Рішення від 16.05.2018 по справі 448/1650/17

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№448/1650/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2018 року зал судових засідань № 6

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

секретар судового засідання Жовковська Ю.В.,

за участю:

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Комара В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

18.12.2018 до Мостиського районного суду Львівської області надійшов позов ОСОБА_1 до відділу з питань призначення та перерахунку пенсій у Мостиському районі Городоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною відмову відповідача в призначенні позивачу дострокової пенсії за віком як матері інваліда з дитинства;

- зобов'язати відповідача призначити таку пенсію позивачу.

Ухвалою від 22.12.2017 Мостиський районний суд Львівської області передав вказану справу на розгляд до Львівського окружного адміністративного суду.

09.02.2018 справу передано на розгляд судді Гулику А.Г.

Ухвалою від 14.02.2018 суд залишив позовну заяву без руху та надав позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. У встановлений судом строк позивач недоліки позовної заяви усунув.

Ухвалою від 12.03.2018 суд відкрив провадження у справі.

Ухвалою від 12.04.2018 суд допустив заміну первісного відповідача належним його правонаступником Головним Управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач має право на отримання дострокової пенсії за віком як матері інваліда з дитинства. У листопаді 2017 року позивач звернулася до відповідача з заявою про призначення вказаної пенсії. Проте, відповідач листом від 20.11.2017 №2492/06 відмовив їй у призначенні і виплаті дострокової пенсії за віком як матері інваліда з дитинства.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву від 26.03.2018 та доповнення до відзиву від 07.05.2018, в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Відзив обґрунтований тим, що син позивача ОСОБА_2 став інвалідом з дитинства з 28.10.2002 у віці 8-ми років. Для призначення дострокової пенсії за віком як матері інваліда з дитинства необхідно, щоб інвалідність встановили дитині до досягнення 6-річного віку. Тому, відповідач вважає, що він правомірно відмовив позивачу в призначенні пенсії.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві. Просила суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, наведених у письмовому відзиві. Просила суд в задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити повністю, виходячи з наступних підстав.

Позивач - ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 22.08.1994, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .

ОСОБА_2 є інвалідом з дитинства, що підтверджується довідкою МСЕК серії 10ААВ №905792, медичним висновком №141 від 18.05.2017.

14.11.2017 позивач звернулася до Городоцького ОУПФ України Львівської області з заявою про призначення їй дострокової пенсії за віком як матері інваліда з дитинства як матерії ОСОБА_2 .

Згідно з листом Городоцького ОУПФ України Львівської області від 20.11.2017 №2492/06 звернення позивача розглянуто в порядку, передбаченому законом України «Про звернення громадян». Крім того зазначено, що для призначення і отримання пенсії за віком як матері інваліда з дитинства необхідно, щоб інвалідність встановили дитині до досягнення нею 6-річного віку. Зважаючи на те, що ОСОБА_2 інвалідність встановлено у 8-річному віці, позивач не має права на отримання такої пенсії.

Не погоджуючись з вказаним листом відповідача щодо відмови в призначенні пенсії позивач звернулася до суду з відповідним позовом.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Подання та оформлення документів для призначення чи перерахунку пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (далі Порядок).

Так, у відповідності до вказаного Порядку для проведення перерахунку пенсії, передбачено подання заяви до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

Розгляд вказаних заяв проводить територіальний орган Пенсійного фонду у відповідності до ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Пунктом 2.1 вказаного Порядку передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються 1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу);

3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).

4) документи про місце проживання (реєстрації) особи;

5) документи, які засвідчують особливий статус особи:

посвідчення інваліда війни, довідка МСЕК про визнання особи інвалідом унаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку, довідка про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення, а для осіб, яким надано статус інваліда війни відповідно до пунктів 11-13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", також документи, на підставі яких встановлено статус інваліда війни, визначені Порядком надання статусу інваліда війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08 вересня 2015 № 685 (при призначенні пенсії інвалідам згідно з абзацом шостим пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»);

посвідчення учасника бойових дій, довідка про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення, а для осіб, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", також документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 № 413 (при призначенні пенсії учасникам бойових дій згідно з абзацом шостим пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»);

посвідчення члена сім'ї померлого (загиблого), висновок МСЕК щодо причинного зв'язку смерті особи з пораненням, контузією, каліцтвом, отриманими при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, або захворюванням, пов'язаним з перебуванням на фронті, ліквідацією Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку, а для осіб, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" відповідно до абзаців шостого-восьмого пункту 1 статті 10 вказаного Закону, також документи, на підставі яких їм встановлено цей статус, визначені Порядком надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", деяким категоріям громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року № 740 (при призначенні пенсії членам сімей померлих (загиблих) згідно з абзацом шостим пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»));

довідка МСЕК про визнання особи інвалідом по зору I групи - сліпим (при призначенні пенсії згідно з абзацом третім пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»);

документи закладу охорони здоров'я про наявність відповідного захворювання: гіпофізарний нанізм (ліліпути), диспропорційні карлики (при призначенні пенсії згідно із абзацом другимпункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»);

посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи");

документи про народження та виховання дитини до чотирнадцятирічного віку (при призначенні пенсії згідно із пунктом "ж" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення");

документи про народження дитини, виховання її до шестирічного віку, про визнання дитини заявника інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом (при призначенні пенсії згідно з абзацом четвертим пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»);

заява матері про згоду щодо призначення пенсії батьку або документи, що підтверджують її відсутність (свідоцтво органу державної реєстрації актів цивільного стану (далі - ДРАЦС) про смерть, рішення суду про визнання її безвісно відсутньою тощо), у разі звернення за пенсією батька, яким здійснювалось виховання п'ятьох або більше дітей чи дитини-інваліда (при призначенні пенсії згідно з абзацом п'ятим пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»);

6) документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалась пенсія за місцем реєстрації на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, та особисту декларацію про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій особам, зазначеним у пункті 1.3 розділу І вказаного Порядку).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулася до відповідача із зверненням від 14.11.2017 про призначення їй дострокової пенсії за віком як матері інваліда з дитинства як матерії ОСОБА_2 .

Суд зазначає, що подана заява позивача за своєю формою та змістом не відповідає вимогам, визначеним в Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005.

Крім того, позивач не додала до вказаної заяви додатків, передбачених вказаним Порядком.

З відповіді відповідача №2492/06 від 20.11.2017 вбачається, що при розгляді вказаної заяви відповідач не вирішував питання щодо наявності в позивача права на призначення їй дострокової пенсії за віком як матері інваліда з дитинства як матерії ОСОБА_2 .

Суд зазначає, що питання про перерахунок пенсії, вирішується на підставі заяви, оформленої відповідно до вимог, встановлених вказаним Порядком.

Суд встановив, що позивач не зверталася до відповідача із заявою відповідно до вимог Порядку, а тому, відповідач не мав підстав для вирішення питання щодо наявності в позивача права на призначення дострокової пенсії.

Враховуючи те, що відповідач не розглядав питання щодо призначення позивачу достроково пенсії та, відповідно, не порушував прав позивача, тому звернення позивача з таким позовом є передчасним.

Крім того, суд зазначає, що позивач вправі оскаржити відмову суб'єкта владних повноважень в перерахунку пенсії, у випадку прийняття такої за результатами розгляду заяви позивача, оформленої згідно з вимогами Порядку.

Враховуючи те, що позов поданий передчасно, в його задоволенні необхідно відмовити повністю.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити повністю.

Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають, оскільки позивач звільнена від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 КАС України, суд, -

вирішив:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складене та підписане 21.05.2018.

Суддя (підпис) А.Г.Гулик

Згідно з оригіналом. Рішення суду не набрало законної сили

Суддя А.Г.Гулик