Рішення від 17.05.2018 по справі 809/701/18

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" травня 2018 р. Справа № 809/701/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі частини 2 статті 44 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" як особі із числа військовослужбовців строкової служби згідно заробітної плати, яка відображена у довідках від 06.10.2017 року за № 301 та від 22.02.2018 року за № 97, за № 98; зобов'язання провести перерахунок пенсії на підставі частини 2 статті 44 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" як особі з інвалідністю із числа військовослужбовців строкової служби, врахувавши складові заробітної плати, яка вказана у довідці від 06.10.2017 року за № 301, суми допомоги на оздоровлення та вихідної допомоги, які вказані у довідках від 22.02.2018 року за № 97 та за № 98, а також виплатити і здійснювати в подальшому виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром і сумою 10740,00 грн. із 01.12.2017 року, з урахуванням проведених виплат.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.04.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі № 809/701/18 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.05.2018 року провадження в адміністративній справі № 809/701/18 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій в частині зобов'язання виплатити і здійснювати в подальшому виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром і сумою 10740,00 грн. із 01.12.2017 року, з урахуванням проведених виплат - закрито.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно, на підставі наданих позивачем заяви та довідок про складові заробітної плати за період з листопада 2011 року по жовтень 2013 року, розмір допомоги на оздоровлення за 2013 рік та розмір вихідної допомоги за грудень 2013 року та квітень 2016 року, не проведено перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог статті 44 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням вказаних виплат.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 27.04.2018 року. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.25-27). Просив суд в задоволенні позову відмовити, вказавши, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

07.05.2018 року ОСОБА_1 подав на адресу суду відповідь на відзив (а.с.40-41).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.

З лютого 1993 року ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності ІІІ групи у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З 01.11.2012 року позивачу на підставі статті 27 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" призначено пенсію по інвалідності ІІ групи відповідно до розпорядження №115438 від 25.01.2013 року.

Судом встановлено, що 25.11.2013 року позивача відраховано зі складу Верховинського районного суду Івано-Франківської області у зв'язку з поданням заяви про відставку.

У відповідності до довідки за № 301, виданої 06.10.2017 року територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області, ОСОБА_1 за період з листопада 2011 року по жовтень 2013 року нараховано заробітну плату в загальному розмірі 415683,25 грн. (а.с.14).

Згідно довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області від 22.02.2018 року за № 97, у 2013 році при наданні щорічної оплачуваної відпустки позивачу нараховано і виплачено допомогу на оздоровлення в розмірі посадового окладу 11470,00 грн., з якої утримано податок з доходів фізичних осіб та єдиний соціальний внесок і сплачено до Державної податкової інспекції (а.с.16).

На підставі Закону України "Про судоустрій і статус суддів" ОСОБА_1 нараховано та виплачено вихідну допомогу в грудні 2013 року в розмірі 21793,00 грн. та у квітні 2016 року в розмірі 43586,00 грн., з якої утримано податок з доходів фізичних осіб і сплачений до Державної податкової інспекції, що підтверджується довідкою територіального управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області від 22.02.2018 року за № 98 (а.с.17).

17.11.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Верховинського відділу обслуговування громадян ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою щодо перерахунку пенсії по інвалідності ІІ групи із заробітку, вказаного у довідці територіального управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області від 06.10.2017 року за № 301 (а.с.11).

05.03.2018 року позивач повторно звернувся із проханням провести перерахунок пенсії по інвалідності ІІ групи на підставі статті 44 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням заробітної плати та допомоги на оздоровлення згідно довідки від 06.10.2017 року за № 301, а також вихідної допомоги при звільненні з роботи у відповідності до довідки від 22.02.2018 року за № 98 (а.с.12-13).

ОСОБА_2 об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, з посиланням на пункт 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії у зв'язку із відсутністю правових підстав для його здійснення, що підтверджується листом від 04.04.2018 року за № 27/Т-15 (а.с.18-19).

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом шостим статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються зокрема, форми і види пенсійного забезпечення.

За змістом статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Згідно статті 44 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби, які пропрацювали після призначення пенсії по інвалідності не менш як 2 роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за їх заявою новий розмір пенсії з урахуванням заробітку, що визначається в порядку, передбаченому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". На таких же умовах провадиться перерахунок пенсії, призначеної у мінімальному розмірі у зв'язку з відсутністю заробітку.

В разі дальшого зростання заробітку пенсіонера провадиться новий перерахунок пенсії за його заявою. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки роботи після попереднього перерахунку.

Розміри пенсій особам з числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, які одержують пенсію в органах Пенсійного фонду України, підлягають перерахунку у випадку, передбаченому частиною другою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Так, статтею 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Суд звертає увагу, що "за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року" означає, що враховується вся заробітна плата, в тому числі і та, яку отримувала особа після призначення пенсії.

Таким чином, з врахуванням того, що законодавець імперативно встановив, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 01.07.2000 року протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень, суд прийшов до висновку про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням складових заробітної плати за період з 01.11.2011 року по 01.11.2013 року згідно довідки від 06.10.2017 року за № 301, а відтак відмова ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області у здійсненні перерахунку у цій частині є правомірною.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, згідно частини 1 коментованої статті до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:

1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;

2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно довідки від 22.02.2018 року за № 97 стосовно допомоги на оздоровлення та довідки від 22.02.2018 року за № 98 щодо вихідної допомоги, виданих ОСОБА_1 територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування нараховано та сплачено лиш при виплаті допомоги на оздоровлення.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року за № 1170 затверджено Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в якому відсутній такий вид виплати як допомога на оздоровлення. При цьому, вихідна допомога включена у зазначений Перелік, а відтак відповідно до приписів вказаної постанови та положень частини 7 статті 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на одноразову грошову допомогу при звільненні єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не нараховується.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що підлягає врахуванню до розміру заробітної плати для перерахунку пенсії сума допомоги на оздоровлення, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в той час як сума вихідної допомоги, з якої не утримано відповідні внески не враховується при обчисленні розміру пенсії.

Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок про часткове обґрунтування заявлених позовних вимог, тому адміністративний позов підлягає задоволенню частково.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, вул. Грушевського, 70, смт. Верховина, Верховинський район, Івано-Франківська область, 78700) до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 40385698, вул. Незалежності, 26 А, м. Косів, Івано-Франківська область, 78600) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 40385698, вул. Незалежності, 26А, м. Косів, Івано-Франківська область, 78600) щодо невключення виплачениої суми допомоги на оздоровлення до розрахунку заробітної плати для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, вул. Грушевського, 70, смт. Верховина, Верховинський район, Івано-Франківська область, 78700) на підставі наданої довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області від 22.02.2018 року за № 97.

Зобов'язати Косівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 40385698, вул. Незалежності, 26А, м. Косів, Івано-Франківська область, 78600) здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, вул. Грушевського, 70, смт. Верховина, Верховинський район, Івано-Франківська область, 78700) з врахуванням суми виплаченої допомоги на оздоровлення на підставі наданої довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області від 22.02.2018 року за № 97.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Матуляк Я.П.