15 березня 2018 року Справа № 804/7042/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Турлакової Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в місті Дніпро адміністративну справу за позовом Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Снек Експорт» про застосування арешту рахунків платника податків,-
Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Снек Експорт», в якому з урахусванняям уточнень просить: - застосувати арешт коштів на розрахункових рахунках Товариства з обмеженою відповідальністю «Снек Експорт» згідно з довідкою.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Офісом великих платників податків ДФС прийнято наказ №2339 від 19.10.2017 року, про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Снек Експорт», з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.06.2015р. по 31.07.2017р. На підставі відмови відповідачем від допуску до проведення вказаної перевірки, позивачем прийнято Рішення про застосування адміністративного арешту майна відносно ТОВ «Снек Експорт» №55361/10/28-10-46-10 від 27.10.2017р., у зв'язку з чим просить застосувати арешт коштів на розрахункових рахунках відповідача.
Від відповідача на адресу надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що наказ №2339 від 19.10.2017 року про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Снек Експорт», який фактично був передумовою для прийняття рішення №55361/10/28-10-46-10 від 27.10.2017р. скасований в судовому порядку, у зв'язку з чим, відсутні підстави для задоволення адміністративного позову.
Ухвалою суду від 15.01.2018р. у відповідності до ч.2 ст.257 КАС України провадження по справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що наказом Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 19.10.2017 року №2339 призначено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Снек Експорт» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.06.2015 по 31.07.2017, тривалістю 15 робочих днів, з 23 жовтня 2017 року.
Вихід за адресою ТОВ «Снек Експорт» перевіряючими було здійснено 23 жовтня 2017, 24 жовтня 2017, однак на територію підприємства їх не допущено, оскільки, зі слів охоронця, посадові особи ТОВ «Снек Експорт» відсутні на території, що відображено у акті від 23.10.2017 №68/28-10-46-10-33324584 Про відсутність за місцезнаходженням посадових осіб ТОВ «Снек Експорт» та акті від 24.10.2017р. №69/28-10-46-10 Про неможливість вручення направлень на перевірку ТОВ «Снек Експор», копії яких наявні в матеріалах справи.
26.10.2017 року при намаганні працівників ОВПП ДФС розпочати перевірку підприємство відмовило у допуску на перевірку. Пояснення з приводу відмови у допуску до перевірки посадовими особами ТОВ «Снек Експорт» не надавалися. Зазначені факти зафіксовані актом контролюючого органу від 26.10.2017 №72/28-10-46-10, копія якого наявна в матеріалах справи.
На підставі відмови від допуску підприємства до проведення перевірки підрозділом, якому було доручено провести перевірку, за формою та процедурою, передбаченими Порядком застосування адміністративного арешту майна платника податків, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 02.08.2017 за № 948/30816 - 26.10.2017р. подано звернення про накладення адміністративного арешту, копія якого наявна в матеріалах справи.
За результатами розгляду звернення та доданими до нього матеріалами заступником начальника - начальником відділу податкового супроводження підприємств харчової промисловості Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби прийнято рішення «Про застосування адміністративного арешту майна платника податків» №55361/10/28-10-46-10 від 27.10.2017р., яким вирішено застосувати повний адміністративний арешт майна відносно ТОВ «Снек Експорт».
Згідно постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2017р. по справі №804/7795/17, яка набрала законної сили відповідно до ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2018р., адміністративний позов ТОВ «Снек Експорт» задоволено та визнано протиправним та скасовано наказ Офісу великих платників податків ДФС про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Снек Експорт" №2339 від 19.10.2017 року з питань дотримання вимог податкового, валютного (бюджетного) та іншого законодавства і правильності визначення об'єкту оподаткування, повноти нарахування та сплати податків за період з 01.06.2015р. по 31.07.2017р.
Відповідно до п. 94.1 ст. 94 Податкового кодексу України адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
Згідно з п.п.94.2.3 п. 94.2 ст. 94 Кодексу арешт майна може бути застосовано, зокрема, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.
Відповідно до абз.2 п. 94.6 ст. 94 Податкового кодексу України арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення контролюючого органу до суду.
Згідно п.94.10 ст.94 ПК України, арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
Натомість, наданий позивачем акт про неможливість вручення наказу на проведення перевірки та про не допуск до проведення перевірки не можуть бути доказами від відмови від проведення перевірки, оскільки такі акти підтверджують лише факти відсутності посадових осіб товариства в конкретний момент часу за юридичною адресою товариства.
В адміністративному позові про застосування адміністративного арешту зазначено, що платник податків ТОВ «Снек Експорт» відмовляється від допуску для проведення позапланової виїзної перевірки, проте працівниками податкового органу доказів такої відмови суду не надано.
В матеріалах справи містяться акт про неможливість вручення наказу на проведення перевірки та про не допуск до проведення перевірки.
Аналізуючи норми чинного законодавства суд зазначає, що перевірка обґрунтованості накладення адміністративного арешту передбачає встановлення судом наявності підстав для застосування адміністративного арешту, визначених п.94.2 ст.94 ПК України. Предметом перевірки є відповідність рішення керівника податкового органу про накладення адміністративного арешту на майно платника податків умовам, за яких таке рішення може бути ухвалено.
Відповідно до ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, за таких обставин, як скасування наказу №2339 від 19.10.2017 року про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Снек Експорт», який фактично був передумовою для прийняття рішення №55361/10/28-10-46-10 від 27.10.2017р., на підставі якого позивач просить застосувати арешт коштів відповідача, в силу статті ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, у зв'язку з чим, у задоволенні даного адміністративного позову слід відмовити.
Керуючись статтями 241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні адміністративного позову Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (ЄДРПОУ 39440996) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Снек Експорт» (ЄДРПОУ 33324584) про застосування арешту рахунків платника податків - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Турлакова