі, враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КпАП України та закриття провадження у справі відносно нього.
Керуючись ч.1 ст.130, ч.1 ст.247, 245, 252,ст.279, 280 КУпАП, суд, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_3 за ч.1 ст.130 КУпАП закрити у зв"язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Житомирської області через Червоноармійський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Т.С.Рябенька