Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
14 травня 2018 р. № 820/2688/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Харкові, яке не провело перерахунок пенсій ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Харкові провести з 01.10.2017 перерахунок та виплату належної пенсії ОСОБА_1, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, згідно до пункту 9і постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані дії відповідача є протиправними та такими, що суперечать нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, та була отримана ним 17.04.2018, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, які містяться в матеріалах справи.
26.04.2018 Зміївським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області до канцелярії суду було подано відзив на позов, в якому зазначено, що дії відповідача є правомірними, та відповідають вимогам чинного законодавства. В задоволенні адміністративного позову просить відмовити.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, про що свідчить відповідне посвідчення серія А №92850, видане 23 липня 1998 року Харківською обласною державною адміністрацією та вкладкою до нього №092850.
Згідно посвідчення серія Б №262959, виданого 23 червня 2005 року управлінням соціального захисту населення Ленінського району позивач є інвалідом другої групи.
Позивач перебуває на обліку як інвалід II групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в Київському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області.
У відповідності до довідки МСЕК серія ХАР-4 №002858 від 16 червня 2005 року позивачу у зв'язку з погіршенням стану здоров'я встановлено II групу інвалідності безстроково. Причина інвалідності: захворювання, пов'язане з виконанням військового обов'язку під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Суд зазначає, що у рішенні Конституційного Суду України №4-рп/2015 від 13 травня 2015 року, встановлено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права; Конституція України має найвищу юридичну силу; закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законом України (стаття 1, частина 1, 2 статті 8, частина 2 статті 19 Конституції України), (абзац 1 п. 2.1 Рішення).
Загальні умови, порядок нарахування та розмір пенсій визначаються, зокрема, законами України „Про пенсійне забезпечення“ від 5 листопада 1991 року №1788-ХІІ, „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування“ від 9 липня 2003 року № 1058-IV.
Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо, (абзац перший та другий п. 2.2 Рішення).
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України.
ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності другої групи в розмірі відшкодування фактичних збитків, внаслідок захворювання, отриманого при виконанні обов'язків військової служби під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за нормами Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-ХІІ від 28.02.1991.
Оскільки позивач отримує пенсію відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, її перерахунок може проводитися за правилами цього Закону.
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” №2148-VIII від 03.10.2017 було внесено зміни до статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
З урахуванням вказаних змін, починаючи з 01.10.2017, особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 01 січня відповідного року (ч. 3. ст. 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”).
Отже законодавець чітко визначив умову за якої пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 01 січня відповідного року, а саме це час проходження дійсної строкової служби.
Особливості призначення таких пенсій регулюються п. 9 „Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 23 листопада 2011 року № 1210.
Згідно з Постановою КМУ № 851 від 15.11.2017 у першому реченні пункту 1 „Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” слова і цифри "статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" замінено словами і цифрами "статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Тобто добавлено ст. 59 Закону, що стосується пенсій військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи).
Згідно копії виписки з військового квитка МН №1198986, яка належить позивачу та яка міститься в матеріалах справи, позивач проходив дійсну строкову службу у період з 16.05.1977 по 25.05.1979.
Таким чином для проведення перерахунку, обчислення та виплату пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 01 січня відповідного року, відповідно до вимог частини 3 статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - законних підстав не має.
ОСОБА_1 не звертався до Управління з метою перерахунку пенсії згідно з Постановою КМУ №851 від 15.11.2017. Не надав документів, що підтверджують проходження дійсної строкової служби під час ліквідації аварії у зоні Чорнобильської АЕС.
Згідно довідки №88 від 18.05.1998 Державного комунального автотранспортного підприємства 2028 ОСОБА_1 перебував на роботах у зоні відчуження з 06.03.1988 по 22.05.1988 по місцю роботи ДКТТП-2028 на посаді водія. Тобто на момент роботи у зоні Чорнобильської катастрофи позивач не перебував на дійсній строковій службі.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61067, РНОКПП НОМЕР_1) до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 2 під., 3 пов., м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 41247819) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М.Панов