ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"14" травня 2018 р. справа № 809/575/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до їх вчинення, -
30.03.2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій щодо не проведення перерахунку пенсії неправомірними, зобов'язання здійснити такий перерахунок з урахуванням довідки про заробітну плату від 25.05.2014 року № 186 та здійснювати виплату пенсії згідно проведеного перерахунку.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем при призначенні пенсії не взято до розрахунку довідку про заробітну плату від 25.05.2005 року № 186, видану ВАТ "Надвірнянським ремонтно-транспортним підприємством" за період з січня 1978 року по грудень 1982 року, що призвело до суттєвого заниження розміру пенсії. Зазначив, що на його звернення до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про зарахування йому заробітної плати по довідці від 25.05.2005 року №186, виданої ВАТ "Надвірнянським ремонтно-транспортним підприємством", йому було відмовлено.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.04.2018 року дану позовну заяву залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків шляхом подання до суду належного документу про сплату судового збору (а.с.34-35).
На виконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху позивачем подано до суду квитанцію про сплату судового збору.
У зв'язку із усуненням позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.04.2018 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 04.05.2018 року. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.58-60). Просив суд в задоволенні позову відмовити, з урахуванням тієї обставини, що при призначенні пенсії позивач надав довідку про заробітну плату від 25.05.2005 року № 186, видану ВАТ "Надвірнянським ремонтно-транспортним підприємством" за період з січня 1978 року по грудень 1982 року, однак дана довідка не підтверджена первинними документами, а отже управління не має можливості провести зустрічну перевірку вищенаведеної довідки, у зв'язку з тим, що ВАТ "Надвірнянським ремонтно-транспортним підприємством" 15.02.2011 року ліквідовано і місцезнаходження документів невідоме. Тому заробітна плата, отримана за вказаний період не врахована до розрахунку пенсії, оскільки його не можна підтвердити первинними документами.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, з 14.08.2011 року перебуває на обліку в Надвірнянському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2013 року.
Згідно записів трудової книжки позивач з 13.12.1976 по 01.03.1986 працював інженером в Надвірнянському районному об'єднанні "Сільгосптехніка" Івано-Франківської області, яке з 22.08.1978 перейменовано в Надвірнянське виробниче об'єднання по виробничо-технічному забезпеченню сільського господарства Івано-Франківської області.
У зв'язку з ліквідацією Надвірнянськоого виробничого об'єднання по виробничо-технічному забезпеченню сільського господарства ОСОБА_1 звільнено з 14.03.1986 по переводу (а.с.12-16)
У січні 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату № 186 від 25.05.2004 року, виданої ВАТ "Надвірнянським ремонтно-транспортним підприємством"(а.с.22).
Листом Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 25.01.2018 № 20/К-15, позивачу відмовлено у зарахуванні періоду заробітної плати до розрахунку пенсії, мотивуючи свою відмову тим, що неможливо провести перевірку даної довідки у зв'язку з ліквідацією ВАТ "Надвірнянського ремонтно-транспортного підприємства" та відсутністю первинних документів (а.с.23).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Цим Законом держава визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно з частиною першою статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Частиною 1 ст. 58 Закону України Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до цього Закону, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 2.1 Порядку до заяви про призначення (перерахунок) пенсії за віком додаються, зокрема, документи про стаж та довідка про заробітну плату особи за період страхового стажу до 01.07.2000, а починаючи з 01.07.2000 індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку.
Пунктом 2.10 Порядку передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Відповідно до п.4.2 Порядку, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Згідно з приписами ст.101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Тобто, саме на Пенсійний фонд покладено обов'язок щодо здійснення виплат пенсій з урахуванням вимог пенсійного законодавства, а також щодо контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, що виключає можливість виплати пенсій, виплата яких не передбачена чинним законодавством, навіть за умови послідуючого відшкодування відповідних втрат Пенсійного фонду сторонніми особами.
Таким чином, підставою для перерахунку пенсії є виключно довідки про заробітну плату, видані підприємствами, установами, організаціями або трудовими архівами на підставі первинних документів.
Відповідно до ст.48 КЗпП України, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Згідно статті 49 КЗпП України, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.
З огляду на зазначене, надана позивачем довідка про заробітну плату від 25.05.2005 року № 186, видана ВАТ "Надвірнянським ремонтно-транспортним підприємством" за період з січня 1978 року по грудень 1982 року відповідає всім вимогам та підтверджується записами в трудовій книжці (а.с.17).
Доказів, які б свідчили про недостовірність записів у довідці та трудовій книжці позивачем суду не надано, а тому безпідставно не взяті для розрахунку розміру пенсії.
Крім того, суд зазначає, що відсутність первинних документів про розміри заробітної плати позивача за період з січня 1978 року по грудень 1982 року, вказаних в довідці від 25.05.2005 року № 186, не залежить від волі позивача і не може бути підставою для відмови у перерахунку його пенсії.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення, шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з врахуванням довідки про заробітну плату від 25.05.2004 року №186.
Ні підставі частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 704,80 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 40386749, майдан Шевченка, 3, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405) щодо неврахування ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1) заробітної плати з січня 1979 року по грудень 1893 року неправомірними.
Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 40386749, майдан Шевченка, 3, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1) з врахуванням довідки про заробітну плату від 25.05.2004 року №186.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 40386749, майдан Шевченка, 3, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1) сплачений судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Матуляк Я.П.