10 травня 2018 р. Справа № 818/781/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воловика С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/781/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.) звернувся з позовною заявою до Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Херсонській області), в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1, починаючи з 1 січня 2016 року пенсії, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей" №900-VІІІ від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року №988 та "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268" від 18 листопада 2015 року №947;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей" №900-VІІІ від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року №988 та "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268" від 18 листопада 2015 року №947, починаючи з 1 січня 2016 року та провести виплату перерахованої пенсії. починаючи з 1 січня 2016 року, з урахуванням виплаченої за вказаний період суми пенсії, допустивши негайне виконання.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує наступним. Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в разі підвищення грошового забезпечення відповідної категорії осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, раніше призначені пенсії працівникам міліції підлягають перерахунку. Так, у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення поліцейських на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016. Підставою для здійснення відповідачем такого перерахунку, згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008, є довідка про грошове забезпечення встановленої форми, видана відповідним органом.
Враховуючи те, що довідка про розмір грошового забезпечення була отримана відповідачем в травні 2017 року, перерахунок пенсії останній зобов'язаний був здійснити 01 червня 2017 року. В зв'язку з невиконанням ГУ ПФУ в Сумській області вказаного обов'язку, у лютому 2018 року позивачем була подана заява про здійснення перерахунку пенсії, яка залишена без задоволення.
На переконання ОСОБА_1, бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії є протиправною, оскільки дотримані всі вимоги встановлені законодавством для здійснення такого перерахунку. В зв'язку з цим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 02.03.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №818/781/18, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
З метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, а також беручи до уваги необхідність витребування додаткових доказів по справі, ухвалою суду від 26.03.2018, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, у зв'язку з чим на 18.04.2018 о 11 год. 00 хв. призначено судове засідання, відповідача повторно зобов'язано надати суду відзив на позовну заяву.
На виконання вказаної ухвали відповідачем, 30.03.2018 надіслано на адресу суду відзив на позовну заяву (а.с.31-32)
ГУ ПФУ в Херсонській області з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву зазначило, що 25.02.2018 набрає чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, згідно якої перерахунок пенсій особам, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", має бути здійснений з 01.01.2016 на підставі довідок, виданих згідно затвердженого Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 порядку, за прирівнюваною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. Виплата перерахованих пенсій має бути проведена з 01.01.2018, а сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету у визначеному порядку.
Крім того, листом Міністерства внутрішніх справ України від 28.02.2018 №2900/05/22-2018 повідомлено Пенсійний фонд України про відсутність підстав для використання довідок про розмір грошового забезпечення, виданих до набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України № 103.
Враховуючи наведені обставини, ГУ ПФУ в Херсонській області вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 18.04.2018 відкладено розгляд справи на 10.05.2018 о 12 год. 40 хв., відповідача зобов'язано надати суду докази здійснення перерахунку пенсії та документи, на підставі яких такий перерахунок здійснений.
Позивач, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи в судове засідання не прибув, причини неявки суд не повідомив.
Представник відповідача, належним чином повідомленого про час та місце розгляду справи, в судове засідання також не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив. На виконання ухвали суду, 30.04.2018 надав копії документів, підтверджуючих здійснення позивачу перерахунку пенсії.
Згідно з ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Частиною 9 цієї статті встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
На виконання вимог ч. 13 ст. 10 та ч. 1 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ч. 4 ст. 229 КАС України).
Таким чином, враховуючи наведені обставини, фіксування судового засідання по справі не здійснювалось, справа розглянута в письмовому провадженні.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 2015 року отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З метою здійснення перерахунку призначеної пенсії у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення поліцейських, позивач у лютому 2018 року звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області з відповідною заявою, проте відповіді так і не отримав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, суд погоджується з доводами позивача про протиправність бездіяльності ГУ ПФУ в Херсонській області, яка полягає у не здійсненні перерахунку пенсії, та протиправність відмови здійснити такий перерахунок, з огляду на таке.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та деяких інших осіб, визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон).
Частинами 3, 4 статті 63 вказаного Закону встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Так, пунктами 1, 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок), встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі згаданого рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно п. 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби.
У відповідності до п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Частинами 2 та 3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Зі змісту вказаних норм, суд робить висновок, що право на перерахунок пенсії виникає у особи з моменту збільшення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців або осіб, які мають право на пенсію за Законом та проводиться такий перерахунок з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому виникло право на перерахунок. При цьому, фактичне здійснення перерахунку пенсії органами пенсійного фонду проводиться на підставі довідок уповноважених органів про розмір грошового забезпечення, складених за встановленою формою.
В даному випадку, матеріалами справи підтверджено та не заперечується сторонами, що 02 грудня 2015 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Внаслідок прийняття цієї постанови, було збільшене грошове забезпечення поліцейських, у зв'язку з чим у ОСОБА_1 виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року (тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому виникло право на перерахунок).
На виконання приписів Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, УМВС України в Херсонській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1, Головному управлінню ПФУ в Херсонській області була надана Довідка №408/19/01-2017 від 03.05.2017 за встановленою формою, згідно якої грошове забезпечення для здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01 січня 2016 року, визначене в розмірі 9042, 19 грн.
Отже, отримавши в травні 2017 року вказану довідку, на виконання ч. 2, 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ГУ ПФУ в Херсонській області в безумовному порядку зобов'язане було 01 червня 2017 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому виникло право на перерахунок, тобто, з 01 січня 2016 року. При цьому, проведення перерахунку мало бути здійсненим без обмеження строком, оскільки своєчасне проведення перерахунку не відбулось з органів Пенсійного фонду України та/або МВС України, які видають довідки для перерахунку пенсії.
Проте, всупереч приписів зазначених норм, відповідач перерахунок пенсії ОСОБА_1 не здійснив, чим допустив порушення гарантованих ст. 46 Конституції України прав позивача на отримання належної пенсії.
Варто зазначити, що враховуючи склад учасників справи, підстави виникнення спірних правовідносин, норми права, які регулюють ці відносини, а також вимоги позивача, ця справа підпадає під ознаки типової справи, у якій Верховним Судом 15.02.2018 ухвалене зразкове рішення.
На виконання ч. 3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Так, згідно правових висновків Верховного Суду, викладених у Рішенні від 15.02.2018 по зразковій справі Пз 9901/8/18, зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2016 року на підставі Постанови КМУ від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988, яка набрала чинності 02.12.2015. При цьому, право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком. В разі дотримання всіх вимог, передбачених Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, для проведення перерахунку пенсії, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань щодо здійснення такого перерахунку.
Стосовно посилання відповідача на здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до приписів Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", суд зазначає наступне.
Предметом розгляду даної справи є правовідносини, які виникли в травні 2017 року у зв'язку з надходженням до ГУ ПФУ в Херсонській області для здійснення перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення, складеною за формою, визначеною Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року N 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Отже, беручи до уваги те, що станом на момент виникнення спірних правовідносин (травень 2017 року) Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" не існувало, вона не може застосовуватись при вирішенні даної справи. Крім того, інші нормативно-правові акти, які регулюють спірні правовідносини, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, при вирішенні справи мають застосовуватись у тій редакції, яка діяла на момент виникнення цих правовідносин (травень 2017 року).
Враховуючи наведені обставини, суд доходить висновку, що доводи ГУ ПФУ в Херсонській області про відсутність підстав для задоволення позовних вимог з посиланням на здійснення перерахунку та виплату пенсії позивачу відповідно до приписів Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", є необґрунтованими.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Стосовно заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення, суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Вказані положення не є імперативними та передбачають диспозитивну поведінку суду. Тобто, це право суду, а не його обов'язок, суд має можливість самостійно на власний розсуд приймати рішення про необхідність чи відсутність потреби в зобов'язанні суб'єкта владних повноважень подати звіт.
При цьому, вирішуючи питання щодо встановлення судового контролю, суд має врахувати надані позивачем докази, особливості покладених на суб'єкта владних повноважень обов'язків згідно із судовим рішенням та його можливості ці обов'язки виконувати в рамках законодавства.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 не наведено обґрунтованих аргументів необхідності застосування ч. 1 ст. 382 КАС України та не надано жодного доказу на підтвердження того, що відповідач буде ухилятись від виконання судового рішення, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі № 818/781/18.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області 704,80 грн. судових витрат у вигляді судового збору, сплаченого при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо нездійснення 01 червня 2017 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року згідно Довідки Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області №408/19/01-2017 від 03.05.2017.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) здійснити ОСОБА_1 АДРЕСА_1 ідент. номер НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року згідно Довідки Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області №408/19/01-2017 від 03.05.2017 з урахуванням виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) на користь ОСОБА_1 АДРЕСА_1 ідент. номер НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп., сплачений при зверненні до суду.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Воловик
в повному обсязі рішення складене 15.05.2018