ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
12 квітня 2018 року 17:38 № 826/11238/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді: головуючого судді Клименчук Н.М., суддів Каракашьяна С.К., Костенка Д.А., при секретарі судового засідання Артеменко В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до Секретаріату Кабінету Міністрів України
провизнання протиправними дій та зобов'язати вчинити дії
за участі представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1
від відповідача - Конюхов С.Д.
На підставі ч. 1 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 12 квітня 2018 року проголошено скорочене (вступна та резолютивна частини) судове рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог ч. 3 ст. 243 названого Кодексу. Під час проголошення скороченого (вступної та резолютивної частин) судового рішення сторонам роз'яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту рішення.
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.09.17р. відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у попереднє судове засідання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.10 2017 року закінчено підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду в судовому засіданні.
В судовому засіданні 23.11.2017 року залучено до участі в справі, в якості відповідача Секретаріат Кабінету Міністрів України.
Позивачем, в судовому засіданні 30.11.2017 подано заяву про уточнення позовних вимог, у зв'язку із чим здійснено заміно відповідача з Кабінету Міністрів виключено на належного Секретаріат Кабінету Міністрів України.
В судовому засіданні 29.03.2018 року позивачем подано уточнення позовних вимог.
В судових засіданнях позивачем позовні вимоги підтримано, з урахуванням поданих уточнень.
Представником відповідача щодо задоволення позову заперечно з підстав викладених у письмових запереченнях.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 05.09.2017 р. на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України розміщено текст електронної петиції, під назвою "Не надавати статусу пам'ятки графіті з пропагандою війни" за вхідним номером 41/001306-01еп від 05.09.2017 р.
Секретаріатом Кабінету Міністрів України 06.09.2017 р. позивачу повідомлено про відмову у здійснення оприлюднення зазначеної електронної петиції, оскільки, відповідно до статті 12 Закону України "Про звернення громадян" дія Закону не поширюється на порядок розгляду заяв і скарг громадян, встановлений кримінальним процесуальним законодавством, тоді як поставлені петиції питання стосуються взаємовідносин врегульованих Кримінальним кодексом України.
Позивач вважає таку відмову в оприлюдненні електронної петиції протиправною, у зв'язку із чим звернувся до суду з даним позовом.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2. ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів врегульовано Законом України «Про звернення громадян» (надалі - Закон). Законом забезпечено громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Статтею 23-1 Закону встановлено, Громадяни можуть звернутися до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування з електронними петиціями через офіційний веб-сайт органу, якому вона адресована, або веб-сайт громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронної петиції.
В електронній петиції має бути викладено суть звернення, зазначено прізвище, ім'я, по батькові автора (ініціатора) електронної петиції, адресу електронної пошти. На веб-сайті відповідного органу або громадського об'єднання, що здійснює збір підписів, обов'язково зазначаються дата початку збору підписів та інформація щодо загальної кількості та переліку осіб, які підписали електронну петицію.
Електронна петиція не може містити заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганду війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, заклики до вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини.
Відповідальність за зміст електронної петиції несе автор (ініціатор) електронної петиції.
Для створення електронної петиції до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування її автор (ініціатор) заповнює спеціальну форму на офіційному веб-сайті органу, якому вона адресована, або веб-сайті громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронних петицій, та розміщує текст електронної петиції.
Електронна петиція оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування або на веб-сайті громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронних петицій, протягом двох робочих днів з дня надсилання її автором (ініціатором).
У разі невідповідності електронної петиції встановленим вимогам оприлюднення такої петиції не здійснюється, про що повідомляється автору (ініціатору) не пізніше строку, встановленого для оприлюднення.
Дата оприлюднення електронної петиції на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, відповідного органу місцевого самоврядування або на веб-сайті громадського об'єднання є датою початку збору підписів на її підтримку.
Порядок розгляду електронної петиції, адресованої Президенту України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування, визначається відповідно Президентом України, Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, місцевою радою.
Процедуру розгляду електронної петиції, адресованої Кабінету Міністрів України затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 457 від 22.07.2016року (надалі - Порядок №457).
Зокрема, пунктами 3-7, 9, 13-15 Порядку № 457 встановлено, що громадяни можуть звернутися з петиціями до Кабінету Міністрів України з питань, що належать до його компетенції, визначеної Конституцією України, Законом України "Про Кабінет Міністрів України", іншими законами.
Громадяни можуть звернутися з петиціями до Кабінету Міністрів України безпосередньо через офіційний веб-сайт Кабінету Міністрів України (Єдиний веб-портал органів виконавчої влади) (далі - Урядовий портал) або через веб-сайт громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів громадян на підтримку петиції (далі - громадське об'єднання).
Автор (ініціатор) петиції або громадське об'єднання заповнюють спеціальну форму на Урядовому порталі та розміщують текст петиції. Під час заповнення форми автор (ініціатор) петиції зазначає прізвище, ім'я та по батькові, місце проживання, контактний телефон, а також адресу електронної пошти.
Автор (ініціатор) петиції повинен ідентифікуватися на Урядовому порталі або веб-сайті громадського об'єднання (зокрема, за допомогою електронних систем ідентифікації "Bank-ID", "сервісу коротких повідомлень" (SMS), електронного цифрового підпису або інших методів ідентифікації, передбачених відповідними веб-сайтами).
Неправдиві відомості, подані автором (ініціатором) петиції, громадським об'єднанням, є підставою для відмови в її оприлюдненні або для виключення з режиму оприлюднення.
У петиції повинні бути викладені суть звернення та пропозиції. У заголовку петиції зазначається її короткий зміст.
Петиція не може містити заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганду війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, заклики до вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини.
Петиція оприлюднюється на Урядовому порталі протягом двох робочих днів з дня надіслання її автором (ініціатором).
Дата оприлюднення петиції на Урядовому порталі, веб-сайті громадського об'єднання є датою початку збору підписів громадян на її підтримку.
У разі невідповідності петиції вимогам, зазначеним у пунктах 3 і 6 цього Порядку, вона не оприлюднюється або може бути виключена з режиму оприлюднення, про що не пізніше ніж протягом двох робочих днів з дня її надіслання чи виявлення невідповідності петиції зазначеним вимогам повідомляється автор (ініціатор) петиції з наданням відповідних роз'яснень.
Не оприлюднюється і не розглядається петиція, яка містить нецензурну лексику та лайливі вислови, про що у дводенний строк з дня її надіслання повідомляється автор (ініціатор) петиції.
Організацію розгляду петицій забезпечує Секретаріат.
Секретаріат проводить перевірку: змісту петиції та наданих автором (ініціатором), громадським об'єднанням відомостей на відповідність вимогам Закону та цього Порядку; дотримання громадським об'єднанням вимог Закону під час збору підписів громадян.
Судом встановлено, що 05.09.2017 року позивачем розміщено електронну петицію на офіційному веб-сайті Кабінету міністрів України.
Розміщеною петицією позивачем викладено свою громадянську позицію щодо віднесення до числа історичних пам'яток вуличного графіті, з портретом Івана Франка із відповідними написами: «я екстреміст» та «наше все життя війна», оскільки вказане графіті, на переконання позивача, являється пропагандою війни, посягає на права людини та міжнародне право.
Як вбачається із наданих суду заперечень, петицію позивача не опубліковано, оскільки Наказом Міністерства культури України від 15.10.2014 року № 869 місце бойових дій і масової загибелі громадян України у районі вулиць Грушевського в міста Києві під час акцій протесту в лютому 2014року належить до об'єктів культурної спадщини. За знищення чи пошкодження таких об'єктів відповідно до ст. 298 КК України передбачено кримінальну відповідальність. Крім того, зазначено, що дія Закону України «Про звернення громадян» не поширюється на порядок розгляду заяв і скарг громадян, встановлений кримінально-процесуальним законодавством.
Неведені підстави відмови у оприлюднення електронної петиції позивача є безпідставними, з огляду на наступне.
Вичерпний перелік підстав для відмови з здійсненні оприлюднення електронної петиції встановлено ст. 23-1 Закону, де визначено, що електронна петиція не може містити:
- заклики до повалення конституційного ладу;
- порушення територіальної цілісності України;
- пропаганду війни, насильства, жорстокості;
- розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі;
- заклики до вчинення терористичних актів;
- посягання на права і свободи людини.
Крім того, Порядком № 457 встановлено, що оприлюдненню також не підлягають електронні петиції, що містять недостовірні відомості щодо прізвища, ім'я та по батькові, місце проживання, контактний телефон, адресу електронної пошти автора петиції, не ідентифікації автора петиції на Урядовому порталі або веб-сайті громадського об'єднання (зокрема, за допомогою електронних систем ідентифікації "Bank-ID", "сервісу коротких повідомлень" (SMS), електронного цифрового підпису або інших методів ідентифікації, передбачених відповідними веб-сайтами).
Як вбачається із змісту повідомлення про відхилення електронної петиції до Кабінету Міністрів України від 06.09.2017 року, відповідачем не зазначено жодної підстави, із встановлених Законом та Порядком № 457 для відмови у оприлюднення петиції.
Представником відповідача, у судових засідання, не наведено доказів, що електронна петиція позивача "Не надавати статусу пам'ятки графіті з пропагандою війни" за вхідним номером 41/001306-01еп від 05.09.2017 р. суперечить вимога Закону та Порядку № 457.
Також, безпідставними є твердження відповідача, що відмова у оприлюднення електронної петиції не порушує права позивача, оскільки Законом встановлено лише право на звернення із електронної петицією, яким позивач скористався.
Статтею Закону встановлено, що електронна петиція є особливою формою колективного звернення громадян до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування, яка подається та розглядається в порядку, передбаченому статтею 23-1 цього Закону.
Як зазначалось судом раніше, Закон України «Про звернення громадян» забезпечує не лише право громадян на звернення до органів держави, а й забезпечує громадянам можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
З огляду на викладені норми чинного законодавства, а також встановлені обставини справи, суд приходить до переконання про обґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи надані докази, а також норми чинного законодавства суд приходить до переконання про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати протиправною бездіяльність Секретаріату Кабінету Міністрів України щодо не оприлюднення на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України (Єдиний веб- портал органів виконавчої влади, Урядовий портал) електронної петиції ОСОБА_1 № 41/001306-01еп від 05.09.2017р. під заголовком "Не надавати статусу пам'ятки графіті з пропагандою війни" та зобов'язати Секретаріат Кабінету Міністрів України оприлюднити на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України (Єдиний веб- портал органів виконавчої влади, Урядовий портал) електронну петицію ОСОБА_1 № 41/001306-01еп від 05.09.2017р. під заголовком "Не надавати статусу пам'ятки графіті з пропагандою війни".
3. Присудити на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Секретаріату Кабінету Міністрів України судові витрати у розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Головуючий суддя Н.М. Клименчук
судді: С.К. Каракашьян
Д.А. Костенко