ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/21759/17
провадження № 2-а/753/236/18
"14" травня 2018 р. суддя Дарницького районного суду м.Києва Комаревцева Л.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання неправомірною відмови у перерахунку пенсії, зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду звернувся ОСОБА_2 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання неправомірною відмови відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної йому пенсії, зобов'язання відповідача вчинити дії щодо перерахунку призначеної йому пенсії з 01 листопада 2017 року з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної грошової винагороди в загальному розмірі: щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 31 840,54 грн., грошової допомоги на оздоровлення в загальному розмірі 51 453,15 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у загальному розмірі 39 383,15 грн., індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 4951,77 грн., винагороди за тривалість безперервної військової служби в загальному розмірі 3052,50 грн., винагороди за участь в АТО в загальному розмірі 6327,27 грн., премії в розмірі 47 470,50 грн. у вигляді заохочення (згідно Дисциплінарного статуту Збройних Сил України), з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Позов обґрунтований позивачем тим, що йому призначена пенсія з 09 червня 2017 року за вислугу років з врахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 останніх місяця служби перед звільненням (надбавка за виконання особливо важливих завдань, щомісячна премія), проте до розрахунку пенсії не включені додаткові види грошового забезпечення: щомісячна додаткова грошова винагорода, винагорода за участь в АТО, грошова компенсація за невикористану відпустку грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова премія.
На підтвердження показників додаткових видів грошового забезпечення позивач надав до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, отримані від Адміністрації Держприкордонслужби, копії особистих карток грошового забезпечення за 2015-2017 роки, у яких значаться додаткові види грошового забезпечення, не включені до додатку до грошового атестату №16 від 08 червня 2017 року, однак відповідач відмовив позивачу у задоволенні його заяви, що і стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.
За цією позовною заявою відкрито письмове провадження у відповідності до ст.263 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву.
У встановлений строк відповідачем не надано до суду та не направлено позивачу відзиву на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення проти позову, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Наказом Голови ДПС України від 02 червня 2017 року №544-ос полковник юстиції ОСОБА_2 звільнений з посади начальника управління правового забезпечення, з правом носіння військової форми одягу.
Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 09 червня 2017 року позивачу призначена пенсія за вислугу років.
Позивачем 25 жовтня 2017 року подана заява до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про перерахунок пенсії, додатком до якої надано копії особистих карток грошового забезпечення за 2015-2017 роки, у яких значаться додаткові види грошового забезпечення, не включені до додатку до грошового атестату №16 від 08 червня 2017 року.
Згідно наданих копій особистих карток грошового забезпечення за 2015-2017 роки вбачається, що за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням позивачем отримані у складі грошового забезпечення суми, які не враховані на момент призначення пенсії, з яких сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове пенсійне страхування, а саме: щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 31 840,54 грн., грошової допомоги на оздоровлення в загальному розмірі 51 453,15 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у загальному розмірі 39 383,15 грн., індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 4951,77 грн., винагороди за тривалість безперервної військової служби в загальному розмірі 3052,50 грн., винагороди за участь в АТО в загальному розмірі 6327,27 грн., премії в розмірі 47 470,50 грн.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві 15 листопада 2017 року заява позивача про перерахунок пенсії повернута без розгляду, що і стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом про визнання відмови відповідача в перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання відповідача вчинити дії щодо перерахунку пенсії.
Відповідно до положень ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з положеннями ч. 1-3 ст. 9, ч. 1 ст. 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Згідно з п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17 липня 1992 року, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
В п. 1, 3 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення та затверджені додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах, згідно, зокрема, з додатком 25, а п. 5, 6 цієї Постанови визначені умови, та розмір та порядок виплати грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги при звільненні, тощо.
Відповідно до п. 30.1, 30.3 розділу ХХХ «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженої наказом Міністра оборони України №260 від 11.06.2008 року та п. п. 3 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року, особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом та набули право на щорічну основну відпустку, один раз на рік надається грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.
Розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.
Згідно із п. 33.1, 33.3 розділ ХХХІІІ «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» та п. 3 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року, особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Розмір матеріальної допомоги установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
До місячного грошового забезпечення, з якого визначається матеріальна допомога, включаються посадові оклади, оклади за військовими званнями та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.
Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Постановою Кабінету Міністрів України №889 від 22.09.2010 року встановлена щомісячна додаткова грошова винагорода для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.
Постановою Кабінету Міністрів України №18 від 20.01.2016 року встановлено виплачувати, в тому числі, військовослужбовцям Збройних Сил за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду винагороду у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень.
Отже, зазначена позивачем щомісячна додаткова грошова винагорода, винагорода за участь в АТО, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова премія, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, а отже позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням вищевказаних видів грошового забезпечення.
Правова позиція щодо застосування вищезазначених норм матеріального права була висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 березня 2015 року у справі №21-70а15.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Позивачем були подані додаткові документи, які є підставою для перерахунку пенсії, однак відповідач вчинив дії щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії, що є підставою для визнання таких дій відповідача протиправними та зобов'язання відповідача вчинити дії з перерахунку пенсії позивача.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавств та підлягають задоволенню повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання неправомірною відмови у перерахунку пенсії, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м.Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 22869069) щодо відмови у проведенні перерахунку раніше призначеної ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м.Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 22869069) вчинити дії щодо перерахунку призначеної ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) пенсії з 01 листопада 2017 року з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної грошової винагороди в загальному розмірі: щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 31 840,54 грн., грошової допомоги на оздоровлення в загальному розмірі 51 453,15 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у загальному розмірі 39 383,15 грн., індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 4951,77 грн., винагороди за тривалість безперервної військової служби в загальному розмірі 3052,50 грн., винагороди за участь в АТО в загальному розмірі 6327,27 грн., премії в розмірі 47 470,50 грн. у вигляді заохочення (згідно Дисциплінарного статуту Збройних Сил України).
Відповідно до ст.255 КАС України рішення суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 КАС України, учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Згідно із ч.1 ст.295 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини постанови суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Відповідно до ч.2 ст.295 КАС України, учасник справи, якому повний текст рішення суду не було вручено у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається відповідно до п. 15.5 ч. 1 розділу VІІ Перехідних положень КАС України учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Комаревцева Л.В.