17 травня 2018 року м. Чернігів Справа № 750/2947/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Роговець М.О.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
третьої особи ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області про визнання неправомірною та скасування постанови,
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області звернулось з позовом до Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області та просить:
1. Визнати постанову управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про накладення штрафу від 20.03.2018 за виконавчим листом № 2-а/2506/1022/11, виданим 26.01.2012 Деснянським районним судом м. Чернігова - неправомірною;
2. Скасувати постанову управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про накладення штрафу від 20.03.2018 за виконавчим листом №2-а/2506/1022/11, виданим 26.01.2012 Деснянським районним судом м. Чернігова.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що постанова Деснянського районного суду м. Чернігова від 13.01.2011 у справі №2-а/2506/1022/11 про зобов'язання позивача провести ОСОБА_4 перерахунок та здійснити в подальшому виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з 100% мінімальної пенсії за віком, тобто відповідно до ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” здійснивши відповідну доплату позивачу, була виконана позивачем добровільно, до відкриття виконавчого провадження і підстав, для застосування штрафних санкцій у відповідача не було.
Позивач позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Судом залучено в якості третьої особи ОСОБА_4 який, в судовому засіданні позов не визнав і проти його задоволення заперечив.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши сторін, суд вважає позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 23 березня 2018 року до головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - головне управління) з відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (далі - відповідач) надійшла постанова про накладення штрафу від 20.03.2018 за виконавчим листом № 2-а/2506/1022/11, виданим 26.01.2012 Деснянським районним судом м. Чернігова про зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з 18.06.2010 провести ОСОБА_4 перерахунок та здійснити в подальшому виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з 100% мінімальної пенсії за віком, тобто відповідно до ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” здійснивши відповідну доплату позивачу.
Вказаною постановою, за невиконання рішення суду без поважних причин на позивача було накладено штраф на користь держави у розмірі 5100 грн.
Відповідно до частини 2 статті 63 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404 (далі - ОСОБА_5 №1404), у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, і якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження пре кримінальну відповідальність.
Частиною 2 статті 14, статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства Україна визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконанні всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Постановою Деснянського районного суду м Чернігова від 13.01.2011 у справі №2-а/2506/1022/11, залишеною в силі ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2011 відповідача було зобов'язано провести ОСОБА_4 перерахунок та здійснити в подальшому виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з 100% мінімальної пенсії за віком, тобто відповідно до ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” здійснивши відповідну доплату позивачу.
10.02.2012 позивачем проведено перерахунок пенсії з урахуванням додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмір: 100% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 18.06.2010 по 22.07.2011 та нарахована доплата різниці в пенсії в сумі 6369 грн. 82 коп.
За повідомленням управління Державної виконавчої служби головного управління юстиції в Чернігівській області від 05.04.2017 за №02-45/20499/1 про прийняття для обліку рішення, виконання якого гарантується державою відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 4Ф1, прийнято для обліку та включено до першої черги задоволення вимог, суму нарахованої пенсії на виконання постанови Деснянського районного суду м. Чернігова від 13.01.2011 у справі № 2-а/2506/1022/11, щодо перерахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 100% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 18.06.2010 по 22.07.2011 в розмірі 6369 грн. 82 коп.
Тобто, станом на 22.07.2011, вказане рішення суду, в частині проведення перерахунку було виконане, а, в частині здійснення в подальшому виплат додаткової пенсії, позивач вчинив всі можливі та доступні, для нього, дії щодо його виконання.
Щодо обов'язку позивача проводити ОСОБА_4 в подальшому виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з 100% мінімальної пенсії за віком, тобто відповідно до ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як це зазначено в постанові Деснянського районного суду м. Чернігова суд зазначає наступне.
Виходячи із змісту Кодексу адміністративного судочинства України, судом у конкретній справі вирішується спір, предмет якого існує на час розгляду справи та захисту підлягають тільки порушені права, а не ті, які можуть бути порушені у майбутньому.
Як зазначив Пленум Вищого адміністративного суду України у постанові від 19.12.2012 № 8, суд має підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення нарахування та виплати підвищення до пенсії, певним часовим проміжком, якщо не відбулося змін у законодавстві. Аналогічного висновку дійшов і Верховний Суд України (постанова віл 05.11.2013 у справі № 21-293а13).
Отже суд має підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення нарахування та виплати підвищення до пенсії, певним часовим проміжком, але якщо відбулися зміни у законодавстві, то порядок та строки нарахування пенсій змінюються.
23.07.2011 набрала чинності постанова КМУ № 745, якою встановлено розмір додаткової пенсії особам, що постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, положення ст. 50, 54 ЗУ № 796 підлягають застосуванню лише до 23.07.2011, а після вказаної дати застосуванню підлягають положення ЗУ "Про Державний бюджет України на 2011 рік" та постанови КМУ № 745.
Нормативно-правові акти, якими змінено виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 14 червня 2011 року було прийнято ОСОБА_5 України № 3491-УІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» пунктом 4 якого передбачено, що у 2011 році норми і положення статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобилцьської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. ОСОБА_5 набрав чинності з 19 червня 2011 року.
Законами України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», «Про Державний бюджет України на 2013 рік», «Про Державний бюджет України на 2014 рік» (зі змінами) та «Про Державний бюджет України на 2015 рік» установлено, що у 2012-2015 роках норми і положення ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2012-2014 роки та виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» установлено, що у 2016 році норми і положення ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та бюджету Фонду соціального страхуванні України.
Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 № 20-рп/20П та вії 25.01.2012 № З-рп/2012 підтверджена законність повноважень Кабінету Міністрів України встановлювати розміри пенсійних виплат.
На виконання вимог вищевказаних Законів Кабінетом Міністрів України прийняте постанови віт 06.07.2011 № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності з 23.07.2011, та від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності з 01.01.2012.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» особах, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи-виплачувалась у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратити працездатність: тим, хто належать до 1 категорії, інвалідам 1 групи - 30 %.
Згідно із Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи», щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, як: постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах де прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність: особам, хто належать до 1 категорії, інвалідам 1 групи, з 1 січня 2012 року - 50 %.
Виходячи з вищевикладеного, пенсійні виплати, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому числі й ті, розмір яких було встановлено на виконання судових рішень у періоди дії вищевказаних постанов Уряду № 745 та №1210 здійснюються у розмірах визначених цими нормативними актами.
В зв'язку з тим, що вказаними вище нормативно-правовими актами відбулася зміна у законодавстві, що регулює питання виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, то і порядок та строки нарахування вказаних виплат позивачем було здійснено правомірно.
З огляду на вказані вище обставини, в судовому засіданні доведено, що накладення на головне управління штрафу в розмірі 5100 грн. є безпідставним.
Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області необхідно задовольнити.
Судові витрати в сумі 1762 грн. необхідно стягнути на користь позивача.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати незаконною та скасувати постанову від 08.02.2017 державного виконавця заступника начальника Ніжинського міськрайонного ВДВС ГТУЮ у Чернігівській області ОСОБА_6Ю про закінчення виконавчого провадження по виконавчому листу Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області по справі № 740/2682/16-а від 18.08.2016, а виконавчий лист повернути у відділ Ніжинського міськрайонного ВДВС ГТУЮ у Чернігівській області для подальшого повного виконання.
Стягнути з Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 34924518) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940) судові витрати в розмірі 1762 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (частини 1,2 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України).
У відповідності до частини 6 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (стаття 297 Кодексу адміністративного судочинства України).
При цьому, у відповідності до підпункту 15.5. пункту 15 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Повний текст рішення виготовлено 17 травня 2018 року.
Суддя С.Л. Клопот