Рішення від 16.05.2018 по справі 804/199/471/18

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2018 року Справа № 804/199/471/18

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рябчук О.С.

розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін (в письмовому провадженні) адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

15 березня 2018 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за підсудністю надійшла справа № 804/199/471/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі (далі - відповідач), в якому позивач просить:

- визнати незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 05.12.2017 року №А-35;

- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, раніше призначеної із розрахунку 80% від суми її заробітної плати, з урахуванням: підвищення розміру заробітної плати, з якої призначено було пенсію із розрахунку 80% від суми її заробітної плати - з 21.05.2017 року, а також суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внеки або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, і які враховуються в дохід застрахованої особи для обчислення пенсії (матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати) - з дати призначення пенсії, - згідно довідки від 16.11.2017 року № 5-18/22 Індустріальної районної у м. Дніпро ради про складові заробітної плати.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем протиправно відмовлено їй в перерахунку пенсії, оскільки у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, має право на перерахунок раніше призначеної пенсії. Крім того зазначила, що відповідач безпідставно відмовив в проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки Індустріальної районної у м. Дніпро ради від 16.11.2017 року №5-18/22 про складові заробітної плати з урахуванням індексації заробітної плати, виплачених сум матеріальної допомоги, які були нараховані та з яких утримувався та був сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Ухвалою суду від 16 березня 2018 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, та отримана ним 02 квітня 2018 року.

В відзиві на адміністративний позов відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, просив в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначив наступне. Підстави для перерахунку пенсії позивачу відсутні, оскільки на законодавчому рівні скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до спеціальних законів. Довідка позивача на теперішній час є недійсною.

Відповідачем заявлено клопотання про заміну відповідача на Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в зв'язку з реорганізацією органів Пенсійного фонду України.

Суд вважає за можливе здійснити заміну відповідача по справі з Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі на Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

З урахуванням положень ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України та відсутністю заперечень з боку сторін, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи 804/199/471/18 у спрощеному провадженні.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

ОСОБА_1 з 2009 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком як службовець місцевого самоврядування.

21 листопада 2017 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям з 26.05.2017 року, а також з урахуванням всіх виплат, що входять до складових заробітної плати, відповідно до довідки від 16.11.2017 року №5-18/22, виданої Індустріальною районною у м. Дніпро ради.

Рішенням управління від 05 грудня 2017 року № А-35 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на те, що з 01.06.2015 року пенсія не може бути перерахована у відповідності до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, а також у зв'язку з тим, що форма довідки про заробітку плату від 16.11.2017 року №5-18/22 є недійсною.

Позивач, не погодившись з зазначеним, звернулась до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Згідно зі ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) (в редакції на момент виходу позивача на пенсію) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язковедержавне пенсійне страхування,без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

У відповідності до статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пеній.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, зазначеними нормами було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Отже, починаючи з 01 січня 2015 року змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Така підстава (умова) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відсутня в новій редакції статті 37-1 Закону України «Про державну службу», а визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано Кабінету Міністрів України.

Згідно пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова №865) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Таким чином, вказана норма права передбачала проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Однак, Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року та якими, зокрема, виключено пункт 4.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016р., № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» втратила чинність.

Враховуючи наведене вище, з 01.12.2015 такої підстави (умови) перерахунку раніше призначених пенсії як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям законодавством визначено не було.

Також суд зазначає, що 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» №889-VIII від 10 грудня 2015 року.

Згідно Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII втратив чинність Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII.

Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В свою чергу, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Слід зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 року № 353 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» (яка набрала чинності 26.05.2017 р.) з 01.06.2017 року затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату міських (крім мм. Києва та Севастополя) рад та їх виконавчих комітетів, сільських, селищних рад, що представляють інтереси об'єднаних територіальних громад, та їх виконавчих комітетів, при цьому, вказаною постановою не було визначено підстав та порядку здійснення відповідного перерахунку пенсії.

Отже, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії до законодавства внесено зміни, які не передбачають перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям та посадовим особам органів місцевого самоврядування України.

На підставі вищевикладеного, приймаючи до уваги положення діючого законодавства, суд прийшов до висновку про відсутність правових підстав для здійснення позивачу перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2017р. № 353 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006р. № 268 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України».

Доводи позивача щодо звуження обсягу вже набутих нею прав та/або позбавлення її права на соціальний захист суд вважає необґрунтованими, оскільки відмова відповідача у перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих позивачем прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.

При розв'язанні спірних правовідносин судом також враховується правова позиція Європейського суду з прав людини, викладена в рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014, в якому Суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Крім того, у зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та, між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що відповідач, відмовляючи позивачу в частині перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, діяв на підставі та в межах чинного законодавства, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Що стосується позовних вимог в частині зобов'язання управління пенсійного фонду провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, і які враховуються в дохід застрахованої особи для обчислення пенсії з дати призначення пенсії, то суд зазначає наступне.

Як зазначалось судом вище, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (який діяв на час звільнення позивача) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частинами 2, 6 статті 33 Закону №3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за вислугу років включаються в заробіток (дохід) державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 та від 28 травня 2014 року у справі № 21-97а13.

З аналізу викладеного, суд приходить до висновку, що суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, з яких було сплачено відповідні внески підлягають врахуванню до суми заробітної плати для призначення пенсії.

Судом встановлено, що згідно довідки про складові заробітної плати від 16.11.2017 року №5-18/22, виданої Індустріальною районною у м. Дніпро ради, позивачу були нараховані та виплачені матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за вислугу років. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням сум виплат, з яких було фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та винагороди за вислугу років, які не були враховані відповідачем при призначенні пенсії.

Суд критично ставиться до посилань відповідача на нечинність довідки від 16.11.2017 року №5-18/22, виданої Індустріальною районною у м. Дніпро ради та вважає їх безпідставними.

Разом з тим, враховуючи, що заяву про перерахунок пенсії з урахуванням вищенаведених складових, до якої була додана відповідна довідка, було подано відповідачу 21 листопада 2017 року, відсутні підстави вважати дії відповідача до цього часу неправомірними, оскільки у пенсійного органу були відсутні відомості про отримання позивачем таких виплат.

Частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.03.2003 року визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Відповідно, саме з 01 грудня 2017 року і має бути відновлене право позивача, яке існувало на момент призначення пенсії, проте не було реалізовано, у зв'язку з відсутністю у пенсійного органу необхідних документів.

З урахуванням викладених обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 242-246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 в розмірі 80% заробітної плати з урахуванням включення до розрахунку (складу заробітної плати) розміру нарахованих та виплачених сум, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внеки або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, і які враховуються в дохід застрахованої особи для обчислення пенсії (матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати) відповідно до довідки Індусріальної районної у м. Дніпрі ради від 16.11.2017 року № 5-18/22, починаючи з 01.12.2017 року та сплатити різницю з урахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі судові витрати у сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тесту судового рішення.

Суддя ОСОБА_2